11:06 | 09.06.11 | Նորություններ | 4486
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ BirthLink-ի համատեղ ծրագրերի շնորհիվ 2 տարվա մեջ հաջողվել է փրկել 1000 նորածինների կյանքեր
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ բրիտանական НПО BirthLink համատեղ ծրագրի իրագործման շնորհիվ երկու տարվա ընթացքում հաջողվել է փրկել 1000 նորածինների կյանքեր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, նորածնային խնամքի ծրագիր իրականացնող ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ BirthLink այսօր Երեւանում կազմակերպել են կոնֆերանս:
Ծրագրի շրջանակներում երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի 11 ծննդատներ եւ 7 ծննդկան բաժանմունքներ ապահովվել են 359 մլն. դրամ /շուրջ$ 1 մլն./ ընդհանուր արժողությամբ նեոնատալ սարքավորումներով:
«Նորածինների մահացության ցուցանիշը Հայաստանում ավելի բարձր է, քան ԱՄՆ-ում կամ Մեծ Բրիտանիայում: Այնուհանդերձ, միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ համապատասխան սարքավորումների առկայության եւ մասնագիտական ուսուցման դեպքում մահվան դեպքերի մեծ մասը կարելի է կանխել», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
BirthLink-ի տնօրեն Քերի Մելորը ասել է, որ այսօրվա կոնֆերանսը կնպաստի բժիշկների որակավորման աճին: «Մենք հրավիրել ենք Բրիտանիայի առաջատար բժիշկներ-նեոնատալոգներին, որոնք վարպետության դասընթաց կանցկացնեն հայ մասնագետների համար», - ասել է նա:

11:06 | 09.06.11 | News | 4469
1000 newborn lives saved during two-year implementation of a joint program of VivaCell-MTS and BirthLink
Yerevan/Mediamax/. The lives of 1000 newborn children were saved during two years of realization of a joint program between VivaCell-MTS and British BirthLink NGO.
VivaCell-MTS and BirthLink, realizing a neonatal care program, organized a conference in Yerevan today, Mediamax reports.
Within the framework of the program, 11 maternity hospitals and 7 delivery rooms have been equipped with neonatal equipment totaling AMD 359mln (nearly $1mln) during two years.
“The newborn death rate in Armenia is higher than in USA or Great Britain. Nevertheless, the international experience proves that the majority of death cases can be prevented given relevant equipment and professional education,” VivaCell-MTS General manager Ralph Yirikian stated.
BirthLink Director Kathy Mellor said that today’s conference will help upgrade professional skills of doctors. “We have invited the leading neonatologists from Great Britain to conduct a master class for Armenian doctors,” she said.