14:36 | 25.02.11 | Նորություններ | 6032
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը այսօր այցելել է «Synopsys-Armenia» ընկերություն` երկրի բուհերի համար մշակված կրթական ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով:
Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնել է ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, ընկերության ուսումնական դեպարտամենտում է գտնվում ՀՀ պետական ճարտարագիտական համալսարանի /ՀՊՃՀ/ «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաների եւ համակարգերի» ֆակուլտետը, որտեղ ուսանում են բուհի ավելի քան 250 ուսանողներ:
Նրա խոսքերով, «Synopsys-Armenia» ընկերությունը համագործակցում է երկրի 5 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ, որոնց լավագույն շրջանավարտները «Synopsys-Armenia»-ում աշխատելու առաջարկ են ստանում:
ՀՊՃՀ խորհրդի նախագահ, ԱԺ փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը նշել է, որ դա բիզնեսի եւ կրթական ոլորտի համագործակցության լավագույն օրինակն է, եւ այդ օրինակը կարելի է կիրառել էներգետիկայի եւ մետաղագործության ոլորտներում:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հայտարարել է, որ «Synopsys-Armenia» ընկերության մասին շատ է խոսվում, եւ ոչ միայն որպես հաջող բիզնեսի օրինակի մասին, այլեւ այն համատեքստում, որ ընկերության օրինակով երեւում է, թե ինչպես է գործատուն մասնակցում մասնագետների կրթության գործընթացին, ովքեր աշխատելու են այդ հատվածում:
Արմեն Աշոտյանն ասել է նաեւ, որ մտադիր է նամակ հղել ՀՀ 300 խոշոր հարկատուներին եւ նրանց հրավիրել մասնակցելու կրթական ծրագրերի իրականացմանը ավագ դպրոցներում: Նախարարը կարծիք է հայտնել, որ խոշոր բիզնեսը պետք է պետության հետ կիսի կրթության նկատմամբ պատասխանատվությունը եւ դպրոցներում ներդնի նախնական մասնագիտական կրթության հիմքերը:

14:36 | 25.02.11 | Новости | 5687
Ереван/Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян посетил сегодня компанию «Synopsys-Armenia» для ознакомления с образовательными программами, разработанными для вузов страны.
Как сообщил сегодня журналистам директор компании Овик Мусаелян, в учебном департаменте компании размещен факультет «Микроэлектронных схем и систем» Государственного политехнического университета Армении (ГПУА), где обучаются более 250 студентов вуза.
По его словам, компания «Synopsys-Armenia» сотрудничает с 5 высшими учебными заведениями страны, лучшие выпускники которых получают предложение работы в Synopsys-Armenia.
Председатель Совета правления ГПУА, вице-спикер парламента Самвел Никоян отметил, что это наилучший пример сотрудничества бизнеса и образовательной сферы, и данный пример можно применить в энергетической сфере и металлургии.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян заявил, что о компании «Synopsys-Armenia» говорится много, и не только как об образце успешного бизнеса, но и в том контексте, что на примере компании вырисовывается образец участия работодателя в процессе образования специалистов, которые будут работать в этом сегменте.
Армен Ашотян сказал также, что намерен направить типовое письмо 300 крупным налогоплательщикам Армении и пригласить их принять участие в реализации образовательных программ в старших школах. Министр выразил мнение, что крупный бизнес должен разделить с государством ответственность за образование и внедрить в школах основы предварительного специализированного образования.