17:23 | 05.02.13 | Նորություններ | 5352
Այս տարի արդեն երկրորդ անգամ ապահով համացանցի օրվա առթիվ Orange Արմենիա ընկերությունը «Մեդիակրթության կենտրոն» եւ «Ինտերնետ Հանրություն» կազմակերպությունների հետ համատեղ նախաձեռնել է «Ապահով համացանց Հայաստան» լայնածավալ ծրագիրը:
Միամսյա ծրագրի շրջանակներում կվերապատրաստվեն 150 դպրոցների մոտ 200 մանկավարժներ, իսկ ավելի քան 3000 աշակերտներ կմասնակցեն բաց դասի: Այս տարի հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ինտերնետի անվտանգության վերաբերյալ ծնողների տեղեկացմանն ու կրթմանը, ովքեր կկարողանան մասնակցել այդ թեմաներին նվիրված ծնողական ժամին, հայտնել են ընկերությունում:
«Որպես Հայաստանում շարժական ինտերնետի ամենամեծ մատակարարը՝ մենք հոգ ենք տանում այն մասին, որ մեր բաժանորդներն ունենան ինտերնետի անվտանգ օգտագործման բանալիները, կարողանան պաշտպանել իրենց տեղեկություններն ու համակարգիչը, ինչպես նաեւ երեխաներին՝ ոչ պատշաճ բովանդակությունից: Այնուամենայնիվ մենք չենք սահմանափակվում անհրաժեշտ ծառայությունների եւ լուծումների տրամադրմամբ, եւ որպես պատասխանատու ընկերություն՝ ուրախությամբ ենք միացել այս լայնամասշտաբ կրթական ծրագրին», - ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Բացի այդ, Orange-ը, համագործակցելով Kaspersky Labs ընկերության հետ, արդեն անցյալ տարվանից իր բաժանորդներին է առաջարկում Kaspersky Internet Security ծրագիրը, որը համակարգչից օգտվող երեխաների համար ապահովում է պաշտպանություն ոչ պատշաճ բովանդակությամբ կայքէջերից:
Անցյալ տարի նույն ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվել են Երեւանի եւ մարզերի 300 դասավանդողներ, իսկ ավելի քան 6000 աշակերտներ, նախատեսված 5000-ի փոխարեն, մասնակցել են բաց դասին: Ծրագրի մեկնարկի օրվանից www.safe.am կայքն ունեցել է ավելի քան 12 000 այցելություն, անվտանգ ինտերնետի վերաբերյալ խաղը բացվել է ավելի քան 7 000 անգամ, իսկ ուսումնական ձեռնարկներն ու ծնողական ուղեցույցները ներբեռնվել են ավելի քան 4000 անգամ:

В этом году уже во второй раз в связи с «Днем надежного Интернета» компания Оранж Армения совместно с организациями «Центр Медиа образования» и «Интернет сообщество» запустил масштабный проект «Надежный Интернет».
В рамках программы, которая продлится месяц, будут переподготовлены около 200 преподавателей из 150 школ, а более 3 000 школьников примут участие в открытом уроке. В этом году особое внимание уделено осведомлению и обучению родителей об интернет- надежности, которые смогут принять участие на родительском уроке по этой теме, сообщили в компании.
«Являясь крупнейшим провайдером мобильного интернета в Армении, мы заботимся о том, чтобы наши абоненты знали, как безопасно пользоваться Интернетом, смогли защитить свою информацию и компьютер, а также своих детей от нежелательного контента. Тем не менее, мы не ограничиваемся только предоставлением услуг и решений, и, как ответственная компания, мы с радостью присоединились к этой масштабной образовательной программе», - сказал гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер.
Кроме того, Оранж в сотрудничестве с компанией Kaspersky Labs еще с прошлого года предлагает своим абонентам программу Kaspersky Internet Security, которая обеспечивает защиту от веб-сайтов с ненадлежащим контентом для детей, пользующихся компьютером.
В прошлом году, в рамках той же программы переподготовку прошли 300 учителей из Еревана и марзов, а более 6 000 учеников (вместо предусмотренных 5 000) приняли участие в открытом уроке. С начала программы сайт www.safe.am зарегистрировал более 12 000 посещений, игра о безопасном Интернете была открыта более чем 7 000 раз, а учебные пособие и руководство для родителей - более чем 4 000 раз.