09:48 | 15.09.11 | Նորություններ | 3293
Երեւան/Մեդիամաքս/.Intel-ը եւ Google-ը համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել` Intel-ի կողմից արտադրվող Atom պրոցեսորների համար Android բջջային օպերացիոն համակարգի հետագա տարբերակների օպտիմիզացիայի նպատակով:
Այսպիսով, նշում է Reuters-ը, համակարգիչների պրոցեսորներ արտադրող աշխարհի խոշորագույն ընկերությունը փորձում է դուրս գալ սմարթֆոնների բուռն աճ ապրող շուկա:
2012-ի կեսին կթողարկվեն օպտիմիզացված ОС Android-ի հիման վրա աշխատող առաջին հեռախոսները, հաղորդել են Intel-ի ներկայացուցիչները: Ընկերությունը դժվարություններ ունի` կապված համակարգիչների վաճառքի դանդաղ տեմպերի հետ, եւ առայժմ չի կարողացել վստահորեն դուրս գալ նոր բջջային սարքերի` պլանշետների եւ սմարթֆոնների շուկա:
Ժամանակակից սմարթֆոններում` սկսած iPhone-ից մինչեւ Android օպերացիոն համակարգի հիման վրա աշխատող տարբեր մոդելները, կիրառվում են այնպիսի ընկերությունների չիպեր, ինչպիսիք են Texas Instruments-ը կամ Samsung-ը, որոնք էլ իրենց հերթին ստեղծվել են ARM Holdings-ի արտոնագրված տեխնոլոգիանների հիման վրա: Էներգիայի օգտագործման տեսակետից այդ չիպերը համարվում են առավել արդյունավետ, ինչը բջջային տեխնիկայի հիմնական գործոնն է:

09:48 | 15.09.11 | Новости | 2685
Ереван/Медиамакс/.Intel и Google подписали соглашение о партнерстве с целью оптимизации будущих версий мобильной операционной системы Android для процессоров Atom, производимых Intel.
Таким образом, отмечает Reuters, крупнейший в мире производитель процессоров для персональных компьютеров пытается выйти на переживающий бурный рост рынок смартфонов.
Первые телефоны на оптимизированной ОС Android появятся в первой половине 2012 г., сообщили представители Intel. Компания испытывает затруднения в связи с замедлением продаж персональных компьютеров и пока не смог уверенно выйти на рынок новых мобильных устройств, таких как смартфоны и планшеты.
Современные смартфоны, от iPhone до различных моделей, работающих на операционной системе Android, используют чипы таких компаний, как Texas Instruments или Samsung, в свою очередь основанных на лицензированных технологиях ARM Holdings. Эти чипы считаются более эффективными с точки зрения использования энергии, что является ключевым фактором для мобильной техники.