12:04 | 09.10.17 | Հոդվածներ | exclusive 114732
Գործարկվել է հայ մասնագետների ստեղծած Ktav հավելվածը, որը հնարավորություն է տալիս սեփական լուսանկարներից ստանալ հայ մեծանուն նկարիչների ոճով ձեւափոխված գեղանկարներ:
Մարտիրոս Սարյանի, Մինաս Ավետիսյանի, Գարզուի, Հակոբ Հակոբյանի, Վրույր Գալստյանի, Արշիլ Գորկու աշխատանքների ոճեր ստեղծող հավելվածը հասանելի է iOS եւ Android համակարգերի համար:
Անվճար հավելվածը մշակել է 8 հոգուց կազմված Lenz ստարտափը:
Ստարտափի համահիմնադիր Գրիշա Թադեւոսյանը Itel.am-ին պատմել է, որ հավելվածում օգտատերերը կարող են ընտրել իրենց լուսանկարներից կամ հենց այդ պահին լուսանկարել հավելվածի միջոցով, ընտրել համապատասխան նկարիչի ոճը եւ տեսնել արդյունքը։
«Հավելվածը Lenz ստարտափի առաջին գործն է: Ծրագրի աշխատանքը հիմնված է մեքենայական ուսուցման վրա։ Կոնկրետ ընտրված թիրախային լսարան չկա, բայց նպատակը մեր մեծանուն նկարիչներին հայտնի դարձնելն է ոչ միայն մեր հայրենակիցների շրջանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում։ Հավելվածը ներկա պահին ունի ավելի քան 1000 ներբեռնում: Օրական 500-600 լուսանկար է ոճավորվում հավելվածի միջոցով»,- պատմել է նա:
Ktav հավելվածն առաջին անգամ բաց ցուցադրվել է ԴիջիԹեք 2017-ում:
Գրիշա Թադեւոսյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում աշխատում են նոր նկարիչների ոճեր ավելացնելու ուղղությամբ:

12:04 | 09.10.17 | Articles | exclusive 110518
Armenian specialists launched their Ktav app for transforming your photos into artworks using styles of famous Armenian artists.
The app, which recreates styles of Martiros Sarian, Minas Avetisyan, Carzou, Hagop Hagopian, Vruir Galstian, Arshile Gorky is available for iOS and Android devices.
Lenz startup’s team of 8 specialists was the one to develop this free app.
Co-founder of the startup Grisha Tadevosyan told Itel.am that users can select their own photos or take a picture via the app, choose the style of the preferred artist and see the result.
“This Machine Learning-based program is the first work of Lenz startup. We have no targeted audience, we just aim at making our great artists more famous not only among our compatriots but throughout the world. The app has registered 1000 downloads so far. 500-600 photos are styled daily,” he said.
Ktav app was first exhibited during DigiTec 2017.
Grisha Tadevosyan informed that the team is currently working on adding styles of other artists as well.