05:26 | 26.12.12 | Նորություններ | 3398
Google, IBM, Intel եւ Oracle կորպորացիաների փոխնախագահները 2013-ին կայցելեն Հայաստան՝ ներդրումային հնարավորությունների քննարկման նպատակով, այսօր ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Ըստ նրա, պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել այս ամիս վարչապետի գլխավորած պատվիրակության՝ ԱՄՆ այցի ժամանակ:
«ՀՀ կառավարության եւ Intel-ի միջեւ կնքվեց Հայաստանում գիտահետազոտական կենտրոն հիմնելու մասին փոխըմբռնման հուշագիրը, իսկ Corporation America ընկերության եւ ՀՀ կառավարության միջեւ ստորագրվեց Հայաստանում չիպերի գործարան հիմնելու մասին հուշագիրը, որտեղ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի $25 մլն», -ասել է նախարարը:
Նա շեշտել է նաեւ, որ 2012թ. դեկտեմբերին Հայաստանի տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ներկայացուցչական գրասենյակի բացումը ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում, որը կզբաղվի դեպի Հայաստանի ՏՏ-հատված ներդրումների ներգրավմամբ, խթան կհանդիսանա ոլորտի համար:
«Այս ամիս ստորագրվեց նաեւ Հայաստանում առաջին վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման մասին փոխըմբռնման հուշագիրը: Վենչուրային ֆոնդը կխթանի ՏՏ ոլորտում նորաստեղծ կազմակերպությունների ձեւավորմանը` հնարավորություն ընձեռելով ապահովել ֆինանսական ներդրումների հասանելիություն», - ասել է Տիգրան Դավթյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջաններում ՏՏ-հատվածի զարգացմանը, Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի գործարկման հաջողված փորձի հիման վրա նախատեսվում է տեխնոլոգիական կենտրոն ստեղծել նաեւ Վանաձորում:
Խոսելով ոլորտի ներկայիս իրավիճակի մասին, Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ ՀՀ ՏՀՏ-հատվածում գործում են շուրջ 350 ձեռնարկություններ, որոնցից 107-ը օտարերկրյա ընկերությունների մասնաճյուղեր են, ոլորտի տարեկան հասույթը կազմում է մոտ $205 մլն, որից $120 մլն-ը ձեւավորվում է արտահանման հաշվին, իսկ զբաղվածների թիվը ոլորտում կազմում է շուրջ 6 800 մասնագետ:

05:26 | 26.12.12 | Новости | 3399
Вице-президенты корпораций Google, IBM, Intel и Oracle в 2013 году посетят Армению с целью обсуждения инвестиционных возможностей, об этом заявил сегодня министр экономики Тигран Давтян.
По его словам, договоренности были приобретены в ходе визита в США делегации Армении во главе с премьер-министром.
“Между правительством Армении и Intel был заключен меморандум о взаимопонимании вокруг создания научно-исследовательского центра в Армении, а между компанией Corporation America и правительством Армении был подписан меморандум о создании завода чипов в Армении, где общий объем инвестиций составит $25 млн”, - сказал министр.
Он подчеркнул, что стимулом для этой сферы будет открытие представительства офиса Высоких и телекоммуникационных технологий Армении в Силиконовой долине США в декабре 2012 года, который будет заниматься привлечением инвестиций в сферу ИТ Армении.
“В этом месяце был подписан также меморандум о взаимопонимании по созданию первого венчурного фонда в Армении. Венчурный фонд будет стимулировать формирование новых организаций в сфере ИТ, обеспечивая доступность инвестиций”,- сказал Тигран Давтян.
Комментируя развитие сферы ИТ в регионах, Тигран Давтян отметил, что на основе успешного опыта техноцентра в Гюмри, планируется создать технологический центр также в Ванадзоре.
Говоря о состоянии сферы на данный момент, Тигран Давтян сказал, что в телекоммуникационной сфере Армении действуют около 350 предприятий, 107 из которых являются филиалами иностранных компаний, годовой доход сферы составляет около $205 млн., из которых $120 млн. формируется за счет экспорта, а занятость в сфере составляет около 6 800 специалистов.