13:13 | 15.04.15 | Հոդվածներ | exclusive 75829
«ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի ԱՊՀ երկրներում կորպորատիվ հաղորդակցությունների ղեկավար Գալինա Կուրգանովայի հարցազրույցը Itel.am-ին:
- Օրերս Հայաստանում կայացավ Make Your Mark («Թող քո հետքը») ռազմավարության շնորհանդեսը: Պատմեք, խնդրեմ, ծրագրի հայեցակարգի եւ դրա հիմնական ուղղությունների մասին:
- Make Your Mark գլոբալ ծրագիրը մեկնարկել է «ՎիմպելԿոմ» խմբի գլխամասային գրասենյակում անցած տարվա վերջին: Դրա հիմնական նպատակն է օգնել երիտասարդներին՝ կերտել իրենց ապագան: Ակնհայտ է, որ ամբողջ աշխարհում երիտասարդներն առերեսվելու են մի շարք գլոբալ մարտահրավերների՝ սկսած էկոլոգիականից մինչեւ մոլորակի բնակչության աճ: Շարժական տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս ստեղծել տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք նույնիսկ հնարավորություն են տալիս ավելացնել երկրի ՀՆԱ-ն. գոյություն ունի վիճակագրություն շարժական տեխնոլոգիաների ներթափանցման եւ տնտեսության աճի միջեւ ուղղակի համամասնական կապի մասին: Վերլուծելով այդ իրավիճակը՝ մենք հասկացանք, որ որպես բջջային օպերատոր, որը գործում է աշխարհի 14 երկրներում, մեզ մոտ առկա է շատ լավ հիմք՝ կայուն զարգացմանն աջակցելու համար, եւ արդյունքում ծնվեց այս ծրագիրը:
Իհարկե, լավ է, երբ «ՎիմպելԿոմ»-ի ներկայության բոլոր երկրներում կան սոցիալական ծրագրեր, որոնք համապատասխանում են հասարակության լոկալ խնդիրներին: Սակայն մեզ անհրաժեշտ էր գլոբալ թեմա՝ դրանք բոլորը «ՎիմպելԿոմ»-ի ռազմավարական հայեցակարգում համախմբելու համար: Այդ նպատակով նույնիսկ մշակվեց հատուկ լոգոտիպ, որը միավորում է տարբեր երկրներում «ՎիմպելԿոմ»-ի բրենդերի գույները:
Ո՞րն է Make Your Mark-ի հիմնական խնդիրը: Իհարկե, երկրները տարբերվում են բազմաթիվ ցուցանիշներով, այդ թվում՝ ցանցի ու տեխնոլոգիաների ներթափանցման մակարդակով: Կարիք չկա համեմատել տեխնոլոգիական առումով հասարակության պահանջների զարգացման մակարդակը ասենք՝ Իտալիայի եւ Տաջիկստանի հետ, այդ պատճառով ստեղծվել են այս ծրագրի տարբեր ուղղություններ, որոնք ենթադրում են 3 հիմնական աստիճաններ:
Առաջինը ենթադրում է «հետք թողնել»՝ տեխնոլոգիաների տեսանկյունից: Ընկերությունն օգնում է ցանցի եւ կապի ներթափանցման զարգացման գործում՝ տրամադրելով ինտերնետ կապ, համակարգիչներով ապահովելով ուսումնական հաստատությունները, զբաղվելով դպրոցականների եւ ուսանողների հետ, որպեսզի նրանք իրենց առավելագույնս հարմարավետ զգան տեխնոլոգիական ոլորտում, քանի որ առանց դրա չափազանց դժվար կլինի ժամանակակից աշխարհում:
Երկրորդ աստիճանը կրթությունն է, որը ներառում է վարպետության դասեր, ուսուցողական սեմինարներ, փորձի փոխանակում ուսանողների միջեւ, այսինքն, այնպիսի ծրագրերի իրակայացում, որոնք ուղղված են մտավոր ներուժի ավելացմանը:
