16:44 | 30.09.16 | Նորություններ | exclusive 11761
Գորիսում եռաչափ տպիչներ արտադրող «ՕգմենթԱր» ընկերությունը մասնաճյուղ է բացել Շինուհայր գյուղում` Արմաթ լաբորատորիայում:
Այս մասին այսօր ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակում Itel.am- ի հետ զրույցում ասել է «ՕգմենթԱր»-ի համահիմնադիր Արթուր Խոջաբաղյանը:
Շինուհայր գյուղում ընկերության աշխատանքներին մասնակցում է 3 պատանի:
«Մենք վստահ ենք, որ այսօր սկսելով` 2-3 տարի հետո լուրջ ինժեներներ ենք ունենալու: Սա նաեւ ապացուցում է, որ Արմաթ լաբորատորիաներն արդյունավետ են: Ցանկանում ենք, որ Հալիձորի, Շինուհայրի, Տաթեւի պատանիները աստիճանաբար աշխատանքի անցնեն: Նման մի բան է լինելու` դասավորված են լինելու եռաչափ տպիչներ, պատանիները հավաքելու են մասեր, իսկ Գորիսը որպես գլխամաս, զբաղվելու է նոր մոդելների նախագծմամբ»,- նշել է Արթուր Խոջաբաղյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ նոյեմբերին սկսելու են ծրագրավորման վեցամսյա վճարովի դասընթաց:
«Սա ինքնանապատակ չի լինելու: Նպատակն է մոտ 3 ամիս անց նշմարել, թե որ ուղղությամբ է տվյալ թիմն ուժեղ, ու այդ երիտասարդներին ներառել որեւէ հայկական ՏՏ ընկերության թիմում: Սա կարող է նպաստել, որ ՏՏ ընկերությունները մարզերում ներկայացչություններ բացեն»,- ընդգծել է «ՕգմենթԱր»-ի համահիմնադիրը:

AugmentAr, which produces 3D printers in Goris, opened a branch in Armath laboratory, Shinuhayr village.
The co-founder of AugmetAr Artur Khojabaghyan told Itel.am about this in the frames of Digitec Expo.
3 young people participated in the company’s work in Shinuhayr village.
“We are convinced that starting today we will have qualified engineers in 2-3 years. This also proved that Armath laboratories are really efficient. We would like young people from Halidzor, Shinuhayr and Tatev start working soon. It will look like this: we will sort 3D printers, and students will assemble the parts. Goris, as headquarter, will design new models,” Artur Khojabaghyan noted.
He also informed that a 6-month paid programming training will start in November.
“This is done with a purpose. The goal is to indicate the strengths of the given team, and involve young people in Armenian IT companies. This may contribute to the opening of regional branches of Armenian IT companies,” AugmentAr co-founder emphasized.