17:15 | 07.07.15 | Նորություններ | 5500
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկացնում է, որ միջոցներ է ձեռնարկում իր բաժանորդներին հայտնի եւ հնարավոր հարձակումներից պաշտպանելու նպատակով:
Օրինակ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արգելափակում է անցանկալի կարճ հաղորդագրությունների հոսքը իր բաժանորդներին (spam filter) եւ ժամանակավորապես արգելափակում է միակողմանի կամ երկկողմանի զանգերը՝ միջազգային ուղղություններով, եթե նկատվել են զանգվածային զանգեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների հեռախոսահամարներով:
Ընկերությունը համագործակցում է նաեւ իրավապահ մարմինների, հեռահաղորդակցության այլ օպերատորների, իր գործընկերների ու մատակարարների հետ:
«Բջջային խարդախության տեսակները բազմազան են եւ նպատակ ունեն դրդելու բաժանորդին այնպիսի քայլերի, որոնց հետեւանքով հնարավոր է դառնում գումար գանձել բաժանորդի հաշվեկշռից, ստանալ անձնական տվյալներ կամ անգամ մուտք գործել բանկային հաշիվ, եթե բաժանորդը հաճախ է օգտվում բանկային ծառայություններից՝ բջջային սարքի միջոցով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մի շարք խորհուրդներ է տալիս բջջային խարդախության չենթարկվելու համար, այն է՝ բջջային սարքերի համար սահմանել գաղտնաբառ, զերծ մնալ գաղտնաբառերը էլեկտրոնային նամակներում պահելուց, սարքը կորցնելու կամ գողացվելու դեպքում անմիջապես տեղեկացնել այդ մասին հաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերությանը, զերծ մնալ անհայտ աղբյուրներից հավելվածներ տեղադրելուց եւ այլ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հիշեցնում է, որ ընկերության հետ կարելի է կապվել 111 թեժ գծի (այլ հեռախոսահամարներից` 093 297111

ВиваСелл-МТС сообщает, что принимает меры для защиты своих абонентов от известных и возможных атак.
Так, ВиваСелл-МТС блокирует поток нежелательных коротких сообщений (spam filter), а также односторонние или двусторонние международные звонки, если они осуществляются в массовом порядке на номера абонентов ВиваСелл-МТС.
Компания сотрудничает также с правоохранительными органами, другими телекоммуникационными операторами, своими партнерами и провайдерами.
«Видов мобильного мошенничества очень много, и их цель - побудить абонента к таким действиям, которые позволят снять средства с его балансового счета, получить доступ к персональным данным или даже банковскому счету, если абонент часто пользуется банковскими услугами посредством мобильного устройства», - говорится в сообщении.
Чтобы не стать жертвами мобильного мошенничества, ВиваСелл-МТС советует устанавливать пароли на мобильных устройствах, не хранить пароль в электронных письмах, в случае потери мобильного устройства незамедлительно поставить в известность оператора, выполняющего отправку сообщений, избегать загрузки приложений от неизвестных авторов и т.д.
ВиваСелл-МТС напоминает, что с представителями компании можно связаться по горячей линии 111 (с других номеров – 093 297111) или через страницу «111 онлайн» на портале самообслуживания «Интернет-помощник».