11:06 | 15.09.17 | Նորություններ | 20837
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում կարգավորել են Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ համայնքի հիմնական փողոցների լուսավորության հարցը։
Ծրագրի արդյունքում՝ տեղակայվել է 50 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ: Լուսավորվել է 1800 մետր երկարությամբ տարածք:
Համայնքն ավելի քան 25 տարի արտաքին լուսավորության համակարգ չի ունեցել։
«Այն ճանապարհը, որն ընտրել ենք համայնքներում ենթակառուցվածքներ զարգացնելու համար, արդարացված է եւ՛ տնտեսական, եւ՛ բնապահպանական, եւ՛ բարոյական տեսանկյունից: Առաջին հայացքից տպավորություն է ստեղծվում, որ ծրագրով լուծվում է միայն լուսավորության խնդիրը: Իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով կարգավորվում են առավել կարեւոր հարցեր. Էներգախնայողություն, ֆինանսական միջոցների արդյունավետ կառավարում, սեփական հողն ու երկիրը շենացնելու՝ գյուղացուն փոխանցվող վստահություն: Սա մի ծրագիր է, որի արդյունավետության հաշվարկն սկսվում է լուսավորվելու պահից եւ շարունակվում տարիների ընթացքում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:06 | 15.09.17 | Новости | 20513
Компания ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой и природы и культурных ценностей (FPWC) в рамках проекта «Альтернативная энергия» решили вопрос освещения главных улиц общины Цовак Гегаркуникского марза.
Установлена система наружного освещения 50-ю LED-прожекторами. Освещена территория  длиной в 1800 метров.
«Тот путь, который мы избрали для развития инфраструктур в общинах, оправдан с экономической, экологической и нравственной точки зрения. На первый взгляд создается впечатление, что посредством проекта решается только вопрос освещения. Но в долгосрочной перспективе решаются более важные вопросы: энергосбережение, эффективное управление финансовыми средствами, доверие, которым наделяется сельчанин для благоустройства своей земли и своей страны. Это программа, оценка эффективности которой начинается с момента освещения и продолжается в течение долгих лет»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.