16:32 | 12.10.11 | Նորություններ | 4846
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր հաստատել է մեծածախ ինտերնետի սակագների նոր բանաձեւը, որի համաձայն 1 մեգաբիթ անսահմանափակ մեծածախ ինտերնետի առավելագույն գինը ԱրմենՏել ընկերության համար սահմանվում է 35 600 դրամ` նախկին 174 000-ի փոխարեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր տեղեկացրել է, որ 2010-2011թթ. Հայաստանում մեծածախ ինտերնետի շուկայում միջին փաստացի գները 66 հազ. դրամի սահմաններում էին (մինչդեռ 2010թ. հունվարի 1-ից առավելագույն գինը սահմանված էր 174 հազ. դրամ) եւ վերջին իջեցումը պայմանավորված է լայնաշերտ ինտերնետի օգտագործողների եւ IP տարանցման կտրուկ աճի հետ:
«Եթե այս տարեսկզբին IP-տարանցման ծավալը Հայաստանում 10 Գբիթ էր, առաջին կիսամյակի արդյունքներով այն կազմել է 17 Գբիթ, իսկ լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվը տարեսկզբից աճել է ավելի քան 100 հազարով՝ կիսամյակի արդյունքներով կազմելով շուրջ 340 հազար», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը:
ՀԿԾՀ ուսումնասիրության համաձայն, Հայաստանում IP-տարանցման ծառայությունների շուկայի 67%-ը պատկանում է Արմենտելին, որն այս շուկայի միակ գերիշխողն է:
Հանձնաժողովի կողմից սահմանվող առավելագույն սակագները կարող են վերաբերել միայն գերիշխող ընկերությանը:

16:32 | 12.10.11 | News | 4854
Yerevan/Mediamax/. Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia approved the new tariff formula on the wholesale internet today. According to the formula, the maximum price for 1 Mb of unlimited internet for ArmenTel is set at AMD 35 600 instead of former AMD 174 000.
PSRC member Samvel Arabajyan informed today that back in 2010-2011, the actual prices on the Armenian wholesale internet market made AMD 66 000 on average (whereas the maximum price was established at AMD 174 000 from January1, 2010) and the recent price decrease was conditioned by sharp growth of consumers of broadband internet and IP traffic, Mediamax reports.
“The volume of IP traffic in Armenia made 10 GB in early 2011 whereas it made 17 GB as of the first half-year and the number of broadband internet users grew by 100 000 from the early 2011, making 340 000 as of the data of the half-year”, said Samvel Arabajyan.
According to the PSRC research, 67% of the IP traffic market in Armenia is owned by ArmenTel which is the sole dominant of the market.