17:10 | 12.10.11 | Նորություններ | 4873
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում բջջային հեռախոսի համարի փոխանցման (Mobile number portability-MNP) ծառայության ներդրման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, այսօր ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող  հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
MNP ծառայությունը ենթադրում է անցում մեկ բջջային օպերատորից դեպի մյուսը առանց համարի եւ կոդի փոփոխման: MNP ծառայությունը, մասնավորապես, պարտադիր է Եվրամիության բոլոր երկրների համար:
«Մենք արդեն դիմել ենք դոնորներին տեխնիկական աջակցության համար: Մասնավորապես, Ֆինլանդիայի կառավարությունը կարող է գրանտ տրամադրել ՎԶԵԲ-ին, ինչի շնորհիվ մենք կկարողանանք անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցությունը ստանալ», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը, պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Նա Հայաստանում MNP-ի գործարկման հստակ ժամկետներ չի նշել, ասելով, որ դա կախված է բջջային օպերատորների անհրաժեշտ ներդրումներ իրականացնելու պատրաստակամությունից, ինչպես նաեւ մի շարք իրավական հարցերի լուծումից:
ՀԾԿՀ անդամը հայտնել է, որ 2012 թվականի ընթացքում  ՀԾԿՀ-ն մտադիր է Հայաստանում «ազգային ռոումինգի» ծառայությունը ներդնել, «որն ընձեռում է MNP- հնարավորությունների գրեթե կեսը»:

17:10 | 12.10.11 | Новости | 3478
Ереван/Медиамакс/. Работы по внедрению в Армении услуги переносимости номера мобильного телефона (Mobile number portability-MNP) уже начались, сказал сегодня член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Самвел Арабаджян.
Услуга MNP предполагает переход от одного мобильного оператора к другому без смены номера и кода. Услуга MNP, в частности, обязательна для всех стран Евросоюза.
«Мы уже обратились к донорам для получения технической поддержки. В частности, правительство Финляндии может предоставить грант ЕБРР, благодаря которому мы сможем получить необходимое консультационное содействие», - сказал Самвел Арабаджян, отвечая на вопрос Медиамакс.
Он не стал называть конкретных сроков внедрения MNP в Армении, отметив, что это зависит от готовности мобильных операторов к необходимым инвестициям, а также от решения ряда правовых вопросов.
Член КРОУ сообщил, что в течение 2012 года КРОУ намерена внедрить в Армении услугу «национального роуминга», «которая дает практически половину возможностей MNP».