14:17 | 25.05.15 | Նորություններ | 12243
Beeline-ը եւ «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը հայտարարում են համագործակցության մեկնարկի մասին, որի շրջանակում Beeline-ի տրամադրած միջոցների օգնությամբ կթվայանցվեն հին ձեռագրեր եւ փաստաթղթեր, ինչպես նաեւ կիրականացվեն ձեռագիր եւ տպագիր ժառանգության վերականգնմանն ուղղված աշխատանքներ։
Իրականացված աշխատանքների արդյունքում ձեռագրերի թվայնացված տարբերակները կտեղադրվեն Մատենադարանի պաշտոնական կայքում եւ ընթերցասարհի ներքին ցանցում, որն էլ ավելի կընդլայնի գիտական տեղեկատվության տարածումը՝ հնարավորություն ընձեռելով գիտնականներին ազատ օգտվել դրանցից՝ անկախ նրանց գտնելու վայրից։
«Մաշտոցի անվան Մատենադարանի հիմնական գործառույթներն են ձեռագրական գանձերի, արժեքավոր վավերագրերի, հնատիպ գրքերի պահպանությունը, վերականգնումը, գիտական շրջանառության ապահովումն ու հանրահռչակումը: Այս գործի մեջ են ներգրավված Մատենադարանի հիմնական ուժերն ու ռեսուրսները, անընդհատ թարմացվում է տեխնիկական զինանոցը եւ ներդրվում են նորագույն տեխնոլոգիաներ: Այս գործընթացի մեջ ներգրավված են մեր բարերարներն ու գործընկերները, որոնցից է Beeline-ը: Համատեղ մշակված բարեգործական այս ծրագիրը թիրախային է` այն նպատակ ունի ճապոնական վերականգնողական նյութերով, որոնք ամենաորակյալն են համարվում աշխարհում, վերականգնել մեր մեծադիր ձեռագրերն ու առանձնակի կարեւորություն ներկայացնող հնագույն վավերագրերը: Հուսով ենք, որ մեր համագործակցությունն այս ասպարեզում կլինի շարունակական, եւ մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում մեր նոր բարերարներին», - նշեց Մատենադարանի տնօրենի խորհրդական՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների հետ կապերի եւ թանգարանային կառավարման գծով Արա Խզմալյանը։
«Այսօր առանց թվային տեխնոլոգիաների կիրառման եւ թվային ռեսուրսների ստեղծման հնարավոր չէ պատկերացնել գրավոր ժառանգության պահպանման արդի համակարգը։ Անփոխարինելի է Մատենադարանի դերն ու նշանակությունը երկրի գիտական մտքի զարգացման, ինչպես նաեւ պատմամշակույթային ժառանգության պահպանման ու փոխանցման գործում։ Առավել քան համոզված եմ, որ այս ծրագրի օգնությամբ Beeline-ին կհաջողվի մարդկանց կյանքը դարձնել ավելի լավը եւ աշխարհի ցանկացած անկյունում գտնվող մարդու հասանելի դարձնել այս կարեւոր փաստաթղթերը եւ ձեռագրերը»,- նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Beeline-ի աջակցությամբ իրականացվում է նաեւ «Մատենադարանի մեծադիր ձեռագրերի, հազվագյուտ փաստաթղթերի եւ հնատիպ գրքերի կոնսերվացման ու գիտատեխնիկական մշակման» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի աջակցությամբ։ Ընկերության տրամադրած միջոցներն ուղղվել են նաեւ նշված ծրագրի շրջանակում բացահայտված հարյուրավոր վնասված նմուշների վերականգնմանը, որից հետո տասնյակ ձեռագրեր թվայնացվել են եւ զետեղվել Մատենադարանի ներքին ցանցում։

14:17 | 25.05.15 | News | 12251
Beeline and Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts have today announced the start of cooperation within which Beeline will support the Institute in digitizing ancient documents and manuscripts and works of restoring the manuscript and printed heritage.
“Today, without use of digital technologies and e-resources it’s impossible to think of the modern system of preservation of the manuscript heritage. Matenadaran’s role and significance in development of scientific thought and preservation and passage of historical heritage to young generation is irreplaceable. Beeline’s this project will help change peoples lives for the better making it easier, making these important documents and manuscripts available for any person in any corner of the world”, noted Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
“Matenadaran’s main function is to preserve and restore manuscript treasures, valuable documents, ancient books and their scientific popularization. The main potential and funds of Matenadaran are engaged in the process; the technical potential is being updated and innovative technologies are being introduced. Our partners and benefactors including Beeline are also involved in the process. The charity project worked out by our joint efforts is targeted: through Japanese restorative materials who are considered the highest quality in the world, we will restore a large number of ancient manuscripts and documents of great importance. We hope our cooperation in the field will be ongoing and we thank our new sponsors for it”, noted Matenadaran’s director’s advisor Ara Khzmalyan.
Beeline also supports implementation of “Conservation and Scientific-Technical Improvement of Manuscripts, Rare Documents and Ancient Books of Matenadaran” project. Within the program, the company will allocate funds to restoration of hundreds of damaged copies of written heritage.