11:06 | 09.06.11 | Նորություններ | 4486
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ BirthLink-ի համատեղ ծրագրերի շնորհիվ 2 տարվա մեջ հաջողվել է փրկել 1000 նորածինների կյանքեր
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ բրիտանական НПО BirthLink համատեղ ծրագրի իրագործման շնորհիվ երկու տարվա ընթացքում հաջողվել է փրկել 1000 նորածինների կյանքեր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, նորածնային խնամքի ծրագիր իրականացնող ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ BirthLink այսօր Երեւանում կազմակերպել են կոնֆերանս:
Ծրագրի շրջանակներում երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի 11 ծննդատներ եւ 7 ծննդկան բաժանմունքներ ապահովվել են 359 մլն. դրամ /շուրջ$ 1 մլն./ ընդհանուր արժողությամբ նեոնատալ սարքավորումներով:
«Նորածինների մահացության ցուցանիշը Հայաստանում ավելի բարձր է, քան ԱՄՆ-ում կամ Մեծ Բրիտանիայում: Այնուհանդերձ, միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ համապատասխան սարքավորումների առկայության եւ մասնագիտական ուսուցման դեպքում մահվան դեպքերի մեծ մասը կարելի է կանխել», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
BirthLink-ի տնօրեն Քերի Մելորը ասել է, որ այսօրվա կոնֆերանսը կնպաստի բժիշկների որակավորման աճին: «Մենք հրավիրել ենք Բրիտանիայի առաջատար բժիշկներ-նեոնատալոգներին, որոնք վարպետության դասընթաց կանցկացնեն հայ մասնագետների համար», - ասել է նա:

11:06 | 09.06.11 | Новости | 4478
За два года реализации совместной программы ВиваСелл-МТС и BirthLink удалось спасти жизни 1000 новорожденных
Ереван/Медиамакс/. За два года реализации совместной программы ВиваСелл-МТС и британской НПО BirthLink удалось спасти жизнь 1000 новорожденных.
Как сообщает Медиамакс, ВиваСелл-МТС и BirthLink, реализующие  программу по неонатальному уходу, организовали сегодня в Ереване конференцию
В рамках программы за два года 11 роддомов и 7 родильных отделений Армении были оснащены неонатальным оборудованием на общую сумму в 359 млн драмов (около $ 1 млн).
«Показатель смертности новорожденных в Армении выше, чем в США или Великобритании. Тем не менее, международный опыт доказывает, что при наличии соответствующего оборудования и профессионального обучения можно предотвратить большую часть смертей», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Директор BirthLink Кэри Мелор сказала, что сегодняшняя конференция будет содействовать повышению квалификации врачей. «Мы пригласили ведущих неонатологов из Великобритании, которые проведут мастер-класс для армянских специалистов», - сказала она.