12:07 | 17.01.17 | Նորություններ | 22401
JUST DILIJAN IT! ամառային կրթական ծրագրերը 2017թ. կղեկավարի  Ռուսաստանում Apple ընկերության բարձրագույն կրթության ծրագրերի ղեկավար, կրթության ոլորտում ՌԴ կառավարության մրցանակի դափնեկիր, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու Յուրի Գորվիցը:
2017թ. ամառային ծրագրերի  ուղեգրերը հասանելի են հունվարի 16-ից:
«Այս տարի մենք որոշել ենք ամրապնդել մանկական հանգստի կրթական բաղադրիչը: Մենք շատ ուրախ ենք, որ տաղանդավոր փորձագետների ու փորձառու դասավանդողների թիմին միացել են Յուրի Գորվիցը, ով կղեկավարի 2017 թ.-ի ամառային ծրագրերը, եւ «Գիտության տոն» նորարարական ու ճանաչողական ծրագրերի հիմնադիր եւ ղեկավար Սերգեյ Կորնեեւը, ով կհամակարգի JUST DILIJAN IT! 2017թ.-ի ծրագրերի բնագիտական ուղղությունը»,- հայտարարել է JUST DILIJAN IT! ամառային ծրագրերի կազմակերպիչ հանդիսացող Scholae Mundi հիմնադրամի կրթական ծրագրերի տնօրեն Նատալյա Պոդոլնայան:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի եւս JUST DILIJAN IT! ծրագրերը նախատեսված են 10-16 տարեկան երեխաների համար եւ կանցկացվեն UWC Դիլիջան քոլեջում: Այս տարվա ծրագրերը կկազմակերպվեն հունիսի 7-ից օգոստոսի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ չորս հերթափոխով, որոնցից յուրաքանչյուրը կտեւի 14 օր:
Ակնկալվում է, որ յուրաքանչյուր  հերթափոխում ներգրաված կլինի 100-120 երեխա:
«JUST DILIJAN IT! 2017-ի հիմնական գաղափարը նորը ճանաչելն է՝ ինքդ քո, քո ընկերների, քո երկրի, աշխարհի մասին: Մեր ծրագրերն ուղղված են ազատ, խելացի, ստեղծագործ, նպատակասլաց եւ բարի մարդկանց ձեւավորմանը»,- ասել է Յուրի Գորվիցը:
«Բացահայտի՛ր մարդուն» անվանումը կրող առաջին հերթափոխի շրջանակում երեխաները կմշակեն մարդու, նրա հոգեբանությանն ու վարքագծի ուսումնասիրությանը վերաբերող թեմաներ, եւ կփորձեն պատասխանել «Ո՞վ ենք մենք», «Ի՞նչ է անհատը» եւ «Ինչպե՞ս զարգացնել քո տաղանդները» հարցերին:
«Բացահայտի՛ր մշակույթը» խորագրով երկրորդ հերթափոխի մասնակիցները կուսումնասիրեն, թե քաղաքակրթության զարգացմանը զուգընթաց ինչ փոփոխություններ է կրել մշակույթը, մասնավորապես, գրականության ու արվեստի, պարերի ու սպորտի օրինակով, ինչպես նաեւ կփորձեն պատկերացում կազմել  մարդկային հնարավորությունների սահմանների մասին:
«Ինչպե՞ս է կառուցված  Երկիր մոլորակը», «Ի՞նչ է գիտական մեթոդը», «Ինչպե՞ս ամբողջ աշխարհը վերածել անձնական լաբորատորիայի» հարցերի պատասխանների փնտրտուքը կդառնա երրորդ՝ «Բացահայտի՛ր տիեզերքը» հերթափոխի  հիմնական թեման:
Չորրորդ՝ «Բացահայտի՛ր ապագան»  հերթափոխին մասնակցող երեխաները կհնարեն եւ կյանքի կկոչեն ամենահամարձակ գաղափարները, կսովորեն օգտվել ժամանակակից տեխնոլոգիաներից, կքննարկեն ժամանակակից աշխարհի արդիական խնդիրները եւ սեփական քաղաքի, երկրի ու մոլորակի զարգացման հեռանկարները:
Յուրաքանչյուր հերթափոխի ժամանակ երեխաներին հնարավորություն կտրվի ընտրել պարապմունքներ 10 լաբորոտորիաներից (ինտելեկտուալ խաղեր, հրատարակչական գործ, համակարգչային տեխնոլոգիաներ, թատրոն, ճարտարապետություն եւ դիզայն, կինո եւ լուսանկարչություն, բնական գիտություններ, ռոբոտաշինություն, արհեստներ, սպորտ) որեւէ մեկում, որոնք կօգնեն նրանց նախագծային ու թիմային աշխատանքում:
Նախատեսվում է, որ յուրաքանչյուր հերթափոխ կավարտվի հաշվետու միջոցառմամբ՝ լինի դա գաղափարների տոնավաճառ, թե արվեստի նախագծերի ցուցահանդես, թատերական ներկայացում  կամ գիտաժողով:
JUST DILIJAN IT! ծրագրերի ավանդական բոնուսը կլինի Դիլիջան ազգային պարկի, Հայաստանի պատմության եւ մշակույթի հետ երեխաների ծանոթությունը, որը արշավներից ու էքսկուրսիաներից կվերածվի անհավանական արկածների:
«Անցյալ տարի JUST DILIJAN IT! միջազգային ծրագրերը զգալի հաջողություն են գրանցել՝ հետաքրքրությունների շուրջ միավորելով երեխաների տարբեր տարիքային խմբերից եւ տարբեր երկրներից: Երեխաներից ոմանք ամառային ծրագրերին մասնակցել են տարբեր հիմնադրամների, այդ թվում  Scholae Mundi Armenia (SMA) հիմնադրամի տրամադրած դրամաշնորհների միջոցով: Մենք մտադիր ենք այս տարի եւս շարունակել այս ավանդույթը»,- հայտնել է Scholae Mundi հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Խոջիկյանը:
