14:12 | 27.03.14 | Նորություններ | exclusive 4708
Բջջաին օպերատորները լիովին պատրաստ են ս.թ. ապրիլի 1-ից շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի (Mobile Number Portability-MNP) գործարկմանը:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին ասել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
«Օպերատորների կողմից տարվող անհրաժեշտ աշխատանքները գրեթե ավարտված են, ծառայությունը կմատուցվի ապրիլի 1-ից», - ասել է նա, նշելով, որ այս պահին դրությամբ համակարգը գտնվում է թեստավորման փուլում:
Սամվել Արաբաջյանը կարծիք է հայտնել, որ համարների տեղափոխելիության ծառայությունը պահանջված կլինի Հայաստանում, իսկ օպերատորների կողմից կարող է օգտագործվել որպես գործիք՝ մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման համատեքստում:
Հանձնաժողովի անդամն ասել է, որ իրենք MNP-ի գործարկման հետ կապված խնդիրներ չեն ակնկալում, քանի որ «բավականին լուրջ ուսումնասիրել ենք բոլոր հնարավոր հարցերը»:
Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ Հայաստանում ներդրվող ծառայությունն իր մոդելով եւ կազմակերպման հիմնական մեխանիզմով նման է Իսպանիայում գործող համակարգին:

Армянские сотовые операторы полностью готовы к запуску системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability-MNP) с 1 апреля.
Об этом Медиамакс сказал член Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Самвел Арабаджян.
«Осуществляемые операторами нужные работы практически завершены, и услуга начнет предоставляться с 1 апреля»,- сказал он, отметив, что в настоящее время система находится в стадии тестирования.
Самвел Арабаджян выразил мнение, что услуга переносимости номеров будет востребованной в Армении, а операторы могут использовать ее в качестве инструмента для улучшения качества предоставляемых услуг.
Представитель КРОУ сказал, что они не ожидают проблем, связанных с запуском MNP, так как «мы довольно детально рассмотрели все возможные вопросы».