15:28 | 22.02.17 | Նորություններ | 15342
«Ռոստելեկոմ» խմբի «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ընկերությունն այս տարի 1,217 մլրդ դրամի ներդրում կկատարի, որի մեծ մասը կուղղվի ցանցի ընդլայնմանը:
Այս մասին ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանն ասել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի հետ հանդիպմանը, որն այսօր այցելել է ընկերություն:
Նախարարը «Ռոստելեկոմ»-ի ղեկավարությանը հորդորել է մեծացնել ներդրումների ծավալը, որպեսզի տնտեսությունն աշխուժանա:
Հայկ Ֆարամազյանը տեղեկացրել է, որ «Ռոստելեկոմ»-ի աջակցությամբ իրականացվում է «Ինտերնետի այբբենարան» ծրագիրը, քննարկման փուլում է նաեւ ներդրումային երկու ծրագիր: Ընկերությունը մտադիր է ստեղծել «Տվյալների մշակման կենտրոն», որը եզակի կլինի տարածաշրջանում:
«Նախատեսվում է առաջիկա 1 ամսվա ընթացքում վերջնական որոշում կայացնել ներդրումային այս ծրագրի վերաբերյալ»,- հայտնել է «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Հայկ Ֆարամազյանը հավելել է, որ այս տարի «Ռոստելեկոմ»-ը նախատեսում է փոքր լաբորատորիաների բացում 3 համալսարաններում:
Վահան Մարտիրոսյանը կոչ է արել ընկերության ղեկավարությանն ակտիվ լինել եւ ներդրում ունենալ նաեւ Գյումրի քաղաքի զարգացման ծրագրի գործում:

15:28 | 22.02.17 | News | 16840
Rostelecom Group member GNC-Alfa will invest AMD 1,217 bn, large part of which will be directed to network expansion.
GNC-Alfa CEO Hayk Faramazyan said this during his meeting with Minster of Transport and Communication Vahan Martirosyan, who visited the company today.
The Minister encouraged Rostelecom management to increase the investment volume for activating the economy.
Hayk Faramazyan informed that Internet Alphabet program is implemented with Rostelecom’s support, while 2 more projects are being discussed. The company intends to create Data Processing Center, a unique project in the region.
“The final decision on this investment project is planned to be made during the coming month,” GNC-Alfa CEO said.
Hayk Faramazyan added that Rostelecom plans to open small laboratories in three universities.
Vahan Martirosyan called on the company’s management to be active and contribute to Gyumri City Development Program as well.