13:04 | 23.12.09 | Նորություններ | 4778
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը այսօր նոր պայմանագիր է ստորագրել GNC-Alfa մեծածախ ինտերնետ-պրովայդերի հետ, ինչը թույլ կտա օպերատորին դիվերսիֆիկացնել տվյալների փոխանցման կապուղիները:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի մամլո ծառայությունում, պայմանագրի շրջանակներում ընկերությունը GNC-Alfa-ից ձեռք կբերի Երեւանից մինչեւ հայ-վրացական սահման ձգվող օպտիկամանրաթելային մալուխ: Համակարգի այդ հատվածը կգործարկվի 2010 թվականին:
Այս տարվա նոյեմբերի 17-ին “ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը” եւ GNC-Alfa-ն պայմանագիր էին ստորագրել, որով “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը հնարավորություն էր ստացել ցանց ստեղծել ամբողջ հանրապետության տարածքում եւ միանալ տվյալների փոխանցման միջազգային ցանցերին: Հարավում GNC-Alfa-ի մալուխը միակցված է Իրանի ընդարձակ օպտիկամանրաթելային մալուխային ցանցին եւ ելք է ապահովում դեպի համաշխարհային հեռահաղորդակցության ցանցերը:
Միանալով միջազգային ցանցերին` “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը կարող է մեծացնել իր կապուղիների թողունակությունը` բաժանորդների շրջանում լայնաշերտ ինտերնետի ծառայությունների անընդհատ աճող պահանջարկը բավարարելու համար: Ըստ կանխատեսումների, 2010-ից 2013թթ. ընկած ժամանակահատվածում շարժական լայնաշերտ ինտերնետ օգտագործողների թիվը Հայաստանում շեշտակի կաճի:
Մինչ օրս “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը տվյալների փոխանցման իր կապուղիների թողունակությունն ավելացրել է շուրջ հինգ անգամ:

13:04 | 23.12.09 | News | 3662
Yerevan /Mediamax/. “VivaCell-MTS” signed a new agreement with GNC-Alfa wholesale internet provider, which will allow the mobile connection operator diversifying data transfer channels.
Mediamax was informed in the press service of “VivaCell-MTS” that, within the framework of the agreement, the company purchases a fiber-optical cable from GNC-Alfa in the section from Yerevan to the Armenian-Georgian border. This section of GNC-Alfa system will be put into operation in 2010.
On November 17, 2009, “VivaCell-MTS” and GNC-Alfa signed an agreement, due to which “VivaCell-MTS” gained the necessity to create a network on the entire territory of Armenia and get connected to international data transfer networks. In the South, the cable of GNC-Alfa is connected to Iran’s network and secures exist to world telecommunication networks.
Getting connected to international networks, “VivaCell-MTS” will be able to increase transmission capacity of its channels to meet the increasing demand of subscribers for broadband internet. According to forecasts, in the period from 2010 to 2013, the number of mobile broadband internet users in Armenia will increase abruptly.
Recently, “VivaCell-MTS” has increased the transmission capacity of its data transfer channels almost fivefold.