10:35 | 10.07.15 | Հոդվածներ | exclusive 6969
Վերջերս գործարկված HomeMaster օնլայն համակարգը թույլ է տալիս փնտրել եւ գտնել տարբեր մասնագիտության վարպետների՝ կենցաղային խնդիրները լուծելու համար:
Համակարգը ստեղծվել է «Մակադամիան» ընկերության թիմի կողմից: Ներկայում հարթակում գրանցված վարպետները շուրջ 160-ն են:
Itel.am-ի հետ զրույցում «Մակադամիան»-ի վեբ ծրագրավորող Արեւիկ Հարությունյանը պատմում է, որ համակարգը պատրաստվել է 10 ամիսների ընթացքում՝ «Մակադամիան»-ի տարբեր ոլորտների մասնագետների կողմից՝ դիզայներներ, ծրագրավորողներ, որակի երաշխավորման մասնագետներ եւ ծրագրային ճարտարապետներ:
«Մեր ընկերությունն ամեն տարի անցկացնում է մասնագիտական դասընթացներ ուսանողների համար, որոնք բաղկացած են տեսական եւ գործնական աշխատանքներից: Նախորդ տարվա համար ուսանողներն առաջադրանք էին ստացել աշխատելու HomeMaster համակարգի վրա: Այն հենց առաջին օրվանից շատ սիրվեց ինչպես ուսանողների, այնպես էլ ընկերության աշխատողների կողմից: Ժամանակի ընթացքում նախագծին միացան մի շարք փորձառու աշխատողներ եւս»,- նշում է նա:
Արեւիկ Հարությունյանի խոսքով՝ HomeMaster-ը սկզբում նախագծվել էր որպես մեկ առանձին կայք, սակայն հետագայում ընկերության մասնագետների թիմի կողմից նախագիծը հղկվել եւ ձեւափոխվել է:
Որպես համակարգի հիմնական առավելություն, Արեւիկ Հարությունյանը մատնանշում է ինտերֆեյսը, որն օգտագործողներին հնարավորություն է տալիս առանց ավելորդ քայլեր կատարելու արագ գտնել իրենց հետաքրքրող մասնագետին:
«Պահանջվում է, որ վարպետներն իրենց էջերում առավելագույն տեղեկատվություն տրամադրեն: Կասկածի դեպքում կայքի մոդերատորները ստուգում են տրամադրված տեղեկատվությունը»,- նշում է նա՝ հիշեցնելով նաեւ մասնագետին գնահատելու հնարավորության մասին:
HomeMaster-ի հիմքի վրա ստեղծվել է նաեւ AutoMaster համակարգը: Ներկայում այն փորձարկման փուլում է եւ պատրաստ կլինի առաջիկայում:

10:35 | 10.07.15 | Articles | exclusive 4196
Recently launched HomeMaster online system enables to look for and find masters of various professions to resolve household problems.
The system was developed by the team of Macadamian company. Presently the number of masters registered in the system reaches around 160.
Web Developer at Macadamian Arevik Harutyunyan told Itel.am that the system was developed within 10 months with the involvement of various experts at Macadamian, among them designers, developers, quality assurance experts and software architects.
“Every year our company holds professional courses for students. They consist of theoretical and practical works. Last year the students were assigned to work on HomeMaster system. The system “won” the love of both the students and the company’s employees from the very first day. After a while, a number of skilled employees also joined the project,” she said.
According to Arevik Harutyunyan, HomeMaster was initially designed as a single and separate website, however, the project was later refined and modified by the company’s specialists.
According to Arevik Harutyunyan the system’s principal advantage is its interface as it helps users easily find the master they need without any additional steps.
“The masters are required to provide as much information in their profiles as possible. In case of doubts, website moderators check the information,” she noted recalling about the possibility to assess the master.
HomeMaster served as a basis for development of AutoMaster system. It’s currently being tested and will be ready in the near future.