16:34 | 09.07.19 | Նորություններ | 7631
Հունիսի 24-28-ին կայացավ «Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ» միջոցառումների շարքը, որի ընթացքում տեղի ունեցան Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի եռօրյա սեմինարներ, ցուցադրություններ եւ փորձի փոխանակմանն ուղղված միջոցառումներ։
Պաշտոնական բացման արարողությունը կայացավ հունիսի 24-ին, ժամը 10:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրում, որին ներկա էին կառավարության անդամներ, դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինժեներներ եւ տարբեր հյուրեր։
Իրադարձությունների մեծ շարքը ամփոփվեց հունիսի 28-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (ՎՏԿ) արդեն երրորդ անգամ կազմակերպվող Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսով։
«Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ»-ը համախմբել էր շուրջ 500 մասնակիցների՝ աշխարհի տարբեր երկրների պետական, գիտահետազոտական, կրթական կազմակերպություններից, նորաստեղծ եւ կայացած ինժեներական ընկերություններից։
Միջոցառմանը մասնակցեցին Աֆրիկայի ՄԱԿ-ում ՏՀՏ եւ նորարարության բաժնի տնօրենի պաշտոնակատարը, Տիեզերական գործունեության անդամների միջազգային ասոցիացիայի նախագահն ու այլոք։
Նեղ մասնագիտական պանելային քննարկումները, որոնց մասնակիցների թվում մեծամասնություն են կազմում Հայաստանի լավագույն ինժեներները, նվիրված էին ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներին, կիսահաղորդիչների նախագծմանն ու թեստավորմանը, 5G-ին, արդյունաբերական IOT-ին, արհեստական բանականությանը եւ այլն:
Շաբաթվա ընթացքում Երեւանում եւ Վանաձորում կազմակերպվող ցուցահանդեսային հատվածներում տեղական եւ միջազգային 30 կազմակերպություններ, այդ թվում NVIDIA-ն, Nokia-ն, ՖՄԱ գիտահետազոտական կենտրոնը, Կորեայի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների զարգացման համալսարանը (Korea information society development institute) եւ այլոք, ներկայացրեցին իրենց արտադրանքը, լուծումներն ու ծառայությունները:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՀՀ կառավարության, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի եւ Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ ու հնարավոր դարձել Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի (ՎՏԿ), YEA Engineering-ի, PMI Science-ի, Ինժեներական քաղաքի (EC), Նեյշընըլ Ինսթրումենթսի (NI), Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ՆԼՏԿ), Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի (ԳՏԿ), Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի (AITC), Մոբայլ լուծումների ԵԿԱ տարածաշրջանային լաբորատորիայի (mLab ECA), Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ), Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաների (ANEL) ու Մայքրոսոֆտ ինովացիոն կենտրոնի (MIC) գործընկերությամբ։
«Հայաստան Ինժեներական շաբաթ»-ը միտված է դիրքավորել Հայաստանը համաշխարհային քարտեզի վրա: Արտերկրից ժամանած հյուրերին այս օրերի ընթացքում ցուցադրվում են Հայաստանում ստեղծված բարդ եւ ամբողջական ճարտարագիտական պատրաստի լուծումներ, որոնք կարելի է արտահանել», - նշել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը։
«Հայաստան-Ինժեներական շաբաթը» բարձր տեխնոլոգիական հարթակ է, որը Հայաստան կբերի ինժեներների՝ քննարկելու համաշխարհային մարտահրավերներն այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներ, կիսահաղորդիչների նախագծումն ու թեստավորումը, 5G-ն, արդյունաբերական IOT-ը, արհեստական բանականությունը եւ դրանց դերը 4-րդ արդյունաբերական դարաշրջանի կառուցման ճանապարհին»,- ընդգծել է Ինժեներական ասոցիացիայի տնօրեն Վարդան Ալեքսանյանը:
«Բարձր տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված վերազգային ընկերությունների մասնակցությունը համաժողով-ցուցահանդեսին հայաստանյան նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտի զարթոնքն ընդգծող եւս մեկ օրինակ է։ Կենտրոնացումը ինժեներական ու տեխնոլոգիական ոլորտների զարգացման վրա խոստումնալից է Հայաստանի տնտեսության, ինչպես նաեւ իր միջազգային վարկանիշի համար։ Որպես տեխնոլոգիական ընկերություն, որը հետաքրքրված է Հայաստանում ընդլայնելու հետազոտությունների ու մշակումների իր գործունեությունը, մենք չէինք կարող բաց թողնել այս բացառիկ հնարավորությունը», - մեկնաբանել է Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա ընկերության Արտաքին գործերի, գիտական ներգրավման ու ինովացիաների գծով կառավարիչ Վահե Դանիելյանը։
Միջոցառման ընթացքում Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիայի աջակցությամբ իրականացված «Արդյունաբերական եւ համակարգային ինժեներություն» պիլոտային մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտները ստացան ֆինանսավորման վկայականներ։
«Հայաստան - Ինժեներական շաբաթ»-ի փակումը տեղի ունեցավ հունիսի 28-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, որտեղ կայացավ շաբաթվա արդյունքների քննարկում՝ պետական ու մասնավոր կառույցների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների ներգրավմամբ, ինժեներական լուծումների ցուցահանդես եւ լավագույն սկսնակ ընկերությունների ներկայացումներ։

The series of “Armenia - Engineering Week” events took place on 24-28 June, 2019, including three-day seminars of Higher technologies, exhibitions and sessions of experience exchange.