Երրորդ՝ ամենաառաջադեմ աստիճանը ենթադրում է տեխնոլոգիական հարթակների ստեղծում: Ներկայում այն իրականացվել է միայն Իտալիայում, սակայն, վստահ եմ, դա միայն սկիզբն է: Իտալիայում մենք ստեղծել ենք բիզնես-գաղափարների յուրօրինակ ինկուբատոր, որտեղ յուրաքանչյուր ոք կարող է գալ իր գաղափարով եւ ստանալ խորհրդատվություն. նրան կպատմեն, թե ինչպես ավելի լավ կլինի օգտագործել այդ գաղափարը եւ ինչպես ավելի լավ կլինի զարգացնել բիզնեսը տեխնոլոգիական տեսանկյունից: Բացի այդ, վերոնշյալ ինկուբատորում կանոնավոր կերպով տեղի են ունենում գաղափարների շնորհանդեսներ, այսինքն, ներդրողները, որոնց հետաքրքրում է այս կամ այն նախագիծը, կարող են միանգամից գումար ներդնել դրանում: Այժմ գոյություն ունեն տասնյակ նախագծեր, որոնք զարգանում են այդ բիզնես-ինկուբատորում:
- Ո՞րն է ծրագրի թիրախային խումբը:
- Մենք կենտրոնանում ենք նախեւառաջ երիտասարդության վրա՝ աջակցելու նրան իր ներուժն իրացնելու հարցում: Միաժամանակ, կենտրոնանում ենք հասարակության պահանջների ուղղությամբ: Հայաստանում Make Your Mark ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը տրվեց մի քանի օր առաջ գործարկված «Ագրոդպրոց» ծրագրով: Սակայն իրականում Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվել են մի շարք չափազանց հետաքրքիր ծրագրեր՝ ե՛ւ բջջային հավելվածների մրցույթ, ե՛ւ ուսուցողական սեմինարներ՝ համակարգչային գրագիտության դասախոսների համար երկրի մարզերում եւ այլն:
Այսպիսով, Make Your Mark գլոբալ ռազմավարության գործարկման համար Հայաստանում առկա էր շատ լավ հիմք: Կարծում եմ՝ «Ագրոդպրոց» ծրագիրը, մնացած ամեն ինչից բացի, համապատասխանում է երկրի ներկայիս պահանջներին եւ ներառում է թե՛ շարժական տեխնոլոգիաները, թե՛ գյուղատնտեսության ու առհասարակ երկրի զարգացման ներուժը: Ինձ թվում է, որ դա օպերատորի սոցիալական պատասխանատվության վարքի լավ օրինակ է, քանի որ այն ներդրում է կատարում տեխնոլոգիական ներուժի զարգացման մեջ, ինչը հետագայում, իր հերթին, կանդրադառնա ՀՆԱ-ի աճի վրա: Դա դասական օրինակ է այն բանի, թե ինչպիսի տեսք պետք է ունենա ծրագիրը յուրաքանչյուր երկրում: Մենք ենթադրում ենք, որ նմանատիպ լոկալ ծրագրերը, որոնք համապատասխանում են հասարակության պահանջներին, անհրաժեշտ են յուրաքանչյուր երկրում: Եվ մինչեւ տարեվերջ այդ ծրագիրը կգործարկվի «ՎիմպելԿոմ»-ի ներկայության 14 երկրներից յուրաքանչյուրում:
- Որքա՞ն ժամանակով է հաշվարկված այդ ծրագիրը:
- Անկասկած, դա երկարաժամկետ ծրագիր է: Այժմ մենք սկսում ենք ջերմոցների կառուցման ծրագիրը Արմավիրի մարզում: Հետագայում կգործարկվի բջջային հավելված, որը թույլ կտա վաճառել մեր աճեցրած ապրանքը: Բացի այդ, տեղի կունենա Հայաստանում Beeline-ի կողմից իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերի ադապտացիա այդ ռազմավարությանը, ինչը դրանց իրագործումը կդարձնի առավել արդյունավետ:

13:13 | 15.04.15 | Статьи | exclusive 75810
Интервью руководителя по корпоративным коммуникациям СНГ группы компаний «ВымпелКом» Галины Кургановой Itel.am.
- Несколько дней назад в Армении была презентована стратегия “Make Your Mark” («Оставь свой след»). Расскажите, пожалуйста, о концепции проекта и его основных направлениях.
