15:17 | 03.05.13 | Նորություններ | 4946
Այսօր Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանի բակում անցկացվել է «Ռոբոտների օր» (Robotics day)  միջոցառումը, հայտնել են միջոցառման կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում:
Միջոցառման ընթացքում «Այբ» ավագ դպրոցի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի սաները, ովքեր ԱՄՆ-ում կայացած ռոբոտների մրցույթին արժանացել էին հատուկ մրցանակի, ներկայացրեցին հրշեջ ռոբոտ, գծին հետեւող ու ական փնտրող ռոբոտները եւ ֆրեզերային հաստոցի ղեկավարման ուժային էլեկտրոնիկայի սխեմա:
Պոլիտեխնիկի հենակետային վարժարանի սաները հանդես եկան տորթ կտրող ռոբոտով, կամուրջ անցնող եւ մուկ որսացող ռոբոտով: Նաիրի կրթական կոնսորցիումը ցուցադրեց եռաչափ տպիչ (3D printer) եւ խառատային հաստոց (CNC):
«Ռոբոտների օր» միջոցառման ընթացքում «Սայմոտեկ» ընկերությունը ցուցադրեց «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի հովանավորությամբ ստեղծված ուսումնական ռոբոտի կոմպլեկտը, որը փորձնական ծրագրի շրջանակներում կհատկացվի Հայաստանի 50 համայնքների` ռոբոտաշինության խմբակներ ստեղծելու նպատակով: Հետագայում նախատեսվում է նմանօրինակ խմբակներ ստեղծել Հայաստանի բոլոր դպրոցներում:
Միջոցառման ժամանակ հայտարարվեց «Ռոբոտներն առօրյայում» գաղափարների մրցույթի, «Ական փնտրող ռոբոտ», «Իրեր տարբերակող ռոբոտ» մրցույթների գրանցումը:  Այս տարի առաջին անգամ ԱրմՌոբոտիքսի շրջանակներում կիրականացվի «Ռոբոտներն առօրյայում» գաղափարների մրցույթը, որի հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանում ոլորտի կազմակերպությունների ստեղծմանը: Ցանկացողները կարող են գրանցվել, ներկայացնել գաղափարներ, վերածել դրանք ինժեներական նախագծերի եւ ներկայացնել մրցույթի ժյուրիին: Լավագույն 5-8 գաղափարների հեղինակներին կտրամադրվեն մասեր իրենց նախագծերն իրականություն դարձնելու եւ ռոբոտներ պատրաստելու համար:
ԱրմՌոբոտիքսի գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը` «Արթին Վարուժան» ընկերություն: Դպրոցական խմբակների ծրագրի գործընկերներն են «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամը, «Վորլդ Վիժն Հայաստանը» և «Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանը»:

15:17 | 03.05.13 | News | 3522
“Robotics day” took place today in the yard of of State Engineering University of Armenia, the event's organizer Union of Information Technology Enterprises (UITE) informs.
During the event the students from the “AYB” high school robotics group, who had won a special prize at the robotics contest in the USA, presented their firefighter, line-tracking and minesweeper robots, as well as power electronics scheme for managing a mining machine.
Students from Polytechnic basic college introduced the cake cutting robot, bridge passing and mouse hunting robot. Nairi educational consortium presented a 3D printer and a CNC.
At the “Robotics day” event “Symotec” company demonstrated the educational robot set sponsored by “Cronimet” charity foundation that will be provided to 50 Armenian communities within the frames of the pilot project aiming at creating robotics groups. In the future it is planned to establish similar groups in all schools of Armenia.
During the event the registration for the “Robots in everyday life” ideas competition, “Minesweeper robot” and “Object-collector robot” contests was announced. This year for the first time “Robots in everyday life” ideas competition will be implemented within the frames of ArmRobotics, that aims at promoting the establishment of relevant organizations in the field. Everyone wishing to participate can register within two months, introduce their ideas into engineering projects and submit to the contest jury.The best 5 or 8 concepts will be provided with the necessary spare parts in order to bring their projects into life and prepare the robots.
The general sponsor of ArmRobotics is "VivaCell-MTS", the technical sponsor is "ArtinVaroujan" company. The partners of the school groups project are “Cronimet” charity foundation, “World Vision Armenia” and “Counterpart International Armenia”.