14:27 | 19.02.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 111056
2018թ. փետրվարի 8-9-ը Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում կայացել է TechChill տեխնոլոգիական միջոցառումը, որը հյուրընկալել էր շուրջ 2000 ներկայացուցիչ ամբողջ աշխարհից:
Ֆինն ձեռներեց Փիթեր Վեստերբական Angry Birds խաղի ստեղծողներից է, Slush եւ MobileMonday տեխնո միջոցառումների հիմնադիրը: 2011թ. TIME-ի կողմից ներառվել է «Մոլորակի ամենաազդեցիկ 100 մարդկանց» վարկանիշում:
«Ֆինլանդիայի Էլոն Մասկ»-ի հաջորդ ծրագիրն ավելի մասշտաբային է. նա նախատեսում է Տալլինը եւ Հելսինկին իրար կապող հսկայական թունել փորել:
Itel.am-ի լրագրողը TechChill-ի շրջանակում զրուցել է Փիթեր Վեստերբակայի հետ:
- Սկսենք Angry Birds-ից։  Ինչպե՞ս նման պարզ կոնցեպտով խաղը կարճ ժամանակում նման հաջողության հասավ:
-Այդ հաջողությունը մի շարք երեւույթների համադրությունն է, ինչպես օրինակ ֆանտաստիկ կերպարները՝ թռչունների տեսքով: Ֆանտաստիկ է նաեւ բրենդը՝ երբ լսում եք Angry Birds, բառակապակցությունը մեխվում է ձեր գլխում ու ձեզ հարց եք տալիս՝ տեսնես ի՞նչն է թռչուններին զայրացրել:
-Եվ իսկապես ի՞նչն է զայրացրել թռչուններին:
-Այն, որ խոզերը գողանում են նրանց ձվերը: Շատ պարզ պատմություն է: Մենք դրանով մեծ հաջողություն արձանագրեցինք. դարձանք երբեւէ ամենաարագ աճ ապահոված սպառողական բրենդը: 2016թ. համանուն մուլտֆիլմ նկարահանվեց, որն առաջին հորիզոնականում էր շուրջ 52 երկրում: Այնուհետ հասկացա, որ ճիշտ ժամանակն է թողնեմ, որ թիմը շարունակի անել այն, ինչ անում է, իսկ ինքս սկսեմ ավելի խոշոր նախագծերով զբաղվել։
Փիթեր Վեստերբական Փիթեր Վեստերբական
- Ձեր հաջորդ նախագիծը վիթխարի ծավալներ ունի՝ Հելսինկի-Տալլին թունելի կառուցումն արժենալու է ավելի քան $15 մլրդ եւ կառուցվելու է մեծ արագությամբ։ Ո՞րն է դրա կարեւորությունը։
-Արդեն 1,5 տարի է, ինչ աշխատում եմ թունելի նախագծի վրա:
Ֆինլանդիայում տնտեսությունն այսօր աճում է, եւ դա լավ սկիզբ է: Բայց ես ցանկանում եմ, որ մենք ավելի արագ զարգանանք, քան, օրինակ, Չինաստանը: Գտնվելով աշխարհի այս հատվածում՝ Չինաստանը մեզ համար ֆանտաստիկ հնարավորություն է: Բոլոր թռիչքները Եվրոպայից դեպի Չինաստան իրականացվում են Հելսինկիով: Մենք Չինաստանի եւ Ճապոնիայի ամենամոտ հարեւանն ենք Եվրոպայում:
Չինական շատ ընկերություններ իրենց եվրոպական կենտրոնակայանները բացում են հենց Ֆինլանդիայում: Պատճառները մի քանիսին են՝ Հելսինկին իրենց մոտ է, այնտեղ հանգիստ կարող են աշխատել չինարենով, ինչպես նաեւ առկա է տաղանդների գլոբալ ռեզերվ՝ բիզնես վարելու համար: Կարծում եմ, որ հայկական ստարտափների համար էլ հետաքրքիր կլինի գալ եւ միանալ այդ տաղանդներին: Այդպիսով մենք ավելի սերտ կհամագործակցենք տարածաշրջանի հետ:
Ամեն տարի Հելսինկիի եւ Տալլինի միջեւ իրականացվում է ավելի քան 10 մլն ճանապարհորդություն եւ այս թիվն 90-ականներից սկսած՝ աճում է: Այնպես որ, համագործակցությունը բավական մեծ ծավալների է: Թունելի գործարկումը միայն կարագացնի այն աճը, որն առանց այդ էլ արդեն ընթացքի մեջ է:
