15:26 | 28.10.14 | Նորություններ | 4797
Beeline-ը Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ Արարատի մարզի Այնթափ համայնքի մանկապարտեզում եւ Նոր Խարբերդի թիվ 2-րդ դպրոցում բացել են «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»:
«Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի նպատակն է խթանել ներառական կրթության զարգացումը Հայաստանի մարզերում եւ Երեւանում: Ծրագրի շրջանակում ներառական կրթությամբ զբաղվող մասնագետներն անցել են վերապատրաստման բարձրակարգ դասընթացներ եւ խորհրդատվություն: Բացված կենտրոնները զինվել են հատուկ զարգացնող խաղերով եւ գրականությամբ, երեխաներին տրամադրվել են Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից արտադրված զարգացնող խաղեր։
«Beeline–ը ողջունում եւ կարեւորում է այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք օգնում են երեխաներին եւ երիտասարդներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը: Հատուկ կարիքներով երեխաների համար համապատասխան ուսումնական պայմանների ապահովումը եւ ներառական կրթության որակի բարձրացումը կխթանեն երեխաների մտավոր, խոսքային եւ ֆիզիկական ընդունակությունների եւ կարողությունների զարգացմանը։ Հատկանշական է հատկապես այն, որ Beeline-ի աջակցությամբ սա հանրապետությունում առաջին մանկապարտեզն է, որտեղ բացվում է զարգացման նման անկյուն», – ասել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Մանկական զարգացման հիմնադրամը կարեւորում է կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ներառումը: Ներառական կրթության ներդրման այս փուլում անելիքները բազմազան են եւ դրանց իրականացումը մեծ ջանքեր է պահանջում: Հատկանշական է, որ մեր գործընկեր Beeline–ը կարեւորում է նման ծրագրերի նախաձեռնումը եւ խթանում մարզերում հատուկ կարիք ուենցող երեխաների ներառման գործընթացին հասարակություն: Մինչ պետական ռազմավարական ուղղությունները, համակարգերը հստակեցվեն եւ առաջընթաց ունենան, կարիքներ ունեցող բազմաթիվ երեխաները չեն կարող սպասել, հատկապես մարզերում, որտեղ ռեսուրսները եւ ծրագրերը բացակայում են կամ շատ քիչ են: Նման ծրագրերը մասնավորապես մարզերում աջակցում են հատուկ կարիք ունեցող երեխաներին, նրանց ընտանիքների, դպրոցին ու համայնքին», - ասել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը։
«Beeline երեխաների զարգացման անկյունները» բացվել են «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում, որը մեկնարկել է 2014թ–ի սեպտեմբերի 10-ին։

15:26 | 28.10.14 | News | 3577
Beeline and Child Development Foundation opened two development centers for children with special needs in the kindergarten of Ayntap community and N2 School in Nor Kharberd community.
“Knowledge for the Sake of Prosperity” program aims to contribute to the development of inclusive education in Armenian regions and Yerevan. Inclusive education specialists attended specialized courses and consultations, and child development centers were equipped with special and cognitive games and literature prepared by the child Development Foundation.
“Beeline welcomes and supports programs helping children and young people changing their life for the better. Relevant educational conditions for children with special needs and high-quality education contribute to the development of mental, verbal and physical abilities of the children. It is noteworthy that it’s the first kindergarten with such a development center opened with the support of Beeline in the Republic”, said Beeline CEO Andrey Pyatakhin.
“Child Development Foundation attaches special importance to the education of children requiring special approach and techniques. There are various plans at this phase of inclusive education and great efforts should be committed to implement them. In this regard, the support of Beeline – our partner – is significant and tangible. Children with special needs have no time to wait and such projects, especially in regions, greatly help their families, schools and communities”, said Director at Child Development Foundation Lusine Simonyan.
“Beeline Child Development Centers” were opened within the framework of “Knowledge for the Sake of Prosperity” program which kicked off on September 10, 2014.