JUST DILIJAN IT! ամառային ծրագրերը կազմակերպվում են  Scholae Mundi Armenia բարեգործական հիմնադրամի կողմից, որի հիմնադիրները նաեւ UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիրներն են:

12:07 | 17.01.17 | Новости | 22395
В 2017 году летние программы умного отдыха для детей JUST DILIJAN IT!, путевки на которые можно приобрести с 16 января, возглавит Юрий Горвиц, кандидат психологических наук, руководитель проектов для высшего образования в Apple Россия и лауреат Премии Правительства РФ в области образования.
«В этом году мы решили усилить образовательный компонент детского отдыха. Мы очень рады, что к команде талантливых экспертов и опытных преподавателей присоединились Юрий Горвиц, который стал руководителем летних программ 2017 года, и Сергей Корнеев, основатель и руководитель интерактивных и познавательных программ «Праздник науки», который стал куратором естественнонаучного направления JUST DILIJAN IT! 2017», – заявила Наталья Подольная, директор образовательных программ фонда Scholae Mundi, который организует JUST DILIJAN IT!.
Как и в прошлом году, программы JUST DILIJAN IT! рассчитаны на детей 10–16 лет и пройдут на кампусе международной школы UWC Dilijan (Дилижан, Армения). Четыре смены по 14 дней продлятся c 7 июня по 4 августа. Предполагается, что в каждой смене – двух русскоязычных, двух англоязычных – будет по 100–120 участников.
«Главная идея JUST DILIJAN IT! 2017 – это узнавать новое – про себя, про друзей, про свою страну, про мир. Наши программы нацелены на формирование сообщества свободных, умных, творческих, целеустремленных и доброжелательных людей», – заявил Юрий Горвиц.
В рамках первой смены «Исследуй: Человек» дети будут разрабатывать темы, направленные на изучение человека, его психики и поведения, и отвечать на вопросы: «Кто мы?», «Что такое личность?» и «Как развить свои таланты?».
Участники второй смены «Исследуй: Культура» будут изучать, как менялась культура с развитием цивилизации, на примере литературы и искусства, танцев и спорта, и стараться понять границы человеческих возможностей.
Поиск ответов на вопросы «Как устроена планета Земля?», «Что такое научный метод?» и «Как превратить целый мир в свою лабораторию?» станут основными в третью смену «Исследуй: Вселенная», а в четвертую смену «Исследуй: Будущее» дети будут придумывать и воплощать в виде проектов самые смелые идеи, пользоваться современными технологиями, обсуждать текущие проблемы современного мира и перспективы развития своего города, страны и всей планеты в ближайшем и отдаленном будущем.
В каждой смене ребята смогут выбрать себе занятия по душе в одной из 10 «лабораторий» (Интеллектуальные игры, Издательское дело, Компьютерные технологии, Театр, Архитектура и дизайн, Кино и фото, Естественные науки, Робототехника, Ремесла, Спорт), которые помогут им в проектной и командной работе. Предполагается, что каждая смена будет завершаться отчетным мероприятием, будь то ярмарка идей, выставка арт-проектов, театрализованные представления или научный форум.
Традиционным бонусом программ JUST DILIJAN IT! станет знакомство детей с природой окружающего Дилижан национального парка и с культурой и историей Армении, которое из походов и экскурсий превратится в невероятные приключения.
«Международные программы JUST DILIJAN IT! продемонстрировали значительный успех в прошлом году, объединив по интересам детей разных возрастов, социальных слоев и стран. Некоторые ребята приняли участие в летних программах благодаря грантам от различных фондов, включая Scholae Mundi Armenia (SMA). И в этом году мы собираемся продолжить эту традицию», – сообщил Андрей Ходжикян, исполнительный директор фонда Scholae Mundi.
Летние программы JUST DILIJAN IT! организованы благотворительным фондом Scholae Mundi Armenia, учредители которого являются также основателями международной школы UWC Dilijan.