16:21 | 10.12.15 | Նորություններ | 6667
«Ռոստելեկոմը» «ZTE» կորպորացիայի հետ համատեղ հայտարարել է, որ «Տեխնոլոգիաներ կյանքի համար - առավել հնարավորություններ» խորագիրը կրող 5-րդ միջազգային լրագրողական մրցույթին կարող են մասնակցել նաեւ հայ լրագրողները:
Մրցույթն անց է կացվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների, տարբեր ոլորտներում կիրառման վերաբերյալ առավել օբյեկտիվ եւ որակյալ լուսաբանմանը ԶԼՄ-ների եւ բլոգերների ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով:
Նշվում է, որ մրցույթի գլխավոր մրցանակակիրը 2016թ. աշնանը ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում կայցելի  Չինաստանի Շենչժեն քաղաքում գտնվող ZTE ընկերության գլխամաս: Յուրաքանչյուր տարի նախագծին մասնակցում են ավելի քան 500 ԶԼՄ ներկայացուցիչ Ռուսաստանից եւ Հայաստանից։
Մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար մինչեւ 2016թ. ապրիլի 10-ը անհրաժեշտ է գրանցվել այստեղ: Մասնակցելու հայտ կարող են ներկայացնել ինչպես ռադիո եւ հեռուստատեսության, այնպես էլ տպագիր (թերթեր, ամսագրեր) եւ առցանց ԶԼՄ-ներում, սոցիալական մեդիայում (բլոգեր) հրապարակված աշխատանքները։
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն այսօր աբստրակցիա չեն, այլ բացարձակ օգտակար եւ առաջին անհրաժեշտություն երեւույթ, առանց որի դժվար է պատկերացնել մեր կյանքի գեթ մեկ օր։ Մեծ ուրախությամբ հրավիրում եմ բոլոր լրագրողներին մասնակցելու մրցույթին եւ հաղթելու»,-հայտարարել է «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի արտաքին կոմունիկացիաների դեպարտամենտի տնօրեն Կիրա Կիրյուխինան։
«ՏՏ ոլորտը լուսաբանելու եւ վերլուծելու կարիք շատ ունի, իսկ մրցույթը մոտիվացնում է լրագրողներին, նրանք առավել մեծ թվով հետաքրքրաշարժ եւ դիտարժան նորություններ են ներկայացնում։ «Ռոստելեկոմը» եւ ZTE կորպորացիան դեռ այս տարվա հունիսին էին հայտարարել հայաստանյան շուկայում ռազմավարական համագործակցության, մասնավորապես IPTV/OTT (Over the Top) ինտերակտիվ պլատֆորմի ձեւավորման, ամպային նորագույն տեխնոլոգիական լուծումների (Cloud Technologies), տվյալների փոխանցման գերհզոր համակարգերի ներդրման ու զարգացման, այլ մի շարք կարեւոր ուղղությունների շուրջ ակտիվ համագործակցության մեկնարկի մասին։ Համոզված եմ, որ Չինաստանում կորպորացիայի գերժամանակակից լուծումներին ծանոթանալ կշտապեն շատերը։ Հաջողություն եմ մաղթում բոլորին»,-ասել է «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
««ZTE» ընկերության եւ «ZTE-Սվյազտեխնոլոգիա» կորպորացիայի ռուսաստանյան ներկայացուցչության համար մեծ պատիվ է աջակցել «Ռոստելեկոմին» այս մրցույթի անցկացման համար եւ ներկայացնել առաջատար լրագրողներին եւ բլոգերներին նորագույն տեխնոլոգիաները անմիջապես մեր գլխամասում, որը գտնվում է Շենչժենում»,- հայտարարել է Ռուսաստանում ZTE կորպորացիայի ավագ փոխնախագահ Տիգրան Պողոսյանը։
Նշենք, որ մրցույթի Հայաստանյան ժյուրիի կազմում են ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Սիրանուշ Գյուրջինյանը:
2014-2015թթ մրցույթի հաղթող էր ճանաչվել հեռուստալրագրող Հայկուհի Ասատրյանը, որը ռուս մասնակիցների հետ հոկտեմբերին այցելել էր Չինաստան։

16:21 | 10.12.15 | Новости | 6651
«Ростелеком» и ZTE объявляют, что представители армянских СМИ могут участвовать в V Ежегодном Международном конкурсе журналистов «Технологии для жизни – больше возможностей».
Конкурс проводится для привлечения СМИ и блогеров к объективному и более качественному освещению инновационных технологий и сервисов и их применения в разных сферах жизни общества.
Отмечается, что главным призом для победителей станет поездка в штаб-квартиру ZTE в Китае осенью 2016 года. Ежегодно в проекте принимают участие более 500 представителей СМИ из России и Армении.
Подать заявку на участие можно на сайте конкурса. Срок принятия заявок – до 10 апреля 2016 года. На конкурс могут быть представлены работы, опубликованные в печатных СМИ (газеты, журналы), на радио и телевидении или интернет–изданиях ( в том числе в новостных агентствах), а также на социальных медиа (блогеры).
«Информационные технологии сегодня – это уже совсем не абстракция, а абсолютно утилитарные вещи. Без них уже сложно представить хотя бы день нашей повседневной жизни. С удовольствием приглашаю всех региональных журналистов участвовать в нашем конкурсе и побеждать!» - заявила Директор Департамента внешних коммуникаций ПАО «Ростелеком» Кира Кирюхина.
«В сфере информационных технологий у нас есть о чем писать и анализировать, а конкурс еще и мотивирует журналистов писать больше и интересней. «Ростелеком» и корпорация ZTE еще в июне объявили о начале стратегического сотрудничества в Армении, в частности по направлению разработки и внедрения IPTV/OTT технологий, новейших облачных решений, развития сверхмощных систем передачи данных, и другим важным направлениям. Уверен, многие захотят познакомиться с новейшими технологическими решениями корпорации с Китае. Желаю удачи всем участникам»,- заявил генеральный директор ЗАО «ДЖИЭНСИ-АЛЬФА», Ростелеком в Армении, Айк Фарамазян.
«Для компании ZTE и российского представительства корпорации «ЗТИ-Связьтехнология» большая честь поддержать «Ростелеком» в данном проекте и показать ведущим журналистам и блогерам инновационные технологии непосредственно в нашей штаб-квартире в городе Шеньжень», - заявил старший вице-президент по России корпорации ZTE Тигран Погосян.
Отметим, что в состав жюри конкурса в Армении вошли замминистра экономики Армении Эмиль Тарасян, директор фонда Инкубатор Предприятий Баграт Енгибарян, исполнительный директор союза предприятий информационных технологий Карен Варданян, руководитель отдела по связям с общественностью «Ростелеком» в Армении Сирануш Гюрджинян.
В конкурсе 2014-2015г. победительницей стала Айкуи Асатрян, которая вместе с русскими журналистами посетила штаб-квартиру Huawei в  Шэньчжэне (Китай).