18:11 | 26.12.14 | Նորություններ | 6983
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամ»-ի (COAF) համագործակցության արդյունքում բացվել է թվով 6-րդ ստեղծագործարանը:
Նորաբաց կրթասրահը Լոռու մարզի Դսեղ համայնքի դպրոցում է: Այն համալրվել է էլեկտրոնային գրատախտակով (smart board), ժամանակակից համակարգիչներով եւ շարժական հատուկ կահույքով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշում են, որ ստեղծագործարանն օգնելու է ոչ միայն աշակերտներին, այլեւ ուսուցիչներին, որոնք ցանկանում են տեխնոլոգիաների կիրառումն ինտեգրել դասապրոցեսում` այն դարձնելով առավել հետաքրքիր եւ ուսանելի:
«Դպրոցական սեղանների մոտ տարիներ շարունակ ձեռք բերած հմտություններն առավել օգտակար են դառնում, երբ աշակերտը կարողանում է տրամաբանել եւ ստեղծագործ մոտեցում դրսեւորել: Կարծում եմ, որ այսօրինակ ստեղծագործարանները ֆունկցիոնալ առումով կծառայեն հենց այդ նպատակին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«COAF-ի զարգացման փիլիսոփայությունը հիմնված է այն համոզմունքի վրա, որ գյուղերը առանցքային դեր են խաղում երկրում տնտեսական աճ ու կայուն զարգացում ապահովելու, ինչպես նաեւ կրթության որակը բարձրացնելու գործում: Մեր հուսալի գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը թույլ կտան տեխնոլոգիաների կիրառմամբ բարելավել տեղեկատվության հասանելիությունը, զարգացնել նորարարությունն ու ստեղծագործականությունը»,- ասել է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անուշ Եդիգարյանը:
Դսեղի դպրոցն ունի 245 աշակերտ: 2013-2014 թթ. այս ծրագրի շահառու են դարձել նաեւ Արմավիրի մարզի Սարդարապատ, Վանանդ, Հացիկ, Արագածոտնի մարզի Արտենի, ինչպես նաեւ Լոռու մարզի Թումանյան համայնքի երեխաները:

18:11 | 26.12.14 | Новости | 6639
Благодаря сотрудничеству ВиваСелл-МТС и фонда «Дети Армении» (COAF) открылась шестая по счету творческая лаборатория. Она находится в школе общины Дсех Лорийского марза.
Лаборатория оснащена  электронной доской (smart board), современными компьютерами и специальной передвижной мебелью.
В ВиваСелл-МТС отмечают, что творческая лаборатория поможет не только ученикам, но и педагогам, которые хотели бы использовать технологии, сделав процесс обучения более интересным.
«Приобретенные в течение лет за школьными партами навыки будут полезнее, если ученики получат возможность логически мыслить и проявлять творческие подходы. Думаю, такие лаборатории в функциональном плане послужат именно этой цели», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
«Философия развития COAF основана на уверенности в том, что села играют ключевую роль в обеспечении стабильного развития и экономического роста страны, а также в повышении качества образования. Программы, проводимые совместно с нашим надежным партнером ВиваСелл-МТС, позволят повысить доступность информации при применении технологий, развивать инновации и творческие подходы», - сказала исполнительный директор фонда Ануш Едигарян.