04:33 | 17.12.12 | Նորություններ | 6926
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը եւ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն այսօր ներկայացրել են «Երեւան. XX դար» գիրքը:
Գիրքը ստեղծված է համանուն նախագծի հիման վրա, որն ս.թ. մարտից իրականացվում է Մեդիամաքս-ի կայքում «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր հովանավորությամբ:
Գրքում ներառվել են 15 պատմություններ այն շենքերի եւ վայրերի մասին, որոնք մեծ նշանակություն ունեն Երեւանի համար: Մասնավորապես, ընթերցողները կարող են ծանոթանալ Կասկադի, Փակ Շուկայի, «Անի» եւ «Սեւան» հյուրանոցների, Կարապի լճի, «Կոզիրյոկ» սրճարանի, Երիտասարդության պալատի, «Հրազդան» մարզադաշտի,  «Մոսկվա» եւ «Ռոսիա» կինոթատրոնների եւ այլ վայրերի պատմություններին:
«Արդեն երեք տարի է, ինչ ես ապրում եմ Երեւանում, եւ ամեն օր ինձ համար ինչ-որ նոր, վառ եւ յուրատեսակ բան եմ բացահայտում: Ես այստեղ շատ ընկերներ ունեմ, ովքեր միշտ մեծ սիրով են պատմում իրենց քաղաքի մասին: Նաեւ նրանց պատմությունների շնորհիվ ես իսկապես սիրեցի Երեւանը. չէ՞ որ յուրաքանչյուր քաղաք ապրում է իր պատմությամբ եւ հիշողություններով, որոնք փոխանցվում են սերնդից սերունդ:  Վստահ եմ, որ գիրքը հետաքրքիր եւ օգտակար կլինի, հատկապես երեւանցիների համար, ու եւս մեկ կապող օղակ կհանդիսանա երիտասարդ եւ ավագ սերունդների միջեւ: Թերթելով այդ գրքի էջերը` ընթերցողը կարող է իրեն հաղորդակից դարձնել հին Երեւանին` տեսնելով քաղաքը լուսանկարներում եւ կարդալով ականատեսների պատմությունները», - ասված է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի խոսքում:
«Վերջերս մի հրաշալի արտահայտություն լսեցի. «Քաղաքը քարերը չեն, այլ` մարդիկ»: Մեր գիրքը հենց դրա մասին է: «Երեւան. XX դար» նախագծի շրջանակներում մենք նախեւառաջ փորձում ենք փոխանցել քաղաքի այն միջավայրը, որը ձեւավորում էին նրա բնակիչները: Երբ տարեսկզբին «ԱրմենՏել»-ի աջակցությամբ մեր կայքում գործարկեցինք «Երեւան. XX դար» հատուկ նախագիծը, բնականաբար, հաջողություն էինք ակնկալում: Սակայն, ընթերցողների արձագանքը գերազանցեց մեր սպասումները: Ժամանակի հետ հասկացանք, որ առանձին գրքի թողարկումը անհրաժեշտություն է, քանի որ միջին եւ տարեց սերնդի բազմաթիվ մարդկանց համար հենց գիրքն է մնում տեղեկատվության սպառման սիրելի միջոցը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ «Երեւան. XX դար» դարձել է բազմաֆորմատային` ինտերնետային նախագծից ու գրքից բացի կա նաեւ «Երեւան. XX դար» հեռուստատեսային տարբերակը, որը Մեդիամաքսը իրականացնում է Արմենիա հեռուստաընկերության պատվերով եւ որը բավականին բարձր վարկանիշ ունի:
12 հաղորդումներից բաղկացած հեռուստատեսային տարբերակը մեկնարկեց հոկտեմբերի սկզբին եւ դեկտեմբերի 23-ին եթերում կլինի շարքի վերջին հաղորդումը` Փակ շուկայի մասին:
Գրքի տպաքանակն է 1 000 օրինակ: 500 օրինակը «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն կօգտագործի
որպես Ամանորյա կորպորատիվ նվեր: Մնացած 500 օրինակը վաճառքի կհանվի` Մեդիամաքսը եւ ԱրմենՏելը ծրագրում են վաճառքից ստացած գումարը օգտագործել Հայաստանի մայրաքաղաքում որեւէ նախագծի իրականացման համար:
«Երեւան. XX դար» գիրքը կարելի է ձեռք բերել «Բուկինիստ», «Նոյան Տապան» եւ «Արտբրիջ» գրախանութներում: Գրքի արժեքն է 5.500 դրամ:

04:33 | 17.12.12 | News | 6578
The book is created on the basis of the project of the same name implemented on Mediamax\'s site since the beginning of the year with \"ArmenTel\'s\" general sponsorship.
The book features 15 stories about buildings and places of special significance for Yerevan\'s life. In particular, readers can get acquainted with the stories of Cascade, Closed Market, \"Ani\" and \"Sevan\" hotels, \"Koziryok\" cafe, Youth Palace, Hrazdan Stadium, \"Moscow\" and \"Russia\" cinema houses and others.
\"I have been living in Yerevan for already 3 years and I open up to myself something new, bright and unique here every day. I have many friends here who tell about their city with great love. Mostly owing to their stories did I really love Yerevan. Each city has its own history and memories which are passed on from one generation to another. I am sure that the book will be interesting and important first of all to Yerevan residents and will serve as one more link between the older and younger generations. Turning over its pages, the reader can feel himself close to the spirit of the old Yerevan seeing the city in the images and reading the eyewitness accounts\", noted \"ArmenTel\" CJSC CEO Igor Klimko in the foreword to the book
\"I have recently heard a wonderful saying: \"city is not the stones but people\". Our book is about this. Within \"Yerevan. 20th Century\" project, first of all we strive to express the ambience of the city which was formed by its residents. When we launched \"Yerevan. 20th Century\" special project on our site with \"ArmenTel\" support in the early 2012, naturally we hoped for its success. But the response of the readers exceeded our expectations. Over time, we understood that publishing a separate book is a must as the book is the favorite information source for representatives of middle-aged and older people\", said Mediamax\'s Director Ara Tadevosyan.
He also noted that \"Yerevan. 20th Century\" project became a multi-format one - besides the internet version and the book, there is also a TV project which Mediamax implements on “Armenia” TV. The TV version comprising 12 programs started in early October and the last program of the series on the Closed Market will be broadcast on December 23.
The book is published in 1000 copies: 500 copies will be used by \"ArmenTel\" as corporate New Year gifts. The remaining  500 copies will be put to sale. Mediamax and \"ArmenTel\" are going to use funds from the sales to implement a project in the Armenian capital.
\"Yerevan. 20th Century\" is available in Yerevan book stores - \"Bookinist\", \"Noyan Tapan\" and \"Artbridge\". The book costs AMD 5.500.