13:07 | 24.07.12 | Նորություններ | 6585
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանը ծրագրեր կիրականացնեն հանրային կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Արա Սադոյանը ստորագրել են փոխգործակցության հուշագիր, որը նախանշում է 2012 թ.-ի ընթացքում համագործակցության շրջանակները:
Կողմերը համատեղ ծրագրեր կիրականացնեն հանրային կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում:
«Մայրաքաղաքի կենտրոնը գնահատվում է որպես ազգային արժեք` յուրաքանչյուր հայի կողմից: Մենք պետք է հնարավորինս փայփայենք ու հոգ տանենք դրա մասին: Մայրաքաղաքի կենտրոնն այն վայրն է, որից ստացած տպավորությունների հիման վրա հյուրերը կարծիք են կազմում ամբողջ երկրի մասին»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հոգածությունը մայրաքաղաքի, հատկապես Կենտրոն  վարչական շրջանի հանդեպ իսկապես գնահատելի է: Վստահ եմ, որ ամենամոտ ապագայում տեսանելի կլինեն մեր փոխգործակցության արդյունքները: Համատեղ իրագործած բազմաթիվ ծրագրերն ու միջոցառումները կնպաստեն այցելուներին մայրաքաղաքի մասին ավելի լիարժեք եւ տպավորիչ տեղեկատվություն փոխանցելուն», - ասել է Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Արա Սադոյանը:

13:07 | 24.07.12 | News | 6142
Yerevan/Mediamax/. Today VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the Head of the Kentron Administrative District of Yerevan Ara Sadoyan signed a Memorandum of Understanding.
The Memorandum of Understanding outlines the spheres of cooperation between Armenia’s Leading Telecommunications Operator and the Administrative District for the year 2012. In particular, organizations will implement joint projects in the spheres of public education and culture.
“The center of the capital is a national value belonging to each and every Armenian. We have to cherish it as much as possible. The center of the city is the place wherefrom the guests of the city can form impression of the whole Nation, observe the architectural ensembles of the capital, as well as the level of the country’s development. The center of the capital is the place where one can see the marks that shape the historical and social development of the city, and Armenia at large”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian told.
“VivaCell-MTS’ care towards our capital, especially the Kentron Administrative District, is much appreciated. I am confident that the results of our partnership will be visible in the near future. The projects and activities implemented jointly will help visitors to receive more complete and impressive information about our city”, said the head of the Kentron Administrative District Ara Sadoyan.