14:56 | 19.06.13 | Նորություններ | 5254
Հունիսի 15-ին ուժի մեջ է մտել «Հեռահաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունը, ըստ որի 2014թ. Հայաստանում հնարավոր կլինի ներդնել շարժական կապի համարների տեղափոխելիության (Mobile Number Portability, MNP) ծառայությունը: Այն բոլոր բաժանորդներին հնարավորություն կտա փոխել իրենց օպերատորին՝ առանց հեռախոսահամարը փոխելու անհրաժեշտության:
Օրանժ Արմենիա-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն այսօր ողջունել է այդ փոփոխությունները:
«Արեւմտյան Եվրոպայում եւ այլ երկրներում, որտեղ ներդրվել է շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայությունը, շուկան մեծապես բարելավվել է, եւ մենք շատ ուրախ ենք, որ շուտով հայ սպառողները նույնպես կկարողանան ունենալ ընտրության ազատություն: Orange-ը երկար ժամանակ կողմ է եղել Հայաստանում այս ծառայության ներդրմանը, եւ մենք գիտենք, որ ծառայության մեկնարկից հետո բաժանորդների համար օպերատոր ընտրելու հիմնական չափանիշները լինելու են ծառայության ու սպասարկման որակը, քանի որ բաժանորդները կկարողանան ընտրել իրենց ցանկալի օպերատորին եւ միաժամանակ պահել իրենց ներկա հեռախոսահամարը», - ասել է Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ըստ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սահմանած ընթացակարգի՝ երեք օպերատորները պետք է ստեղծեն համատեղ ընկերություն եւ միասնական տվյալների բազա, որպեսզի կարողանան գործարկել այս ծառայությունը 2014թ. հունվարի 1-ին:
«Orange-ը կանի իր հնարավորության սահմաններում ամեն ինչ՝ այս համակարգի արագ ու որակով ներդրմանն աջակցելու համար՝ մասնավորապես, կիսվելով իր եւ Orange Խմբի փորձով», - հավելել է Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

14:56 | 19.06.13 | Новости | 5246
15 июня вошли в силу изменения в законе «О телекоммуникациях», разрешающие с 1 января 2014г. операторам сотовой связи внедрять услугу портабильности мобильных номеров (Mobile Number Portability, MNP).
Услуга позвоит абонентам сменить оператора связи без смены телефонного номера. Генеральный директор Orange Armenia Франсис Желибтер приветствовал законодательные изменения.
«В Западной Европе и других странах, где была внедрена услуга MNP, рынок заметно улучшился. Мы очень рады, что вскоре и армянские потребители получат свободу выбора. Orange долгое время выступал за внедрение данной услуги в Армении, и мы знаем, что после ее внедрения основными критериями выбора оператора для абонентов будут качество услуг и обслуживания. Orange сделает все что в наших силах для быстрого и качественного запуска новой системы, в частности, делясь как своим собственным, так и опытом Группы Orange», - отметил Франсис Желибтер.