04:33 | 17.12.12 | Նորություններ | 6926
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը եւ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն այսօր ներկայացրել են «Երեւան. XX դար» գիրքը:
Գիրքը ստեղծված է համանուն նախագծի հիման վրա, որն ս.թ. մարտից իրականացվում է Մեդիամաքս-ի կայքում «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր հովանավորությամբ:
Գրքում ներառվել են 15 պատմություններ այն շենքերի եւ վայրերի մասին, որոնք մեծ նշանակություն ունեն Երեւանի համար: Մասնավորապես, ընթերցողները կարող են ծանոթանալ Կասկադի, Փակ Շուկայի, «Անի» եւ «Սեւան» հյուրանոցների, Կարապի լճի, «Կոզիրյոկ» սրճարանի, Երիտասարդության պալատի, «Հրազդան» մարզադաշտի,  «Մոսկվա» եւ «Ռոսիա» կինոթատրոնների եւ այլ վայրերի պատմություններին:
«Արդեն երեք տարի է, ինչ ես ապրում եմ Երեւանում, եւ ամեն օր ինձ համար ինչ-որ նոր, վառ եւ յուրատեսակ բան եմ բացահայտում: Ես այստեղ շատ ընկերներ ունեմ, ովքեր միշտ մեծ սիրով են պատմում իրենց քաղաքի մասին: Նաեւ նրանց պատմությունների շնորհիվ ես իսկապես սիրեցի Երեւանը. չէ՞ որ յուրաքանչյուր քաղաք ապրում է իր պատմությամբ եւ հիշողություններով, որոնք փոխանցվում են սերնդից սերունդ:  Վստահ եմ, որ գիրքը հետաքրքիր եւ օգտակար կլինի, հատկապես երեւանցիների համար, ու եւս մեկ կապող օղակ կհանդիսանա երիտասարդ եւ ավագ սերունդների միջեւ: Թերթելով այդ գրքի էջերը` ընթերցողը կարող է իրեն հաղորդակից դարձնել հին Երեւանին` տեսնելով քաղաքը լուսանկարներում եւ կարդալով ականատեսների պատմությունները», - ասված է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի խոսքում:
«Վերջերս մի հրաշալի արտահայտություն լսեցի. «Քաղաքը քարերը չեն, այլ` մարդիկ»: Մեր գիրքը հենց դրա մասին է: «Երեւան. XX դար» նախագծի շրջանակներում մենք նախեւառաջ փորձում ենք փոխանցել քաղաքի այն միջավայրը, որը ձեւավորում էին նրա բնակիչները: Երբ տարեսկզբին «ԱրմենՏել»-ի աջակցությամբ մեր կայքում գործարկեցինք «Երեւան. XX դար» հատուկ նախագիծը, բնականաբար, հաջողություն էինք ակնկալում: Սակայն, ընթերցողների արձագանքը գերազանցեց մեր սպասումները: Ժամանակի հետ հասկացանք, որ առանձին գրքի թողարկումը անհրաժեշտություն է, քանի որ միջին եւ տարեց սերնդի բազմաթիվ մարդկանց համար հենց գիրքն է մնում տեղեկատվության սպառման սիրելի միջոցը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ «Երեւան. XX դար» դարձել է բազմաֆորմատային` ինտերնետային նախագծից ու գրքից բացի կա նաեւ «Երեւան. XX դար» հեռուստատեսային տարբերակը, որը Մեդիամաքսը իրականացնում է Արմենիա հեռուստաընկերության պատվերով եւ որը բավականին բարձր վարկանիշ ունի:
12 հաղորդումներից բաղկացած հեռուստատեսային տարբերակը մեկնարկեց հոկտեմբերի սկզբին եւ դեկտեմբերի 23-ին եթերում կլինի շարքի վերջին հաղորդումը` Փակ շուկայի մասին:
Գրքի տպաքանակն է 1 000 օրինակ: 500 օրինակը «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն կօգտագործի
որպես Ամանորյա կորպորատիվ նվեր: Մնացած 500 օրինակը վաճառքի կհանվի` Մեդիամաքսը եւ ԱրմենՏելը ծրագրում են վաճառքից ստացած գումարը օգտագործել Հայաստանի մայրաքաղաքում որեւէ նախագծի իրականացման համար:
«Երեւան. XX դար» գիրքը կարելի է ձեռք բերել «Բուկինիստ», «Նոյան Տապան» եւ «Արտբրիջ» գրախանութներում: Գրքի արժեքն է 5.500 դրամ:

04:33 | 17.12.12 | Новости | 6908
Ереван/Медиамакс/. Медиа-компания Медиамакс и ЗАО «АрменТел» презентовали сегодня книгу «Ереван. XX век».
Книга создана на основе одноименного проекта, который реализуется на сайте Медиамакс с начала этого года года при генеральном спонсорстве «АрменТел».
В книгу вошли 15 историй о зданиях и местах, имеющих большое значение для жизни Еревана. В частности, читатели могут ознакомиться с историями о Каскаде, Крытом рынке, гостиницах «Ани» и «Севан», Лебедином озере, кафе «Козырек», Дворце молодежи, стадионе Раздан, кинотеатрах «Москва» и «Россия» и др.
«Уже три года я живу в Ереване, и каждый день открываю для себя что-то новое, яркое, самобытное. У меня здесь много друзей, которые всегда с большой любовью рассказывают о своем городе. Во многом благодаря их рассказам, я по-настоящему полюбил Ереван, ведь любой город живет своей историей и воспоминаниями, передаваемыми из поколения в поколение. Я убежден, что книга будет интересна и важна, прежде всего, ереванцам и послужит еще одним связующим звеном между старшим и молодым поколениями. Листая ее страницы, читатель сможет почувствовать себя причастным духу старого Еревана, видя город в фотографиях и читая  рассказы очевидцев», - отметил в своем предисловии к книге гендиректор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
«Недавно я услышал замечательное изречение: «город - это не камни, а люди». Наша книга именно об этом. В рамках проекта «Ереван. XX век» мы в первую очередь стремимся передать атмосферу города, которую формировали его жители. Когда в начале года при поддержке «АрменТел» мы запустили на своем сайте спецпроект «Ереван. XX век», то, естественно, надеялись на успех. Однако реакция читателей превзошла наши ожидания. Со временем мы поняли, что издание отдельной книги является необходимостью, поскольку для многих представителям среднего и старшего поколения именно книга остается любимым носителем информации», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Он также отметил, что проект «Ереван. XX век» стал мультиформатным: помимо интернет-версии и книги есть также телевезионная версия, которую Медиамакс готовит по заказу ТВ «Армения». Телеверсия, состоящая из 12 передач, стартовала в начале октября, и 23 декабре в эфир выйдет последняя передача цикла о Крытом рынке.
Книга издана тиражом в 1000 экземпляров. 500 экземпляров «АрменТел» использует в качестве корпоративного новогоднего подарка для партнеров и друзей компании. Остальные 500 экземпляров поступят в продажу. Вырученные от продажи средства Медиамакс и «АрменТел» планируют использовать для реализации какого-либо проекта в столице Армении.
Книгу «Ереван. XX век» можно приобрести в ереванских книжных магазинах «Букинист», «Ноян Тапан» и «Артбридж». Цена книги - 5.500 драмов.