11:59 | 05.12.14 | Նորություններ | 4538
Շուրջ 2600 բնակիչ ունեցող գյուղի որոշ թաղամասերի առհասարակ ջուր չի մատակարարվել, իսկ զգալի մասում գործել է մատակարարման երկժամյա գրաֆիկ:
4 համայնքներում ջրի կորուստները կանխելու եւ մատակարարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) գարնանը համաձայնագիր էին ստորագրել:
Բացի 4,2 կմ երկարություն ունեցող մայր ջրագծից, Լուկաշինում կառուցվող ջրամատակարարման ներքին ցանցի երկարությունը կազմելու է շուրջ 12,2 կմ:
Իրականացվող աշխատանքների արդյունքում ակնկալվում է ջրամատակարարման գրաֆիկի բարելավում (օրական 2 ժամից մինչեւ շուրջօրյա), խմելու ջրի անվտանգության բարձրացում, ցանցում վթարների թվի կրճատում, ինչպես նաեւ ջրի եւ էներգիայի խնայողություն:
Ծրագիրն արդեն 70 տոկոսով իրականացվել է:
Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում իրականացվող ծրագրից, ընդհանուր առմամբ, օգտվելու է 4 համայնքի ավելի քան 6800 բնակիչ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 70 միլիոն, իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն՝ 60 միլիոն դրամ:

11:59 | 05.12.14 | Новости | 4531
При содействии компании ВиваСелл-МТС община Лукашин Армавирского марза получит новую систему водоснабжения.
В некоторые участки села с населением 2600 человек вода ранее никогда не подавалась, а на значительной территории подавалась всего 2 часа в сутки.
Для повышения эффективности водоснабжения и предотвращения потерь на территории 4 общин ВиваСелл-МТС, Агентство международного развития США (USAID) и Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) весной подписали договор.
Кроме основного водопровода длиной 4,2 км в Лукашине будет установлена внутренняя водопроводная сеть, общей протяженностью 12,2 км.
В результате осуществленных работ ожидается улучшение графика водоснабжения (с 2-часового до круглосуточного), повышение качества питьевой воды, сокращение количества аварий на водопроводной сети, а также экономия воды и электроэнергии.
Программа уже реализована на 70%.
Программой, осуществляемой в рамках трехстороннего соглашения, в целом воспользуются более 6 800 жителей 4 общин. С этой целью ВиваСелл-МТС выделила 70 млн, а USAID - 60 млн драмов.