11:15 | 02.06.12 | Նորություններ | 3657
Երեւան: Մեդիամաքս: «Բյուրոկրատ» գրատանը տեղի է ունեցել «Orange գրքի մրցանակ 2011» մրցույթի հաղթողների հրատարակված չորս գրքերի շնորհանդեսը:
Հրատարակվել են Նարինե Կռոյանի «Շների համաստեղությունը», Վիոլետ Գրիգորյանի «Կամուրջ դեպի Տանյան` արտասովոր բանաստեղծն ու կինը», Տաթեւ Դերզյանի «Ֆուտբոլի գնդակի երազանքը» եւ Վահրամ Մարտիրոսյանի «Չարենց» ֆիլմի սցենարը:
«Ուրախությամբ եւ հպարտությամբ ենք այսօր ներկայացնում գրքերը, որոնք ստեղծվել են մրցույթի, ժյուրիի աշխատանքի, ընթերցասերների հետաքրքրության ու ներգրավվածության արդյունքում:  Մրցույթը թույլ տվեց բացահայտել նոր ու երիտասարդ անուններ, ինչպես նաեւ ստեղծեց հանրային քննարկումներ, ինչը նաեւ վերջինիս կարեւոր նպատակներից էր», - ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Մրցույթին ընդհանուր թվով մասնակցել էր 130 ստեղծագործություն: Յուրաքանչյուր ժանրում հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունը հրատարակվել է առանձին գրքով, 500 տպաքանակով:
Orange Գրքի մրցանակն ամենամյա է: 2012 թվականի մրցույթի մեկնարկի մասին կհայտարարվի հավելյալ: Մանրամասները հասանելի են http://orangearmenia.am/book-prize/ էջում:

11:15 | 02.06.12 | News | 3616
Yerevan/Mediamax/. Presentation of published four books of the winning works of “Orange Book Prize 2011” (“Dog constellation” (Narine Kroyan), “Bridge to Tanya: the extraordinary poet and the woman” (Violet Grigoryan), “Dream of the football ball” (Tatev Derzyan) and “Charents” (Vahram Martirosyan) took place in “Bureaucrat” bookstore.
“Orange Book Prize is not a professional literary prize and does not tend to become such. It is a reader’s and book lovers’ prize. Today we are happy and proud to present the books of the winning works of the contest, which were recognized as such due to the work of the Jury of the contest and due to the interest and engagement of readers. During this period we did our best to boost interest in reading through public readings and discussions. The contest also enabled to reveal new and young talents as well as organize public discussions, which was also one of the key objectives of the contest,” said Bruno Duthoit, Orange Armenia CEO.
The contest was open to Armenian residents writing in Armenian and having presented a literary work never published in the past. A total of 130 literary works have participated. The winning work in each category has been published as a separate book, printed by quantity of 500.
Orange Book Prize is an annual prize. The start of Orange Book Prize 2012 will be announced additionally. For more information visit http://orangearmenia.am/book-prize/.