11:28 | 12.11.14 | Հարցազրույցներ | exclusive 164178
«Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահի պաշտոնակատար Միխայիլ Գերչուկի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- 2014 թ. 3-րդ եռամսյակի տվյալները վկայում են, որ «ԱրմենՏել»-ը հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների աճ է գրանցել: Ո՞ր գործոնները դարձան այդ աճի հիմնական շարժիչ ուժը:
- Առաջին հերթին, մենք շարունակում ենք ներդրումներ կատարել բջջային եւ ֆիքսված հեռախոսակապի որակի բարձրացման համար, բարելավում ենք 3G ցանցի ծածկույթը, արդիականացնում ենք լայնաշերտ ինտերնետի ենթակառուցվածքը:
Երկրորդ կարեւոր գործոնը հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավումն է:
Կապի որակի բարելավման նպատակով իրականացված ներդրումների գլխավոր արդյունքը եղավ բաժանորդների արտահոսքի ծավալի էական կրճատումը եւ նոր բաժանորդների ներհոսքը: Ս.թ. III եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատությամբ, մեր բաժանորդների բազան աճել է 9%-ով, իսկ բաժանորդների արտահոսքը նվազել է 10%-ով, ինչը պայմանավորված է ծառայությունների մատուցման որակի բարձրացմամբ։
Բնականաբար, ծառայությունների որակի մեջ կատարած ներդրումները ֆինանսական ցուցանիշների աճ են ապահովում: Մասնավորապես, մեր եկամուտները շարժական ինտերնետից մեկ տարվա ընթացքում ավելացել են 30%-ով:
- Ինչպիսի՞ն են «Վիմպելկոմի» մոտակա ծրագրերը հայաստանյան շուկայում՝ ի՞նչ ակնկալեն բաժանորդները 2015 թ-ին:
- Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ այլ երկրներում մենք լուրջ դրական զարգացումներ ենք նկատում բջջային եւ լայնաշերտ ինտերնետի հատվածներում: Եթե ձայնային ծառայությունների աճը գրեթե կանգ է առել, ապա ինտերնետը զարգանում է ահռելի արագությամբ՝ դառնալով հետագա զարգացման հիմնական շարժիչը: Սա էլ իր հերթին ներդրումներ է պահանջում:
Ինտերնետը հաճախորդների համար առաջնային կարեւորություն է ստանում, իսկ ձայնային ծառայությունները փաստացի «լրացում» են դառնում: Մի իրավիճակ է ստեղծվում, երբ բաժանորդն առաջին հերթին ձեռք է բերում որոշակի ինտերնետային սակագնային պլան, դրա հետ մեկտեղ ստանալով ձայնային, SMS կամ այլ ծառայություններ: Մենք սկսել ենք Հայաստանի շուկայում ակտիվորեն առաջ տանել նման փաթեթային առաջարկները:
- Կարելի՞ է ասել, որ ձեր ֆիքսված ցանցը Հայաստանում հիմնականում օգտագործվելու է ոչ թե ձայնային ծառայություններ, այլ ինտերնետ մատակարարելու համար:
- Քանի դեռ մարդիկ ավանդական (ֆիքսված) կապի ծառայությունների կարիք են զգում, մենք, անկասկած, դրանք մատուցելու ենք: Դա հատկապես կարեւոր է հեռավոր բնակավայրերի պարագայում:
Այնուամենայնիվ, բջջային ինտերնետը ավելի արագ է զարգանալու, քան ֆիքսվածը, քանի որ այն ավելի արագ եւ հարմար է: Ինտերնետ են տեղափոխվում ոչ միայն ձայնային ծառայությունները, այլեւ զվարճանքները (խաղերը), հեռուստատեսությունը: Ես, օրինակ, հեռուստատեսությամբ միայն ֆուտբոլ եմ դիտում, իսկ բոլոր մնացած հաղորդումները ստանում եմ video on demand տեխնոլոգիայով՝ ինտերնետի միջոցով:
- Այս տարի Հայաստանում ներդրվեց բջջային հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգը (MNP), որը, սակայն, զգալի փոփոխություններ չստեղծեց շուկայում: Արդյո՞ք արդարացված էին այդ համակարգի ստեղծման համար արված ներդրումները:
- MNP-ն հաճախորդներին ընտրության ավելի լայն հնարավորություններ է տալիս, եւ դա լավ է: Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա Հայաստանում այդ համակարգը բավականին արդյունավետ ու տնտեսող եղանակով ներդրվեց՝ այլ երկրների համեմատ:
