10:41 | 22.05.15 | Նորություններ | 5948
Orange Հիմնադրամը Սյունիքի մարզի Բնունիս, Ույծ եւ Աշոտավան գյուղերում կահավորվել է համակարգչային 2 սրահ եւ մանկապարտեզ:
Սյունիքի մարզ կատարած 1-օրյա այցի շրջանակում Orange Հիմնադրամի եւ «Շեն» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել են Բնունիս եւ Ույծ գյուղեր՝ մասնակցելու նոր սարքավորումներով համալրված համակարգչային սրահների բացման արարողությանը: Նորաբաց համակարգչային սրահները համալրվել են մինչեւ 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն ապահովող Orange-ի MyBox 3G երթուղիչով, ինչպես նաեւ համակարգիչներով եւ կահույքով:
Համակարգչային այս սրահների բոլոր այցելուների համար նախատեսվում է կազմակերպել համակարգչային հատուկ դասընթացներ:
«Orange Հիմնադրամի գործունեության հիմնական նպատակներից մեկն է աջակցել Հայաստանի գյուղական համայնքների ներգրավվածությանը թվային միջավայր: Orange-ն առաջին օպերատորն էր, որ ծածկույթ ապահովեց եւ հեռահաղորդակցության ծառայությունները հասանելի դարձրեց մի շարք գյուղերում, այդ թվում՝ Բնունիսում: Մենք շարունակում ենք աշխատել այս ուղղությամբ`  հեռահաղորդակցության որակյալ ծառայությունները հասանելի դարձնելով թե՛ Հայաստանի քաղաքներում, թե՛ գյուղերում, եւ ուրախ ենք այս 2 համակարգչային սրահները հանձնել Բնունիսի եւ Ույծի բնակիչներին»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել են նաեւ Աշոտավան գյուղ, որտեղ «Շեն» բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ կահավորվել է տեղի մանկապարտեզը:

Фонд Orange обставил два компьютерных зала и детский сад в селах Бнунис, Уйц и Ашотаван Сюникского марза.
В ходе однодневного визита в Сюникский марз представители фонда Orange и благотворительного фонда «Шен» посетили села Бнунис и Уйц, чтобы участвовать в церемонии открытия компьютерных классов. Новые компьютерные залы оснащены маршрутизатором MyBox 3G, обеспечивающим скорость загрузки до 21,6 Мб/с., а также компьютерами и мебелью.
Для всех посетителей планируется организовать специальные компьютерные курсы.
«Одна из основных целей фонда Orange – содействовать интеграции сельских общин Армении в цифровую среду. Orange – первый оператор, который обеспечил покрытие и доступность телекоммуникационных услуг в ряде сел, в том числе Бнунисе. Мы продолжает работать в этом направлении, делая доступным качественные телекоммуникационные услуги как в городах, так и в селах Армении. И мы рады передать жителям Бнуниса и Уйца эти компьютерные классы», - сказал председатель совета фнонда Orange Франсис Желибтер.
Представители фонда Orange посетили также село Ашотаван, в котором совместными с благотворительным фондом «Шен» усилиями был обставлен детский сад.