Այսօր Ֆինլանդիայում տեսանելի է Ասիայից զբոսաշրջիկների, ներդրումների մասսայական աճ: Ճապոնիան, օրինակ, մեծ ներդրումներ է կատարել Ֆինլանդիայի ռոբոտիկայի ընկերություններում:
Փիթեր Վեստերբական եւ Նարինե Դանեղյանը Փիթեր Վեստերբական եւ Նարինե Դանեղյանը
Թունելի գործարկման վերջնաժամկետը 2024թ. դեկտեմբերն է: Դա մեզ տալիս է 5 տարի ժամանակ՝ շինարարությունն ավարտելու եւ էկոհամակարգի ստեղծման անհրաժեշտ թույլտվությունները ստանալու համար:
- Դուք ՏՏ ոլորտի ամենահայտնի միջոցառումներից մեկի՝ Slush-ի հիմնադիրն եք, որն այս տարի կայանալու է դեկտեմբերի 4-5-ը Հելսինկիում:
- Այո, Slush-ն աշխարհի ամենամասշտաբային ՏՏ միջոցառումներից է: Այն այս տարի ունենալու ավելի քան 100 մասնակից երկիր, շուրջ 6500 կամավոր՝ ավելի քան 60 երկրից: Սա շատ ավելի գլոբալ միջոցառում է, քան Սիլիկոնյան հովտում ցանկացած բան:
Հիանալի կլիներ ավելի շատ հայկական ստարտափներ տեսնել Slush-ի ժամանակ:
Մայիսի 30-31-ը եւս մեկ մեծ միջոցառում ունենք Հելսինկիում՝ Arctic 15: Այն անցկացվում է գործարանի տարածքում եւ շուրջ 3000 մասնակից ունի:
Ի դեպ, նշեմ, որ մինչեւ 2020-ն ամբողջ աշխարհից, հնարավոր է նաեւ Հայաստանից 150 000 օտարերկրյա ուսանող գա Ֆինլանդիա, եւս 30 000-ը՝ Էստոնիա: Մեծ թվով օտարերկրյա ուսանողները կօգնեն նոր ստարտափներ հիմնել, իսկ արդեն գոյություն ունեցող ստարտափները կընդլայնեն իրենց աշխատակիցների բազան:
- Այդ ուսանողները կրթաթոշակնե՞ր են ստանալու:
- Ոչ, նրանք վճարելու են ուսման համար, սակայն կրթությունը Ֆինլանդիայում մյուս երկրների համեմատ էժան է՝ տարեկան $10 000- 20 000: Ինչ վերաբերում է որակին, ապա այն շատ բարձր է, մեր համալսարանների մեծ մասն աշխարհի համալսարանների թոփերում են:
- Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ ֆիննական շուկան պատրաստ է ընդունել արտերկրի ստարտափներին:
-Այո, այն սուպեր գլոբալ է: Երբ Rovio-ում աշխատում էի Angry Birds-ի վրա, մեր թիմում ունեինք 47 ազգի ներկայացուցիչներ: Ֆինլանդիան սուպեր գլոբալ տաղանդների ռեզերվ է:
Երկրում հազարավոր ստարտափներ են գործում՝ եւ սա ընդամենը 5,5 մլն բնակչության դեպքում:
Ֆինլանդիան ակտիվորեն ներառված է արհեստական բանականությանը վերաբերող հետազոտություններում արդեն 20 տարի շարունակ: Այսօր մենք այս ոլորտում ունենք մեծ թվով ընկերություններ:
-Ի՞նչ գիտեք հայկական ՏՏ-ի մասին:
-Անկեղծ ասած՝ ոչինչ չգիտեմ: Եթե դեռ չունեք ուղիղ թռիչքներ դեպի Հելսինկի, պետք է աշխատենք այդ հարցը լուծելու ուղղությամբ: Ես երբեք չեմ եղել Հայաստանում, բայց շատ կցանկանայի այցելել: Եթե լինեն հետաքրքրվողներ, անպայման կգամ Հայաստան:
Այդ նույն պատճառով էլ TechChill-ին եմ մասնակցում՝ ինձ համար կարեւոր է ներսից տեսնել, թե ինչ է կատարվում լոկալ էկոհամակարգերում:

TechChill tech event took place on February 8-9 in Riga, Latvia. The event hosted over 2000 representatives from all over the world.
