15:26 | 28.10.14 | Նորություններ | 4797
Beeline-ը Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ Արարատի մարզի Այնթափ համայնքի մանկապարտեզում եւ Նոր Խարբերդի թիվ 2-րդ դպրոցում բացել են «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»:
«Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի նպատակն է խթանել ներառական կրթության զարգացումը Հայաստանի մարզերում եւ Երեւանում: Ծրագրի շրջանակում ներառական կրթությամբ զբաղվող մասնագետներն անցել են վերապատրաստման բարձրակարգ դասընթացներ եւ խորհրդատվություն: Բացված կենտրոնները զինվել են հատուկ զարգացնող խաղերով եւ գրականությամբ, երեխաներին տրամադրվել են Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից արտադրված զարգացնող խաղեր։
«Beeline–ը ողջունում եւ կարեւորում է այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք օգնում են երեխաներին եւ երիտասարդներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը: Հատուկ կարիքներով երեխաների համար համապատասխան ուսումնական պայմանների ապահովումը եւ ներառական կրթության որակի բարձրացումը կխթանեն երեխաների մտավոր, խոսքային եւ ֆիզիկական ընդունակությունների եւ կարողությունների զարգացմանը։ Հատկանշական է հատկապես այն, որ Beeline-ի աջակցությամբ սա հանրապետությունում առաջին մանկապարտեզն է, որտեղ բացվում է զարգացման նման անկյուն», – ասել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Մանկական զարգացման հիմնադրամը կարեւորում է կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ներառումը: Ներառական կրթության ներդրման այս փուլում անելիքները բազմազան են եւ դրանց իրականացումը մեծ ջանքեր է պահանջում: Հատկանշական է, որ մեր գործընկեր Beeline–ը կարեւորում է նման ծրագրերի նախաձեռնումը եւ խթանում մարզերում հատուկ կարիք ուենցող երեխաների ներառման գործընթացին հասարակություն: Մինչ պետական ռազմավարական ուղղությունները, համակարգերը հստակեցվեն եւ առաջընթաց ունենան, կարիքներ ունեցող բազմաթիվ երեխաները չեն կարող սպասել, հատկապես մարզերում, որտեղ ռեսուրսները եւ ծրագրերը բացակայում են կամ շատ քիչ են: Նման ծրագրերը մասնավորապես մարզերում աջակցում են հատուկ կարիք ունեցող երեխաներին, նրանց ընտանիքների, դպրոցին ու համայնքին», - ասել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը։
«Beeline երեխաների զարգացման անկյունները» բացվել են «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում, որը մեկնարկել է 2014թ–ի սեպտեմբերի 10-ին։

15:26 | 28.10.14 | Новости | 4725
Beeline и Фонд детского развития открыли два уголка развития для детей с особыми потребностями в детском саду общины Айнтап и в школе №2 общины Нор Харберд.
Цель проекта «Знание во имя процветания» - способствовать развитию инклюзивного образования в марзах Армении и в Ереване. В рамках проекта специалисты инклюзивного образования прошли специализированные курсы и консультации, а центры детского развития были оснащены специальными развивающими играми и литературой, подготовленной сотрудниками Фонда детского развития.
«Beeline приветствует и поддерживает проекты, которые помогают детям и молодежи изменить свою жизнь к лучшему. Обеспечение соответствующих образовательных условий для детей с особыми потребностями и повышение качества образования поспособствуют развитию умственных, вербальных и физических возможностей детей. Примечательно то, что при поддержке Beeline это первый детский сад в Республике, где открывается такой уголок развития», - отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Фонд детского развития придает особую важность образованию детей, нуждающихся в специальном подходе и методиках. На этом этапе инклюзивного образования планы разнообразны, и их осуществление требует огромных усилий. В этом контексте помощь нашего партнера - Beeline еще более ощутима и значима. Дети с особыми потребностями не могут ждать и подобные проекты, особенно в марзах, очень помогают им, их семьям, школе и общине», - отметила директор Фонда детского развития Лусине Симонян.
«Уголки детского развития Beeline» были открыты в рамках проекта «Знание во имя процветания», который стартовал 10 сентября 2014 года.