14:45 | 05.09.12 | Նորություններ | 7123
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Վիկի-հանրությունը եւ ԱրմեՏել ընկերությունը Համաշխարհային Վիկիմեդիա հիմնադրամի հետ համատեղ Երեւանում կանցկացնեն առաջին Վիկի-կոնֆերանսը:
Սեպտեմբերի 8-9-ին “Արմենիա Մարիոթ” հյուրանոցում կայանալիք Վիկի-կոնֆերանսի շրջանակներում կքննարկվեն Վիկիպեդիա էլեկտրոնային հանրագիտարանի հայալեզու բովանդակության զարգացման, Հայաստանում վիկի- գործիքների եւ տեխնոլոգիաների կիրառման հետ կապված հարցերը:
«Վիկի նախագծերն ու Վիկիպեդիան մեզանում զարգացնելու եւ նրանց ընձեռած հնարավորություններից օգտվելու համար Վիկիմեդիա ընկերությունը մեզ տրամադրել է դրամաշնորհ` կոնֆերանս կազմակերպելու համար, մեզ աջակցում է նաեւ ԱրմենՏել ընկերությունը»,- ասել է Հայկական Վիքիփեդիայի համակարգող Սուսաննա Մկրտչյանը:
ԱրմենՏել ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլայոնը կարեւորել է Վիկիպեդիայում հայալեզու բովանդակության անհրաժեշտությունը. «Կոնֆերանսի նպատակն է մեծացնել այն ինտերնետ համայնքը, որը կարող է ժամանակ տրամադրել զարգացնելու Վիկիպեդիայի հայալեզու բովանադակությունը»:
«Վիկիմեդիա հիմնադրամի նպատակը յուրաքանչյուր մարդուն ազատ գիտելիքներ տրամադրելն է, ուրախ եմ, որ Հայաստանում կա համայնք, որը նույն նպատակն է հետապնդում»,- ասել է Վիկիմեդիա հիմնադրամի խորհրդի անդամ Տին Չեն:
Կոնֆերանսի շրջանակներում կքննարկվի նաեւ Հայաստանում Վիկիմեդիա հիմնադրամի ներկայացուցչության բացման հարցը: Վիկի-կոնֆերանսին մասնակցության հայտ է ներկայացրել ինտերնետ-հանրության ավելի քան 200  ներկայացուցիչ:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականին, Yerevan Web Meetings 2011 նախագծի շրաջանակում, Մեդիամաքս-ը Երեւան էր հրավիրել Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկիին:

Yerevan/Mediamax/. The Armenian Wiki community and “ArmenTel” jointly with the World Wikimedia Fund will hold the first international Wiki-conference in Armenia.
The conference, which will be held in Armenia-Marriot Hotel on September 8-9, will focus on issues related to the development of the Armenian content of Wikipedia online encyclopedia and the use of “wiki” instruments and technologies in Armenia
“Wikimedia provided us a grant to host the conference for promoting Wiki-projects and Wikipedia. “ArmenTel” also renders assistance to us,” Coordinator of Armenian Wikipedia Susanna Mkrtchyan said.
The head of “ArmenTel” PR Department Anush Begloyan highlighted the importance of the Armenian content of Wikipedia. “The conference aims to expand the Internet community which can find time for the development of the Armenian content of Wikipedia,” she said.
“The goal of Wikipedia Fund is to provide free knowledge to everyone and I am happy that Armenia also has a community which has the same goals,” said member of the Board of Wikipedia Fund, Tin Chan.
The opening of the representation of Wikimedia Fund in Armenia will be also discussed within the framework of Wikimedia conference. Over 200 representatives of the Internet-community expressed desire to take part in the forthcoming conference.
It should be recalled that Mediamax invited the President of Wikimedia Germany Sebastian Moleski to Yerevan within the framework of Yerevan Web Meetings 2011.