- Глобальный проект “Make Your Mark” был запущен в штаб-квартире группы «ВымпелКом» в конце прошлого года. Ее основная цель состоит в том, чтобы помогать молодежи создавать свое будущее. Очевидно, что молодые люди по всему миру будут сталкиваться с рядом глобальных вызовов – от экологических до роста населения планеты. Мобильные технологии позволяют создавать технологические решения, которые позволяют даже увеличивать ВВП страны: существует статистика о прямой пропорциональной связи между проникновением мобильных технологий и ростом экономики. Проанализировав эту ситуацию, мы осознали, что у нас как у мобильного оператора, который присутствует в 14 странах мира, существует очень хорошая основа для содействия устойчивому развитию, и в результате родилась эта программа.
Конечно, хорошо, когда в каждой из стран, где присутствует «ВымпелКом», есть социальные проекты, которые отвечают локальным проблемам общества. Однако нам нужна была глобальная тема, чтобы объединить их все в стратегический концепт «ВымпелКома». Для этого даже был разработан специальный логотип, объединяющий цвета брендов «ВымпелКом» в разных странах.
В чем главная задача “Make Your Mark”? Конечно, страны различаются по очень многим показателям, в том числе по уровню проникновения сети и технологий. Нет нужды сравнивать уровень развития потребностей общества в технологическом плане, скажем, в Италии и Таджикистане, поэтому были созданы разные направления этой программы, предполагающей 3 основные ступени.
Первая предполагает «оставить свой след» в плане технологий. Компания помогает в развитии проникновения сети и связи, предоставляя интернет-связь, обеспечивая компьютерами образовательные учреждения, занимаясь со школьниками и студентами, с тем, чтобы они чувствовали себя максимально комфортно в технологической сфере, поскольку обходиться без этого в современном мире очень сложно.
Вторая ступень – это образование, включающее в себя мастер-классы, обучающие семинары, обмен опытом между странами, то есть, реализацию проектов, нацеленных на повышение интеллектуального потенциала.
Третья, самая продвинутая ступень, предполагает создание технологических платформ. На данный момент она была реализована лишь в Италии, но уверена, что это только начало. В Италии мы создали своего рода инкубатор бизнес-идей, куда каждый человек может придти со своей идеей, и он получит консультацию, ему расскажут, как лучше воспользоваться данной идеей и как лучше развивать бизнес с технологической точки зрения. Кроме того, в этом инкубаторе проходят регулярные презентации идей, то есть, инвесторы, которых заинтересует тот или иной проект, могут сразу же вложить в него деньги. Сейчас существует несколько десятков проектов, развивающихся в этом бизнес-инкубаторе.
- Какова целевая группа проекта?
- Мы ориентируемся в первую очередь на молодежь, чтобы помочь ей реализовать свой потенциал. Вместе с тем, мы ориентируемся на потребности общества. Официальный старт программы “Make Your Mark” в Армении был дан посредством запуска несколько дней назад проекта «Агрошколы». Однако на самом деле в Армении был реализован ряд очень интересных проектов в различных сферах, и по конкурсу мобильных приложений, и обучающие семинары для преподавателей по компьютерной грамотности в областях страны и по многим другим направлениям.
Таким образом, основа для запуска подобной глобальной стратегии как “Make Your Mark” в Армении была очень хорошей. Думаю, что проект «Агрошкола», помимо прочего, отвечает существующим на сегодня потребностям страны, и при этом совмещает в себе и мобильные технологии, и потенциал в развитии сельского хозяйства и страны в целом. Мне кажется, что это хороший пример социально-ответственного поведения оператора, поскольку он инвестирует в развитие технологического потенциала, который затем, в свою очередь, отразится на росте ВВП. Это классический пример того, как должна выглядеть программа в каждой стране. Мы полагаем, что подобные локальные проекты, отвечающие потребностям общества, нужны в каждой из стран. И до конца года эта программа будет презентована в каждой из 14 стран, где присутствует «ВымпелКом».
- На какой срок рассчитан данный проект?
- Безусловно, это долгосрочный проект. Сейчас мы начинаем проект строительства теплиц в Армавирском регионе. Затем будет запущено мобильное приложение, позволяющее сбывать ту продукцию, которую мы вырастим. Кроме того, будет происходить адаптация осуществляемых Beeline в Армении многочисленных проектов под данную стратегию, что сделает их реализацию еще более эффективной.