17:10 | 12.10.11 | Նորություններ | 4873
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում բջջային հեռախոսի համարի փոխանցման (Mobile number portability-MNP) ծառայության ներդրման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, այսօր ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող  հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
MNP ծառայությունը ենթադրում է անցում մեկ բջջային օպերատորից դեպի մյուսը առանց համարի եւ կոդի փոփոխման: MNP ծառայությունը, մասնավորապես, պարտադիր է Եվրամիության բոլոր երկրների համար:
«Մենք արդեն դիմել ենք դոնորներին տեխնիկական աջակցության համար: Մասնավորապես, Ֆինլանդիայի կառավարությունը կարող է գրանտ տրամադրել ՎԶԵԲ-ին, ինչի շնորհիվ մենք կկարողանանք անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցությունը ստանալ», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը, պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Նա Հայաստանում MNP-ի գործարկման հստակ ժամկետներ չի նշել, ասելով, որ դա կախված է բջջային օպերատորների անհրաժեշտ ներդրումներ իրականացնելու պատրաստակամությունից, ինչպես նաեւ մի շարք իրավական հարցերի լուծումից:
ՀԾԿՀ անդամը հայտնել է, որ 2012 թվականի ընթացքում  ՀԾԿՀ-ն մտադիր է Հայաստանում «ազգային ռոումինգի» ծառայությունը ներդնել, «որն ընձեռում է MNP- հնարավորությունների գրեթե կեսը»:

17:10 | 12.10.11 | News | 4875
Yerevan/Mediamax/. Works on introducing the service of Mobile number portability (MNP) in Armenia have already started, said member of the Public Services Regulatory Commission (PSRC) Samvel Arabajyan.
MNP service provides shifting from one mobile operator to another without changing the number and code. The MNP service is obligatory for all the EU countries in particular.
“We have already turned to donors for getting technical support. The Finnish government may particularly provide a grant to the EBRD which will allow us getting necessary consulting support”, said Samvel Arabajyan answering Mediamax’s question.
He didn’t call any particular terms of MNP introduction in Armenia noting that it depends on the readiness of mobile operators to do necessary investments as well as resolving of a number of legal issues.
The PSRC member said that the PSRC intends to introduce “national roaming” service in Armenia “which provides almost half of MNP options” within 2012.