10:31 | 11.05.10 | Նորություններ | 5566
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Պարոն Կլիմկո, մեկ տարվա ընթացքում, որ դուք աշխատում եք Հայաստանում, բազմիցս խոսել եք ազգային ինտերնետ-բովանդակության /քոնթենթի/ զարգացման կարեւորության մասին: Ինչո՞վ է պայմանավորված ձեր շահագրգռվածությունը:
- Իմ` որպես կապի ազգային ինտեգրված օպերատորի ղեկավարի շահագրգռվածությունը, նախեւառաջ հայաստանյան սպառողների համար մատչելի ինտերնետի ավելի որակյալ ծառայություններ ապահովելն է:
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ ամենաճիշտ եւ տնտեսապես արդյունավետ ուղին երկրի ներսում թրաֆիկի հնարավորինս մեծ ծավալի կենտրոնացումն է: Ակնհայտ է, որ բավականին թանկ արտաքին կապուղիների բեռնաթափումը կհանգեցնի ինքնարժեքի նվազեցմանն ու թույլ կտա իջեցնել սակագները` միաժամանակ բարձրացնելով ծառայությունների որակը: Դրանից կշահեն ինչպես բաժանորդները, այնպես էլ ինտերնետ-ծառայություններ մատակարարողները:
Որպես երկրի միասնական ազգային օպերատորի ղեկավար` ես պատասխանատվություն եմ զգում ինտերնետի հայկական հատվածի վիճակի համար, ջանքեր եմ գործադրում եւ գործադրելու դրա զարգացումը խթանելու նպատակով: Դա արտահայտվում է ինչպես ազգային լեզվով եզակի քոնթենթի ստեղծմանն ուղղված տարբեր նախաձեռնություններին օժանդակելու, այնպես էլ բազմազան, առաջին հայացքից աննկատ, բայց, այնուամենայնիվ, շատ կարեւոր տեխնոլոգիական նախագծերի տեսքով:
- Ի՞նչ դեր է պատրաստ ստանձնել Beeline-ը Հայաստանում ազգային քոնթենթի զարգացման համար:
- Մենք պատրաստ ենք անել մեզանից կախված ամեն ինչ ազգային քոնթենթի խթանման համար: Քոնթենթի տեղայնացման համար մենք ընկերություններին առաջարկում ենք իրենց սերվերները տեղադրել մեր հարթակներում, առաջարկում ենք տարածք, սարքավորումներ եւ տեխնոլոգիաներ:
Մենք օժանդակել եւ օժանդակում ենք ազգային քոնթենթի ստեղծմանն ուղղված ծրագրերին: Մասնավորապես, այդ ուղղությամբ մենք արդեն երեք տարի համագործակցում ենք Microsoft ընկերության հետ: Բացելով համակարգչային դասարաններ եւ ինտերնետ տրամադրելով ուսումնական հաստատություններին` մենք խթանում ենք պահանջարկը կրթական քոնթենթի նկատմամբ` դրանով աջակցելով նաեւ ազգային բովանդակություն ունեցող քոնթենթի մշակմանը:
Առաջիկայում կբացվեն մշակութային եւ կրթական ուղղվածության մի քանի կայքեր, որոնց մենք աջակցել ենք մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում: Օրինակ, մենք ֆինանսավորել ենք Armculture.am կայքի ստեղծումը, որը շուտով կսկսի գործել:
Մշակել ենք նաեւ տարբեր մեդիա-ընկերությունների հետ համագործակցության մի քանի նախագծեր` նրանց օգնելով այցելուներ ներգրավել իրենց հայալեզու ռեսուրսներում: Մեծ աշխատանք է տարվում, սակայն դեռեւս շատ անելիք կա:
- Ի՞նչ դեր կարող է եւ պետք է ունենա պետությունը ազգային ինտերնետ-քոնթենթի զարգացման գործում:
- Իմ կարծիքով, պետությունը` ի դեմս կարգավորող մարմինների, կարեւոր դեր է ունեցել այդ հարցում` որոշում կայացնելով պրովայդերների միջեւ լոկալ թրաֆիկի փոխանակման կարգի հաստատման մասին` դրանով պաշտպանելով երկրում ինտերնետային ծառայությունների բոլոր սպառողների շահերը եւ նախադրյալներ ստեղծելով ոլորտի հետագա զարգացման համար:
Մյուս կողմից, ոլորտի զարգացման գործընթացում կարող է լրացուցիչ օրենսդրական շտկումների անհրաժեշտություն առաջանալ, եւ այդ դեպքում պետությունը պետք է օպերատիվ արձագանքի եւ ընդունի կշռադատված որոշումներ` ելնելով ողջ ինտերնետ-հասարակության շահերից:
Անհնար է գերագնահատել պետության դերը: Ես հաճույքով կարող եմ նշել բազմաթիվ պետական ռեսուրսների բարձր մակարդակն ու բացառիկ բովանդակությունը: Օրեցօր աճում է ինտերնետում պետական գերատեսչությունների ներկայացվածության մակարդակն ու խորությունը: Այդ ամենը որոշում է այն նշաձողը, որին կձգտեն թե մասնավոր անձինք, թե մշակող ընկերությունները:
Մեկ այլ ասպեկտ է մշակույթի ոլորտում կրթական նպատակներով էլեկտրոնային գրքեր, գրադարաններ, տեսանյութեր, ինտերնետ-ռեսուրսներ ստեղծելու պետական պատվերի ձեւավորումը: Այստեղ ավելորդ չէ նշել էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ներդրման եւ լիարժեք կիրառման պետական ծրագրի կարեւորությունը, որը թույլ կտա զգալիորեն բարձրացնել բարձր տեխնոլոգիաներ կիրառելու քաղաքացիների շահագրգռվածությունը:
- Եթե նայենք այն վիճակագրությանը, որը ներկայացնում է Circle.am ռեսուրսը, այցելությունների թվով առաջին տեղում են ru գոտում տեղակայված եւ հայ իրականության հետ առանձնապես առնչություն չունեցող կայքերը: Ի՞նչ եք կարծում` որքա՞ն երկար կարող է շարունակվել այս իրավիճակը:
- Ինձ թվում է` անհրաժեշտ է մտածել այն մասին, թե տեղական քոնթենթի որակը որքանով է համապատասխանում ներքին լսարանի պահանջներին: Այստեղ անհրաժեշտ է լուրջ աշխատանք, այդ թվում նաեւ` մարքեթինգային հետազոտությունների անցկացում, առաջավոր փորձի ուսումնասիրում, բովանդակության վերլուծություն` «զարգացման բնագավառների» բացահայտման նպատակով: Կարծում եմ` ձեր հիշատակած իրավիճակը լուրջ փոփոխություններ չի կրի, քանի դեռ հայ սպառողներին չեն առաջարկվել մասսայականություն վայելող արտասահմանյան կայքերի այլընտրանքները:
- Նույն ռեսուրսի տվյալները վկայում են, որ Հայաստանում ստեղծվող մասսայական ռեսուրսների մեծամասնությունը նախընտրում է օգտվել արտասահմանյան հոսթինգի ծառայություններից: Մեր կարծիքով, այս հարցը եւս անուղղակի կապ ունի ազգային քոնթենթի զարգացման խնդրի հետ. ի՞նչն է ստիպում կայքերի տերերին ավելի շատ վստահել արտասահմանյան սերվերներին:
- Կարծում եմ` այստեղ կա խնդիրների ամբողջ համախումբ, այլ ոչ թե որեւէ մեկ պատճառ: Օրինակ, մինչ այն պահը, երբ ՀԾԿՀ-ն որոշում կայացրեց թրաֆիկի փոխանակման մասին, տեղական պրովայդերների ցանցերը կապող կապուղիների թողունակությունը շատ խնդիրներ էր առաջացնում: Այդ պատճառով հաճախ այնպես էր ստացվում, որ արտասահմանյան հոսթինգով որոշակի ռեսուրսն ավելի մատչելի էր հայ սպառողի համար, քան, օրինակ, հարեւան շենքում գտնվող սերվերի վրա հիմնված ռեսուրսը:
Դրան ավելացրեք սերվերի որակյալ ծրագրային եւ տեխնիկական սպասարկման խնդիրները, դրանց արժեքը եւ, որ պակաս կարեւոր չէ, պրովայդերի ցանցի տեղեկատվական պաշտպանվածության մակարդակը: Կարծում եմ` հաշվի առնելով այդ բոլոր գործոնները` գին/որակ հարաբերակցությունը արտասահմանյան հոսթինգի օգտին է: «ԱրմենՏել»-ը չի մատուցում հոսթինգի ծառայություն, սակայն, ինչպես նշեցի, պատրաստ է հոսթերներին տրամադրել իր տարածքը, սարքավորումները եւ տեխնոլոգիաները, ինչը թույլ կտա կշեռքի նժարը խոնարհել հօգուտ Հայաստանում սերվերների տեղաբաշխման օգտին:
