12:27 | 18.02.14 | Նորություններ | 5836
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարժական կապի այլ օպերատորների հետ համատեղ իրականացնում է անհրաժեշտ կազմակերպչական աշխատանքները` շարժական կապի համարների տեղափոխելիության համակարգը (Mobile Number Portability-MNP) ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) կողմից սահմանված կարգով եւ ժամկետներում գործարկելու համար:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Նա նշել է, որ «ընկերությունը էական միջոցներ է ներդրել ինչպես տեխնիկական վերազինման, այնպես էլ անձնակազմի` նշված ծառայության մատուցման համապատասխան հմտություններով վերապատրաստման համար»:
Վահե Իսահակյանը նկատել է, որ Կենտրոնացված տվյալների բազայի շահագործումը բարդ խնդիր է եւ բոլոր ներգրավված կողմերից պահանջում է համակարգված աշխատանք:
«Ծառայության գործարկման նախապատրաստական փուլում պարբերաբար ի հայտ են գալիս տարբեր տեխնիկական խնդիրներ, որոնց կարգավորման ուղղությամբ
ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ»,- ասել է նա:
Վահե Իսահակյանն ասել է, որ Կենտրոնացված տվյալների բազան եւ ծառայությունն առհասարակ ներկայումս գտնվում են փորձարկման փուլում:

12:27 | 18.02.14 | News | 5338
VivaCell-MTS jointly with other mobile operators has been conducting necessary organization works to introduce Mobile Number Portability (MNP) service within the terms and timing set by Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia.
VivaCell-MTS spokesman Vahe Isahakyan responded to Mediamax’s request.
He noted that “the company invested considerable funds in technical re-equipment as well as staff re-training to be able to provide the service”.
Vahe Isahakyan noted that operation of Centralized Database is a complex task requiring coordinated work by all the involved parties.
“In the preparatory stage of the launch of the service, various technical issues periodically occur and relevant measures are taken to settle them”, he said.
Vahe Isahakyan said that the Centralized Database and service are currently in the phase of testing.