14:45 | 05.09.12 | Նորություններ | 7123
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Վիկի-հանրությունը եւ ԱրմեՏել ընկերությունը Համաշխարհային Վիկիմեդիա հիմնադրամի հետ համատեղ Երեւանում կանցկացնեն առաջին Վիկի-կոնֆերանսը:
Սեպտեմբերի 8-9-ին “Արմենիա Մարիոթ” հյուրանոցում կայանալիք Վիկի-կոնֆերանսի շրջանակներում կքննարկվեն Վիկիպեդիա էլեկտրոնային հանրագիտարանի հայալեզու բովանդակության զարգացման, Հայաստանում վիկի- գործիքների եւ տեխնոլոգիաների կիրառման հետ կապված հարցերը:
«Վիկի նախագծերն ու Վիկիպեդիան մեզանում զարգացնելու եւ նրանց ընձեռած հնարավորություններից օգտվելու համար Վիկիմեդիա ընկերությունը մեզ տրամադրել է դրամաշնորհ` կոնֆերանս կազմակերպելու համար, մեզ աջակցում է նաեւ ԱրմենՏել ընկերությունը»,- ասել է Հայկական Վիքիփեդիայի համակարգող Սուսաննա Մկրտչյանը:
ԱրմենՏել ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլայոնը կարեւորել է Վիկիպեդիայում հայալեզու բովանդակության անհրաժեշտությունը. «Կոնֆերանսի նպատակն է մեծացնել այն ինտերնետ համայնքը, որը կարող է ժամանակ տրամադրել զարգացնելու Վիկիպեդիայի հայալեզու բովանադակությունը»:
«Վիկիմեդիա հիմնադրամի նպատակը յուրաքանչյուր մարդուն ազատ գիտելիքներ տրամադրելն է, ուրախ եմ, որ Հայաստանում կա համայնք, որը նույն նպատակն է հետապնդում»,- ասել է Վիկիմեդիա հիմնադրամի խորհրդի անդամ Տին Չեն:
Կոնֆերանսի շրջանակներում կքննարկվի նաեւ Հայաստանում Վիկիմեդիա հիմնադրամի ներկայացուցչության բացման հարցը: Վիկի-կոնֆերանսին մասնակցության հայտ է ներկայացրել ինտերնետ-հանրության ավելի քան 200  ներկայացուցիչ:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականին, Yerevan Web Meetings 2011 նախագծի շրաջանակում, Մեդիամաքս-ը Երեւան էր հրավիրել Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկիին:

14:45 | 05.09.12 | Новости | 5903
Ереван/Медиамакс/. Армянское Вики-сообщество и компания АрменТел совместно со Всемирным фондом Викимедиа проведут в Ереване первую Вики-конференцию.
В рамках конференции, которая пройдет 8-9 сентября в гостинице «Армения Марриот», будут обсуждены вопросы, связанные с развитием армяноязычного контента электронной энциклопедии Википедиа, применением вики-инструментов и технологий в Армении.
«Компания Викимедиа предоставила нам грант для организации конференции с целью развития Вики-проектов и Википедии и пользования их возможностями, нам содействует также компания АрменТел»,- сказала координатор армянской Википедии Сусанна Мкртчян.
Руководитель управления по связям с общественностью АрменТел Ануш Беглоян отметила важность армяноязычного контента Википедии. «Целью конференции является расширение того интернет-сообщества, которое может уделить время на развитие армяноязычного контента Википедии», - сказала она.
«Целью фонда Викимедиа является предоставление свободных знаний каждому, я рад, что в Армении есть сообщество, которое преследует те же цели»,- сказал член Совета фонда Викимедия Тин Чен.
В рамках конференции будет также обсужден вопрос открытия представительства фонда Викимедиа в Армении. Для участия в Вики-конференции заявки представили более 200 представителей интернет-сообщества.
Напомним, что в 2011 году в рамках проекта Yerevan Web Meetings 2011 Медиамакс пригласил в Ереван президента Wikimedia Germany Себастьяна Молески.