12:19 | 06.04.10 | Նորություններ | 5309
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման նորաստեղծ հիմնադրամը հուսով է, որ իր շարքերը կհամալրեն «ԱրմենՏել», «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» եւ Fibernet ընկերությունները:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում (UITE), վերոնշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները հրավիրվել էին ապրիլի 2-ին կայացած հիմնադրամի առաջին նիստին եւ հիմնադիր ժողովին, սակայն չմասնակցեցին դրան:
Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման նորաստեղծ հիմնադրամի խորհրդում ընդգրկվել են UITE-ն, «Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպությունը, ինչպես նաեւ Arminco, Orange Armenia, GNC Alfa, Web, Ucom եւ Apaga Technologies ընկերությունները:
Հիմնադրամի նախագահ է ընտրվել Web ինտերնետ-պրովայդերի տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը, իսկ տնօրեն` UITE-ի կառավարման գծով խորհրդական Վահան Հովսեփյանը:
Հիմնադրամի նպատակն է առաջիկա ամիսներին ստեղծել ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոն, որում կմիավորվեն հայաստանյան խոշոր օպերատորների ցանցերը:
«Կենտրոնի շնորհիվ ինտերնետ-թրաֆիկի շուրջ 20-30%-ը կմնա Հայաստանում եւ չի հատի պետական սահմանը, որի արդյունքում կնվազեն պրովայդերների ծախսերը եւ ինտերնետի գները, իսկ որակը զգալիորեն կբարելավվի»,- հիմնադրամի հիմնադիր ժողովին ասել է UITE-ի ղեկավար Կարեն Վարդանյանը:

12:19 | 06.04.10 | News | 3339
Yerevan/Mediamax/. The newly-established Fund for Internet Traffic Exchange in Armenia – Armix, hopes that “ArmenTel”, “VivaCell-MTS” and FiberNet companies will join it.
Mediamax was informed in the press service of the Union of IT Enterprises (UITE) of Armenia that the representatives of the above-mentioned companies were invited to the founding assembly and the first session of the Fund, which took place on April 2, but they did not participate in it.
The council of the newly-established Fund for Internet Traffic Exchange – Armix, includes UITE, “Internet Society” public organization, as well as Arminco, Orange Armenia, GNC Alfa, Web, Ucom and “Apaga Technologies” Companies.
Director of “Web” internet provider Albert Toneyan is elected Chairman of the Fund, and UITE Management Advisor Vahan Hovsepyan is elected Director.
The Fund aims at setting up a center for internet traffic exchange in the nearest months, which will unite networks of large Armenian providers.
“Due to this center, about 20-30% of internet traffic will remain in Armenia and will not cross the state borders, as a result of which the providers’ expenses and the prices for internet will reduce, and the quality will improve”, Karen Vardanyan, Head of UITE, stated at the founding assembly of the Fund.