09:47 | 12.01.12 | Նորություններ | 6248
Երեւան/Մեդիամաքս/. Լաս Վեգասում կայացած Consumer Electronic Show 2012 միջազգային ցուցահանդեսին ներկայացվել են 4G/LTE  ցանցերում աշխատող ավելի քան 10 սմարթֆոններ եւ պլանշետներ:
Ինչպես գրում է Կոմերսանտը, դրանցից մեծ մասը նախատեսված է ԱՄՆ-ի բջջային օպերատորների համար:
Nokia-ի տնօրեն Սթիվեն Էլոպը եւ Microsoft-ի գլխավոր տնօրեն Սթիվ Բալմերը ներկայացրել են Nokia Lumia 900 սմարթֆոնը: Այս սարքավորումը մի քանի ամիս մշակվել է Nokia-ի, AT&T-ի եւ Microsoft-ի ինժեներների կողմից: Սմարթֆոնը վաճառքի կհանվի առաջիկա ամիսներին, սակայն գինը դեռ չի բացահայտվում:
Sony-ի առաջին LTE-սմարթֆոնը` Xperia ion, կգործի ԱՄՆ-ի AT&T ցանցում եւ վաճառքի կհանվի 2012-ի երկրորդ եռամսյակում: Միաժամանակ  Sony-ն նախատեսում է թողարկել երկու դիսփլեյներով համալրված LTE-պլանշետը:
Նոր LTE-սմարթֆոններ են ներկայացրել Motorola, LG, HTC, Pantech ընկերությունները, որոնք նույնպես նախատեսված են ԱՄՆ-ի շուկայի համար: Դեբյուտային Ascend P LTE LTE-սմարթֆոն է թողարկել չինական Huawei ընկերությունը:
GSA ասոցիացիայի գնահատմամբ, այսօր աշխարհի 29 երկրներում գործում են 49 առեւտրական LTE ցանցեր: 2012-ի վերջին առեւտրական ցանցերի թիվը կհասնի 119-ի եւ կընդգրկի 50 երկիր, կանխատեսում է GSA-ը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ հայաստանյան բջջային օպերատորը դեկտեմբերի վերջին հայտարարել է Երեւանի կենտրոնում 4G/LTE առեւտրային ցանցի գործարկման մասին:

09:47 | 12.01.12 | Новости | 6254
Ереван/Медиамакс/. Премьера более десяти смартфонов и планшетных компьютеров, работающих в сетях 4G/LTE, состоялась на международной выставке Consumer Electronic Show 2012 в Лас-Вегасе.
Как пишет Коммерсантъ, подавляющее большинство из них предназначаются для сотовых операторов США.
Смартфон Nokia Lumia 900 презентовали гендиректор Nokia Стивен Элоп и гендиректор Microsoft Стив Балмер. Устройство несколько месяцев разрабатывалось инженерами Nokia, AT&T и Microsoft. Смартфон появится в продаже в ближайшие месяцы, но цена пока не разглашается.
Первый LTE-смартфон от Sony - Xperia ion будет работать в США в сети AT&T и появится в продаже во втором квартале 2012 года. Тогда же Sony планирует выпустить оснащенный двумя дисплеями LTE-планшет.
Новые LTE-смартфоны представили компании Motorola, LG, HTC, Pantech, которые также предназначены для рынка США. Дебютный LTE-смартфон Ascend P LTE выпустила китайская Huawei.
По оценке ассоциации GSA, сегодня в мире насчитывается 49 коммерческих сетей LTE в 29 странах. К концу 2012 года количество коммерческих сетей возрастет до 119, а их охват - до 50 стран, прогнозируют в GSA.
Армянский сотовый оператор ВиваСелл-МТС объявил в конце декабря о запуске в коммерческую эксплуатацию в центре Еревана коммерческой сети 4G/LTE.