Բացի այդ, վերջերս ի հայտ է եկել որոշակի մասսայական կայքերի «հայելայնացման» անհրաժեշտության գիտակցումը, ինչը եւս կարող է դրական ազդեցություն ունենալ այդ «հայելիներին» բոլոր սպառողների հավասար հասանելիության պարագայում:
- Հայաստանում հեղինակային իրավունքի պաշտպանությունն այսօր գտնվում է վատթար վիճակում: Կարելի՞ է լրջորեն զբաղվել ազգային ինտերնետ-քոնթենթի զարգացմամբ առանց հեղինակային իրավունքի պաշտպանությանն ուղղված արմատական միջոցառումների:
- Ես ուղղակի կապ չեմ տեսնում այդ խնդիրների միջեւ: Հեղինակային իրավունքի պաշտպանության խնդիրն արդիական է ամբողջ աշխարհում, եւ եթե ինչ-որ մեկը մտադիր է գողանալ հեղինակային տեքստը, նա կարող է դա անել թե տեղական, թե արտասահմանյան սերվերներից: Այդ համատեքստում ես անհրաժեշտություն եմ տեսնում բարձրացնել հայ իրավատերերի իրազեկվածությունն էլեկտրոնային բովանդակության պաշտպանության ժամանակակից տեխնոլոգիաների վերաբերյալ: Օրինակ, Արեւմուտքում ավելի ու ավելի լայն տարածում է գտնում DRM-ը (Digital rights management)` տեխնոլոգիաների համակարգ, որը թույլ է տալիս սահմանափակել թվային բովանդակության անօրինական պատճենումը կամ օգտագործումը` առանց իրավատիրոջ թույլտվության: Բացի դրանից, ՀՀ օրենսդրությունը հեղինակային իրավունքի պաշտպանության ոլորտում բավականին լայն գործիքներ է տալիս պաշտպանության համար: Կարծում եմ` Microsoft-ի մեր գործընկերների փորձը ցույց է տալիս, որ հեղինակներն ու հեղինակային իրավունքի կրողներն ունեն բոլոր հնարավորությունները. անհրաժեշտ է միայն դրանցից հետեւողականորեն օգտվել:

10:31 | 11.05.10 | News | 5570
- Mr. Klimko, during a year that you have been working in Armenia, you have repeatedly stated that it is important to develop national internet content. What is your interest towards this topic conditioned by?
- My interest, as the Head of the united integrated connection operator, first of all, is to provide Armenian users with quality services of internet access at an affordable price.
The international practice shows that the most correct and economically efficient way is to keep as larger volume of traffic as possible inside the country. It is obvious that relief of expensive external channels will lead to decrease of the prime cost and will allow reducing the prices, at that improving the quality of services. Both subscribers and suppliers of internet services will benefit from this.
As the Head of the united national operator in the country, I feel responsible for the state of Armenian internet segment. I take and will take all efforts to stimulate its development. This is reflected both in support for various initiatives, aiming at creating unique content in the national language, and in implementation of various, at the first glance unnoticeable, but nevertheless very important technologic projects.
- What is the role that Beeline is ready to take upon itself in developing national content in Armenia?
- We are ready to do everything depending on us to stimulate national content. In order to localize the content, we suggest companies placing their servers at our platforms; we offer territory, equipment and technologies.
