18:02 | 25.10.13 | Նորություններ | 6272
Վաղը` հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 12:00-17:00, «Գեղագիտության Ազգային Կենտրոն» Մանկական ստեղծագործության թանգարանում (Մանկական պատկերասրահ, հասցե՝ Աբովյան 13), տեղի կունենա «Բաց Խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման 3-րդ առաջնության խաղերի ցուցահանդեսը, որին կհաջորդի մրցանակաբաշխությունը: Բոլոր ցանկացողները կարող են այցելել ցուցահանդես եւ տեղում ծանոթանալ ներկայացված խաղերին ու խաղալ համակարգիչներով կամ շարժական սարքերով:
Առաջնության խաղերի ցուցահանդեսին մասնակցում են 26 խաղ (համեմատության համար՝ նախորդ տարի եզրափակիչ փուլում մասնակցում էր 19 խաղ): Մասնակիցների թվում են թե սկսնակ ընկերություններ, թե պատանիներ, թե տեղացիներ եւ թե արտերկրում ապրող հայեր: Եզրափակիչ փուլ անցած նախագծերին կարող եք ծանոթանալ առցանց:
«Այս տարվա մրցույթում որակական աճը կրկնապատկվել ու նույնիսկ եռապատկվել է: Մենք ոչ միայն ավելի մեծ թվով հայտեր ենք ստացել, այլեւ խաղերի մեծ մասն արդեն ամբողջովին պատրաստ է օգտագործման համար, եւ վաղը ցուցահանդեսի այցելուները կկարողանան ինչպես գնահատել մասնակիցների ստեղծագործական միտքը, այնպես էլ իրականում խաղալ»,- ասել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Orange-ը մեծ ոգեւորությամբ է մասնակցում այս ամենամյա նախագծի իրականացմանը, որը թույլ է տալիս նորանոր տաղանդներ բացահայտել, աջակցել նոր թիմերի, նախագծերի ու ընկերությունների ստեղծմանը, ինչպես նաեւ խթանում է Հայաստանում խաղային ոլորտի զարգացմանը՝ մի ոլորտ, որը բուռն վերելք է ապրում ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Օրանժ Արմենիա-ի հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Առաջնության մրցանակային ֆոնդը 1 մլն 700 հազ. դրամ է: Մրցանակաբաշխությունն անց է կացվելու 9 անվանակարգերով` «Լավագույն խաղ», «Լավագույն բջջային խաղ», «Լավագույն Game Play», «Նորարարություն», «Լավագույն դիզայն», «Լավագույն կերպար», «Լավագույն 3D լուծում», «Պատանիների առաջնություն-Junior»: Ցուցահանդեսի ընթացքում այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ եւ խաղալ առաջնության մասնակիցների ներկայացրած աշխատանքները, ինչպես նաեւ քվեարկել սիրելի խաղի օգտին: Այցելուների կողմից ամենաշատ ձայներ հավաքած մասնակիցը կստանա «Ժողովրդական մրցանակ»:
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության եւ Օրանժ Արմենիա-ի կողմից երրորդ անգամ կազմակերպվող առաջնության նպատակն է զարգացնել համակարգչային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում, ինչը հնարավորություն կտա ստեղծել տեխնոլոգիական բիզնես նոր ուղղություն, բացահայտել նոր տաղանդներ, մոտիվացնել երիտասարդներին:
Առաջնության ժյուրիի կազմում ընդգրկված են խաղերի նախագծման առաջատար մասնագետներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ Sourcio, Plexonic, Triada, MicroSoft-RA, Zoom Graphics, Tumo կազմակերպություններից:

18:02 | 25.10.13 | News | 5959
“National Art Center” Children’s Art Gallery at Abovyan 13 will host the expo of games of the third “Open Game” Championship of developers of computer games and mobile applications tomorrow, on October 26, at 12:00-17:00, to be followed by the awards ceremony. All those who wish to participate can visit the expo and get acquainted with the games presented by the participants and play with computers or mobile devices.
26 games of the championship participate in the expo this year (vs. 19 games last year). Among participants there are start-up companies, teenagers, local population and Armenians from abroad. Please get acquainted with all projects of the final stage online.
“This year qualitative growth of the championship has doubled and even tripled. We have not only received more participation applications, but also most of the games presented are already fully ready for use and tomorrow the expo visitors may evaluate both participants’ creativity and play the games,” said the UITE Executive Director Karen Vardanyan.
“With great enthusiasm Orange participates to this annual event, which helps to reveal new talents, support creation of new teams, projects and companies, as well as boosts development of computer and mobile games in Armenia – a domain which is rapidly growing all over the world,” said Orange Armenia PR manager Lilith Martirosyan.
Prize fund of the championship amounts to 1,700,000 AMD. Awards ceremony will be held in 9 nomination categories – Best Game, Best Mobile Game, Best Game Play, Innovation, Best Design, Innovation, Best Character, Best 3D Solution and Junior Championship.
During the expo the visitors will have the opportunity to get acquainted with and play the games presented by the participants, as well as vote for their favorite game. The game with most of visitors’ votes will be awarded the Prize for Popularity.
The objective of the championship jointly organized by the Union of Information Technology Enterprises and Orange Armenia already for the third time, is to develop the domain of computer games in Armenia, which will enable to create a new trend of technological business, to reveal new talents and to motivate the youth.
The jury of the championship is composed of advanced computer games specialists, programmers and designers from Sourcio, Plexonic, Triada, MicroSoft-RA, Zoom Graphics, Tumo companies.