Finn entrepreneur Peter Vesterbacka is one of the creators of Angry Birds and founder of Slush and MobileMonday tech events. In 2011 the Times magazine included him in its annual list of the 100 Most Influential People.
“Finland’s Elon Musk” plans his next large-scale project of digging a huge tunnel to connect Tallinn and Helsinki.
Itel.am talked to Peter Vesterbacka within the frames of TechChill.
Let’s start from Angry Birds. How did this game with a simple concept succeed in such a short period of time?
It’s a combination of many things, for example fantastic bird characters. The brand is also fantastic. When you hear the expression Angry Birds, it’s stuck in your head forever and you ask yourself: “Why are those birds angry?”
And indeed, why are the birds angry?
They are angry, because the pig steals their eggs. It’s simple like that. We made a huge success, built the fastest growing consumer brand ever. Then we made a movie in 2016, which became number 1 in 52 countries. Then I decided that it was a good time for me to let the team continue doing what they were doing and start doing bigger things myself.
Peter Vesterbacka Peter Vesterbacka
You are planning a large-scale project: Tallinn-Helsinki tunnel, which will be constructed in a short period of time and will cost USD 15 billion. What is the importance of the project?
It’s been 1,5 years that I work on the tunnels project.
Finish economy is growing now, so it’s a good start. But I want us to go faster than China. China is a fantastic opportunity for us at this part of the world. All the flights from Europe to China go through Helsinki. We are the closest neighbor of China and Japan in Europe.
A number of Chinese companies start their European headquarters in Finland. This is conditioned by several reasons. First of all, Finland is near to them, and they can freely work in Chinese. Secondly, Finland possesses the talent pool for doing business. So I think Armenian startups will also be interested in plugging in to that talent pool. This way we can have more and more collaboration within the region.
More than 10 million trips are taken between Helsinki and Tallinn every year, and the process has been advancing year by year since 90s. There is a lot of collaboration in the sector, and the tunnel construction will only accelerate this growth.
Now you can see a lot of Asian tourists in Finland, as well as growing number of investments. For instance, Japan invested a lot in robotics companies of Finland.
Peter Vesterbacka and Narine daneghyan Peter Vesterbacka and Narine daneghyan
The deadline of tunnel launch is December of 2024. It gives us 5 years for completing the construction of the tunnel and getting the relevant permits for creating the environment.
You are the founder of one of the most popular tech events: Slush, which will be held this year on December 4-5, Helsinki.
Yes, Slush is one of the largest tech events in the world. We have more than 100 countries attending this year, more than 6500 voluntaries from 60 countries. It’s very global, much more global than anything you can find in Silicon Valley.
It would be great to see more Armenian startups in Slush.
We will also have Arctic 15 event on May 30-31. It is held in a cable factory for 2000-3000 attendees.
By the way, by 2020 we are bringing 150 000 foreign university students to Finland and 30 000 to Estonia. These are students from all over the world probably including Armenia. Bringing foreign students in a massive scale will generate new startups, while existing startups will expand their personnel.
Will these students get scholarships?
No, they are paying for the studies, but it’s very cheap to study in Finland: USD 10.000-20.000 a year. At the same time the quality is very high with most of our universities in the top 3 % of universities globally.
Can you say that Finnish market is ready for accepting foreign startups?
Yes, sure. When I worked on Angry Birds at Rovio, we had 47 different nationalities working on the brand, so it’s a super global talent pool.
There are thousands of startups in the country, which is pretty interesting because the population is only 5,5 million people.
For 20 years now we have been actively involved in AI research. We have a significant number of companies in this sector.
What do you know about Armenian IT?
Frankly speaking, I don’t know anything about Armenian tech.  If you still don’t have direct flights to Helsinki, you need to work on solving this issue. I have never been to Armenia but I would love to come. If there are interested people, I will definitely pay a visit.
That’s why I am also attending TechChill. For me it’s very important to understand what’s going on in the local ecosystems.