Իսկապես, մենք բավականին զուսպ հետաքրքրություն ենք նկատում MNP-ի նկատմամբ: Այս ծառայությունից օգտվել են բնակչության 0,5%-ից էլ պակաս մարդիկ: Հետեւաբար` դա շուկայում լուրջ փոփոխության չհանգեցրեց: Դրա հետ մեկտեղ Beeline-ը Հայաստանում առաջատարն է՝ մեր ցանց տեղափոխվելու ցանկացողների թվի առումով: Մեզ մոտ շատ ավելի մեծ թվով բաժանորդներ տեղափոխվեցին, քան գնացին այլ օպերատորների մոտ: Մենք գիտենք, որ այսօր մարդիկ մնում են մեզ հետ ոչ թե իրենց համարը կորցնելու մտավախությունից, այլ գիտակցաբար են նախապատվությունը տալիս հենց Beeline-ի ծառայություններին:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակցությունը Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայում:
- Հայաստանում մրցակցությունը բավականին ագրեսիվ է, եւ որպես հետեւանք, ցածր են գները: Դա լավ է հաճախորդների համար, բայց օպերատորները պետք է ներդրումներ կատարելու հնարավորություն ունենան: Երբեմն կարող է թվալ, որ օպերատորները մեծ եկամուտ են ստանում, սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ եկամտի մեծ մասը մենք ներդնում ենք ցանցերի զարգացման համար:
- 10-15 տարի առաջ մարդիկ ձգտում էին ինչքան հնարավոր է շատ տեղեկատվություն ստանալ: Այսօր տեղեկատվության ծավալներն այնքան են մեծացել, որ մարդիկ պարզապես չեն հասցնում յուրացնել դրանք, բայց չեն էլ կարողանում հաղթահարել կախվածությունը ինտերնետից: Ըստ Ձեզ, հնարավո՞ր է գտնել «ոսկե միջինը»:
- Կարծում եմ, որ ինֆորմացիայի առատությունը մարդկանց ընտրության հնարավորություն է տալիս, ինչը շատ կարեւոր է: Այլ հարց է, որ պետք է իմանալ, թե ինչպես օգտվել այդ ազատությունից: Սպառման հայեցակարգի փոփոխություն է տեղի ունենում: Եթե առաջ մարդիկ սպառում էին ինչ ասես, ապա այսօր ընտրում են այն, ինչն իրենց իսկապես հետաքրքրում է: Այդ պարագայում օպերատորի խնդիրը անհրաժեշտ որակ եւ ենթակառուցվածքներ ապահովելն է:
- Գիտենք, որ հայկական արմատներ ունեք: Կպատմե՞ք այդ մասին:
- Այո, իմ պապիկը (մայրիկիս հայրը) հայ էր, նրա անունն էր Քրիստափոր Չերչեպյանց: Ցավոք, նա վաղուց մահացել է, բայց ես նրան շատ լավ եմ հիշում: Նա անցել էր ողջ Մեծ Հայրենական պատերազմը. որպես շարքային էր զորակոչվել, իսկ ծառայությունն ավարտեց մայորի կոչումով: Պապս ինձ պատերազմից շատ պատմություններ էր պատմում, եւ դրանք տպվել են հիշողությանս մեջ: Նա շատ կենսուրախ մարդ էր, սիրում էր մեծ հավաքույթներ, տարբեր երաժշտական գործիքների էր տիրապետում: Անշուշտ, գալով Հայաստան, ես զգում եմ, որ սա իմ նախնիների երկիրն է, եւ դա շատ հաճելի զգացողություն է:

11:28 | 12.11.14 | Интервью | exclusive 164238
Эксклюзивное интервью Главного коммерческого директора группы компаний «Вымпелком», и.о. вице-президента по развитию бизнеса в странах СНГ Михаила Герчука Медиамакс
- Данные III квартала 2014 года свидетельствуют, что «АрменТел» демонстрирует рост по основным финансовым показателям. Какие факторы явились основными драйверами для роста?
- Во-первых, мы продолжаем инвестировать в повышение качества мобильной и фиксированной связи, улучшаем покрытие сети 3G, модернизируем инфраструктуру широкополосного интернета.
Второй важный фактор - наша ориентация на улучшение клиентского опыта. Главным итогом наших инвестиций в улучшение качества связи стало существенное снижение оттока абонентов и приток новых клиентов. Рост абонентской базы является серьезным драйвером роста. В III квартале этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года наша абонентская база в Армении выросла на 9 %, а отток сократился на 10 процентов, и это является прямым следствием повышения качества услуг.
