17:49 | 25.05.15 | Նորություններ | 8320
Այսօր Գյումրիում տեղի է ունեցել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հանդիսավոր բացումը, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Գյումրիում «Թումո» կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է ՀՀ նախագահը, իրագործել՝ «Շանթ» հեռուստաընկերությունը:
Կենտրոնը գործունեության սկզբնական շրջանում կտեղակայվի Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում, իսկ հետագայում նախատեսվում է այն տեղափոխել հարեւանությամբ գտնվող Գյումրիի թատրոնի (նախկին ժողովրդական տան) շենք, որը ենթակա է հիմնանորոգման եւ ամրացման: Շրջայցի ժամանակ նախագահին ներկայացրել են, որ տարածքն առայժմ ներառելու է 60 աշխատանքային կետ եւ կարողանալու է հյուրընկալել 500-1000 ուսանողի:
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը արտադպրոցական ուսումնական միջավայր է, որտեղ 12-18 տարեկան պատանիներն ուսանում են սեփական հանձնառությամբ:
Առաջին «Թումո» կենտրոնը («Թումո Երեւանը») ստեղծվել է Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյանների նախաձեռնությամբ՝ Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի կողմից եւ իր դռներն է բացել աշակերտների համար 2011թ. օգոստոսի 14-ին:
Կենտրոնական բանկի «Գիտելիք հանուն զարգացման» ծրագրի շնորհիվ 2013թ. փետրվարից «Թումոն» գործում է նաեւ Դիլիջանում (հաճախում է շուրջ 300 պատանի):
Ներկայում Ստեփանակերտում ակտիվորեն շինարարական աշխատանքներ են տարվում տեղի «Թումո» կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ: 2015թ. սեպտեմբերին պլանավորվում է ավարտին հասցնել շինարարությունը եւ բացել «Թումոյի» դռները 1000 արցախցի պատանիների առջեւ («Թումո Ստեփանակերտը» Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի եւ ՀԲԸՄ համատեղ նախագիծն է):

Сегодня в Гюмри состоялось торжественное открытие центра креативных технологий «Тумо», на котором присутствовал президент Армении Серж Саргсян.
С инициативой создания центра «Тумо» в Гюмри в свое время выступил президент Армении, а осуществила  проект телекомпания «Шант».
На первом этапе своей деятельности центр будет расположен в здании Технологического центра Гюмри, а в дальнейшем - в здании гюмрийского театра, которое подлежит капитальному ремонту и укреплению. В ходе визита президенту рассказали, что нынешняя территория рассчитана на 60 рабочих мест и сможет принять от 500 до 1000 студентов.
Центр креативных технологий «Тумо» является местом проведения факультативных занятий, где подростки 12-18 лет могут бесплатно заниматься по собственному желанию.
Первый центр «Тумо» (Тумо-Ереван) был открыт образовательным фондом Симонян по инициативе Сэма и Сильвы Симонян. Его открытие состоялось 14 августа 2011 года.
Благодаря программе ЦБ Армении «Знание во имя развития» с февраля 2013 года «Тумо» действует также в Дилижане – центр посещают порядка 300 подростков.
В настоящее время активные строительные работы ведутся в Степанакерте, где также будет открыт центр «Тумо». Строительство планируется завершить в сентябре 2015 года, когда центр сможет принять до 1000 молодых людей Арцаха. «Тумо-Степанакерт» является совместным проектом образовательного фонда «Симонян» и Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU).