16:32 | 12.10.11 | Նորություններ | 4846
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր հաստատել է մեծածախ ինտերնետի սակագների նոր բանաձեւը, որի համաձայն 1 մեգաբիթ անսահմանափակ մեծածախ ինտերնետի առավելագույն գինը ԱրմենՏել ընկերության համար սահմանվում է 35 600 դրամ` նախկին 174 000-ի փոխարեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր տեղեկացրել է, որ 2010-2011թթ. Հայաստանում մեծածախ ինտերնետի շուկայում միջին փաստացի գները 66 հազ. դրամի սահմաններում էին (մինչդեռ 2010թ. հունվարի 1-ից առավելագույն գինը սահմանված էր 174 հազ. դրամ) եւ վերջին իջեցումը պայմանավորված է լայնաշերտ ինտերնետի օգտագործողների եւ IP տարանցման կտրուկ աճի հետ:
«Եթե այս տարեսկզբին IP-տարանցման ծավալը Հայաստանում 10 Գբիթ էր, առաջին կիսամյակի արդյունքներով այն կազմել է 17 Գբիթ, իսկ լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվը տարեսկզբից աճել է ավելի քան 100 հազարով՝ կիսամյակի արդյունքներով կազմելով շուրջ 340 հազար», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը:
ՀԿԾՀ ուսումնասիրության համաձայն, Հայաստանում IP-տարանցման ծառայությունների շուկայի 67%-ը պատկանում է Արմենտելին, որն այս շուկայի միակ գերիշխողն է:
Հանձնաժողովի կողմից սահմանվող առավելագույն սակագները կարող են վերաբերել միայն գերիշխող ընկերությանը:

16:32 | 12.10.11 | Новости | 5144
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении утвердила сегодня новую формулу тарифов на оптовый интернет, согласно которой максимальная цена на 1 мегабит безлимитного интернета для компании АрменТел устанавливается в размере 35 600 драмов, вместо прежних 174 000.
Как сообщает Медиамакс, член КРОУ Самвел Арабаджян сообщил сегодня, что в 2010-2011гг. на рынке оптового интернета Армении фактические цены составляли в среднем 66 тыс. драмов  (в то время как с 1 января 2010 года максимальная цена была установлена в размере 174 тыс. драмов), и последнее снижение цен обусловлено резким ростом потребителей широкополосного интернета и IP трафика.
“Если в начале года объем IP-трафика в Армении составлял 10 Гбт, то по результатам первого полугодия он составил 17 Гбт, а количество пользователей широкополосного интернета с начала года выросло на 100 тысяч, по полугодовым данным составив 340 тысяч”, - сказал Самвел Арабаджян.
Согласно исследованию КРОУ, 67% рынка IP-трафика Армении принадлежит компании АрменТел, которая является единственным доминантом этого рынка.
Максимальные тарифы, устанавливаемые комиссией, могут быть применимы только к доминирующей компании.