Естественно, инвестиции в качество услуг обеспечивают и рост финансовых показателей. В частности, наши доходы от мобильного интернета за год выросли на 30 %.
- Каковы ближайшие планы «Вымпелком» в отношении армянского рынка, чего ждать абонентам в 2015 году?
- Как в Армении, так и в других странах, мы наблюдаем серьезную положительную динамику в сегментах мобильного и широкополосного интернета. Если рост голосовых услуг практически остановился, то интернет растет с огромной скоростью и становится главным фактором дальнейшего развития, что, в свою очередь, требует инвестиций.
Интернет выходит для клиентов на первый план, голосовые услуги фактически становятся «приложением» к интернету. Создается ситуация, когда абонент в первую очередь приобретает тот или тарифный план для интернета, получая при этом набор голосовых, SMS и иных услуг. Мы начали активно продвигать в Армении подобные пакетные предложения.
- Можно сказать, что ваша фиксированная сеть в Армении будет главным образом использоваться уже не как средство для предоставления голосовых услуг, а как канал для доставки интернета?
- Пока у людей есть потребности в традиционных (фиксированных) услугах связи, мы, безусловно, будем их предоставлять. Это особенно важно для отдаленных населенных пунктов.
Тем не менее, мобильный интернет, будет развиваться быстрее, чем фиксированный, потому что он быстрее и удобнее. В интернет переходят не только голосовые услуги, но и развлечения (игры), телевидение. Я сам, к примеру, по телевидению смотрю только футбол, а весь остальной телевизионный контент получаю по технологии video on demand через интернет.
- В этом году в Армении была внедрена система переносимости мобильного номера (MNP), которая не привела к каким-либо ощутимым изменениям на рынке. Насколько оправданным, на Ваш взгляд, были инвестиции операторов в ее внедрение?
- MNP дает клиентам дополнительную свободу выбора, и это хорошо. Что касается инвестиций, то Армения внедрила MNP в достаточно экономном эффективном режиме по сравнению с другими странами.
Действительно, мы видим очень умеренный интерес к MNP: этой услугой воспользовались менее 0,5% населения страны. Соответственно, это не привело к какому-то переделу на рынке. Вместе с тем, Beeline в Армении лидирует по запросам на переход в нашу сеть - к нам перешло гораздо больше абонентов, чем перешло к другим операторам. Мы знаем, что сегодня клиенты остаются с нами не из-за опасений потерять свой номер, а сознательно отдавая предпочтение услугам Beeline
- Как Вы оцениваете конкуренцию на телекоммуникационном рынке Армении?
- В Армении достаточно агрессивная конкуренция, и, как следствие, низкие цены. Это хорошо для клиентов, но операторы должны иметь возможность осуществлять инвестиции. Порой может показаться, что маржа телекоммуникационных операторов велика, однако следует учитывать, что большая часть доходов инвестируется нами в развитие сетей.
- Лет 10-15 назад люди стремились получать как можно больше информации. Сегодня объемы контента выросли настолько, что люди не справляются с лавинами информации, но не могут побороть в себе интернет-зависимость. На Ваш взгляд, можно найти некую золотую середину, чтобы оставаться современным человеком, не становясь при этом рабом тех безграничных возможностей, которые предоставляют современные технологии?
- Я считаю, что обилие информации дает людям свободу выбора, которая очень важна. Другой вопрос, что этой свободой надо уметь пользоваться. Мы наблюдаем смену концепции потребления: если раньше люди потребляли все подряд, то сегодня они начинают отбирать то, что им действительно интересно. А наша задача как оператора -обеспечить необходимое качество и инфраструктуру.
- Мы слышали о том, что у Вас есть армянские корни. Расскажите, пожалуйста, об этом подробнее.
- Да, мой дедушка (отец моей мамы) армянин. Его звали Христофор Львович Черчепянц. Он, к сожалению, давно умер, но я его очень хорошо помню. Он прошел всю Великую Отечественную войну: ушел на фронт рядовым и закончил войну в звании майора. Дед часто рассказывал мне истории с войны, и они отпечатались в моей памяти. Он был очень веселым человеком, обожал большие компании, играл на разных музыкальных инструментах. Безусловно, бывая в Армении, я ощущаю, что это земля моих предков, и это очень приятное чувство.