The official opening ceremony took place on June 24, 2019, at 10:00 at “Armenia Mariott” hotel. Many Government members, ambassadors, representatives of international organizations, engineers and other guests were present at the event.
The series of the events were summed up on June 28 with an engineering conference-exhibition organized in Vanadzor Technology Center (VTC) for already the third time.
“Armenia-Engineering week” had gathered around 500 participants from state, science and research, educational organizations, as well as start-ups and established engineering companies from all over the world.
The acting Head of ICT & Innovation Division (PCKMD) UN ECA, Africa, President of the International Association of Space Explorers etc.
The specialized panel discussions, including the best engineers in Armenia, were dedicated to self-administered vehicles, development and testing of semiconductors, 5G, industrial IOT, artificial intelligence etc.
During the week 30 local and international organizations, including NVIDIA, Nokia, PMA Research and Developement center, Korea Information Security Development Institute etc., presented their products, solutions and services during the exhibition sessions in Yerevan and Vanadzor.
The event was organized by the initiative of RA Government, Enterprise Incubator Foundation and Engineering Association and became possible thanks to the partnership with Vanadzor Technology Center (VTC), YEA Engineering, PMI Science, Engineering City (EC), National Instruments (NI), Innovative Solutions and Technologies Center Armenia (ISTC), Gyumri Technology Center (GTC), Armenian-Indian Center for Excellence in ICT (AITC), Regional Mobile Application Laboratory for ECA (mLab ECA), National Polytechnic University of Armenia (NPUA), Armenian National Engineering Laboratories (ANEL), Microsoft Innovation Center (MIC).
“Armenia Engineering Week intends to position Armenia on the world map. The complex and complete engineering solutions, created in Armenia and ready to be exported, are currently being presented to the foreign guests,” noted Enterprise Incubator Foundation Director Bagrat Yengibaryan.
““Armenia Engineering Week” is a high-tech platform that will bring engineers to Armenia to discuss global challenges in directions such as semiconductor testing and design, 5G, Industrial IOT, Artificial Intelligence and their role in the process of building the 4th industrial era,” mentioned Vardan Aleksanyan, Director of the Engineering Association.
According to Vahe Danielyan, External Affairs, Scientific Engagement & Innovation Manager of Philip Morris Armenia, “the participation of international companies interested in higher technologies in the conference-exhibition shows the high level of the sphere of advanced technologies in Armenia. The concentration on the development of the fields of engineering and technology in Armenia is promising for the economy, as well as the international rating of the country. As a high-tech company interested in expanding the scope of research and development in Armenia, we couldn’t miss this exceptional opportunity”.
During the event, the graduates of “Industrial and Systems engineering” piloting graduate program implemented with the support of Philip Morris Armenia received financing certificates.
The closing ceremony of “Armenia-Engineering week” took place on June 28 at Vanadzor Technology Center, where there was a discussion, summarizing the results of the week involving representatives and experts of state and private institutions, as well as an engineering solutions exhibition and presentations by the best start-up companies.