14:59 | 23.01.15 | Նորություններ | 3793
«Մայքրոսոֆթ»-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Windows 10-ի անվճար նորացումը հասանելի կլինի Windows 7-ի, Windows 8.1-ի եւ Windows Phone 8.1-ի սպասառուների համար, որոնք կնորացնեն այն առաջին տարում:
«Windows 10-ը նախանշում է առավել անհատականացված տվյալների մշակման դարաշրջանի սկիզբը, որտեղ առաջնային են հեռախոսն ու ամպային տեխնոլոգիաները,- ասել է Microsoft ընկերության գլխավոր տնօրեն Սաթյա Նադելլան: -Մեր նպատակն այն է, որ այսօր Windows-ը կիրառող 1.5 միլիարդ մարդիկ սիրահարվեն Windows 10-ին եւ միլիարդավոր նոր օգտատերեր իրենց նախընտրությունը տան Windows-ին»:
Windows 10-ի հետ կապված նոր ծառայությունները հետեւյալն են.
Cortana-ն հասանելի է անհատական համակարգիչներին (ԱՀ) եւ թաբլետներին․ Cortana-ի անհատական թվային սպասարկումը, որի նորամուտը տեղի է ունեցել անցած տարի Windows Phone-ների համար, այժմ արդեն մատչելի կլինի Windows 10 ԱՀ-ների եւ թաբլետների համար, ինչը մարդկանց հնարավորություն կտա դրանցով գործողություններ կատարել:
Project Spartan․ Windows 10-ը կցուցադրի Microsoft-ի նոր Project Spartan կոդային անվանմամբ զննիչը, որը մշակվել է` հիմքում ունենալով փոխգործողության ունակությունը:
Xbox Live-ը եւ նոր Xbox app-ը խաղային նոր հնարավորություններ են տրամադրում Windows 10-ի համար: Windows 10-ի վրա տեղադրված Xbox-ը գեյմերների եւ ծրագրավորողների համար մատչելի է դարձնում Xbox Live-ի խաղային ցանցը Windows 10 ԱՀ-ների եւ Xbox One-ի համար:
Office-ը Windows 10-ի համար․ Word-ի, Excel-ի, PowerPoint-ի, OneNote-ի եւ Outlook-ի լիովին նոր տարբերակներ են նախագծվել Windows 10-ի համար:
Windows 10-ի լրացուցիչ առանձնահատկություններն ու նորարարություններն են.
•    Շարունակականության ռեժիմ. Երկուսը մեկում սարքերի համար Windows 10-ը հեշտությամբ կտեղափոխվի ստեղնաշարից մկնիկ եւ հպումից թաբլետ` անցումը հեշտությամբ կանցնի նոր ռեժիմին:
•    Նոր համընդհանուր գործադիրներ. Windows 10-ը կառաջարկի նոր փորձառություն ապահովող գործադիրներ, որոնք կայուն են սարքի շարունակականության, նկարների, տեսանյութերի, երաժշտության, քարտեզների, մարդկանց եւ նամակագրության ու փոստի եւ օրացույցի համար:
Windows 10-ը Microsoft HoloLens-ի հետ համատեղ ապակողպում է հոլոգրաֆիկապագան: Որպես աշխարհում տվյալների մշակման առաջին հոլոգրաֆիկ հարթակ` Windows 10-ը ներառում է API-ների հավաքակազմ, որը մշակողներին հնարավորություն է տալիս ստեղծելու հոլոգրաֆիկ փորձառություններ իրական աշխարհում:

14:59 | 23.01.15 | News | 2938
According to the press release disseminated by Microsoft Armenia, a free upgrade for Windows 10 will be made available to customers running Windows 7, Windows 8.1 and Windows Phone 8.1, who upgrade in the first year.
“Windows 10 marks the beginning of the more personal computing era in the mobile-first, cloud-first world,” said Satya Nadella, CEO of Microsoft.  “Our ambition is for the 1.5 billion people who are using Windows today to fall in love with Window 10 and for billions more to decide to make Windows home.”
The following new services were unveiled:
Cortana comes to PC and tablet. The Cortana personal digital assistant, which debuted on Windows Phone last year, will now also be available on Windows 10 PCs and tablets to help people get things done.
“Project Spartan” – Windows 10 will feature the new Microsoft browser, code-named “Project Spartan,” which was built with interoperability in mind.
Xbox Live and the new Xbox app bring new gaming experiences to Windows 10. Xbox on Windows 10 lets gamers and developers access the best of the expansive Xbox Live gaming network on both Windows 10 PCs and Xbox One.
Office for Windows 10 – New versions of Word, Excel, PowerPoint, OneNote and Outlook are designed from the ground up to run on Windows.
Additional Windows 10 features and innovations include the following:
•    Continuum mode. On 2-in-1 devices, Windows 10 will move easily between keyboard and mouse and touch and tablet as it detects the transition and conveniently switches to the new mode.
•    New universal apps. Windows 10 will offer new experience applications, consistent across the device continuum, for Photos, Videos, Music, Maps, People & Messaging and Mail & Calendar.
Windows 10 unlocks holographic future with Microsoft HoloLens. As the world’s first holographic computing platform, Windows 10 includes a set of APIs that enable developers to create holographic experiences in the real world.