We have supported and continue supporting projects, aiming at creating national content. In particular, we have been cooperating with Microsoft Company for already the third year in this direction. By opening computer classrooms and providing internet to educational establishments, we stimulate demand for the educational content and thus we also assist elaboration of national content.
In the nearest future, a few websites of cultural and educational orientation will be launched. We have supported these websites within the framework of our corporate social responsibility. For instance, we funded the formation of Armculture.am websites, which will start functioning in the nearest future.
We have also elaborated a few projects for cooperating with various media companies, helping them to attract visitors to their resources in Armenian language. There is volume work in process, but much more work is yet to be carried out.
- What is the role the state can and should play in development of national internet content?
- To my mind, the regulatory structures on behalf of the state have played an important role in this issue, by making a decision to approve an order for local traffic exchange among providers, thus protecting the interests of all users of internet services in the country and creating perquisites for further development of the sphere.
On the other hand, in the process of developing the sphere, the necessity for additional legislative corrections may occur, and in that case, the state should operatively react and make weighted decisions, basing on interests of the internet society in general.
It is impossible to overestimate the role of the state as the “canonist” of this sphere. I can note with pleasure the high level and the exclusive content of many governmental resources. One can literally see how the level and the all-comprehensiveness of state structure’s presentation in internet increase. All this defines the standard, which both individuals and developer companies will be striving to reach.
Another aspect is formation of state order for creating and spreading electronic books, libraries and video materials for educational purposes, internet resources in the sphere of culture. It is not out of place to note here the importance of the governmental program on introduction and full application of electronic document turnover, which is in process of realization and which will allow significantly increasing interest of citizens towards using high technologies.
- If we look at the statistics, which Circle.am resource provides, as to visits the leading websites are the ones placed in ru zone and lacking special relation to the Armenian reality. According to you, how long can such situation last?
- It seems to me that one should start thinking about how quality of local content meets today’s requirements of the domestic users. There is a need for serious work here, including realization of marketing research, study of advanced practice, analysis of the content in order to reveal “spheres for development”. I believe that the situation you mentioned will not undergo serious changes as long as Armenian users are not offered alternatives to popular foreign websites.
- The data of the same resource evidences that the majority of popular resources, elaborated in Armenia, prefer to use the services of foreign hosting. According to you, does this issue also have indirect relation to the problem of developing national content? What is the reason for website owners to trust foreign servers more?
- I believe that here is an entire complex of issues, and not a single particular reason. For instance, before PSRC made a decision on traffic exchange, the transmission capacity of channels, connecting networks of local providers, caused many problems. Because of that, it often happened that a certain resource with foreign hosting was more available for Armenian users than ones, which, for instance, was based on a service, located in the neighboring building.
In addition to this, there are issues of quality software and technical support of the server, their cost and, this is not of less importance, the level of information protection of the provider’s network. I believe that taking into account all these factors, price-quality correlation led to preferring foreign hosting. “ArmenTel” does not provide hosting services, but, as I have already mentioned before, it is ready to provide its own territory, equipment and technologies to hosters, and this will allow making placement of servers in Armenia more advantageous. Besides, the understanding of the necessity to “mirror” certain popular websites has appeared, and this may also have its positive effect, given equal access of all users to these “mirrors”.
- Copyright protection in Armenia is in a sad state today. Can one seriously deal with development of national content without fundamental measures on copyright protection?
- I do not see direct relation between these problems. The problem of copyright protection is urgent in the entire world and if someone wants to steal a copyrighted text, he/she will easily do that both from a local and from a foreign server. In this context, I see the necessity to increase the awareness of Armenian copyright owners on modern technologies for protecting electronic content. For instance, DRM (Digital Rights Management) is becoming more popular in the West. This is a system of technologies, allowing limiting non-sanctioned copy or use of digital content without the permission of the copyright owner. Besides, the Armenian legislation in the sphere of copyright protection gives quite a few tools for carrying out that protection. I believe that the experience of colleagues from Microsoft shows that authors and copyright owners still have opportunities. One should simply use them with greater consistency.