09:33 | 19.10.09 | Նորություններ | 4663
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հասկանում է շուկայի մասնակիցների անհանգստությունը “Համակարգիչ բոլորի համար” փորձնական ծրագրի իրականացման կապակցությամբ եւ մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել շուկայի մասնակիցների հետ:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքերով, ընկերություններն անհանգստություն են արտահայտել այն կապակցությամբ, որ “Յունիկոմպ” ընկերությունը, հանդիսանալով Հայաստանում Hewlett Packard (HP)-ի (որի հետ համագործակցությամբ իրականացվում է փորձնական ծրագիրը) գործընկերը, մրցակցային առավելություն է ստացել համակարգչային տեխնիկայի մանրածախ շուկայի մնացած մասնակիցների նկատմամբ:
“Մենք նրանց բացատրել ենք, որ շուտով փորձնական ծրագիրն ավարտվելու է, եւ այն համակարգիչներ վաճառելու նպատակ չի հետապնդում”, - ասել է Վաչե Կիրակոսյանը` բացատրելով, որ նախարարությունը եւ “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը ձգտում են մշակել նախագծի հիմնական փուլի իրագործման վերջնական մեխանիզմ:
“Կմշակվի մեխանիզմ, որի միջոցով ծրագրին կկարողանան մասնակցել շուկայի բոլոր ցանկացող մասնակիցները` որոշակի պահանջների համապատասխանելու նախապայմանով”, - ասել է Վաչե Կիրակոսյանը` նշելով, որ պահանջները վերաբերելու են ինչպես համակարգչային տեխնիկայի խանութների արտաքին տեսքին, այնպես էլ մատուցվող ծառայությունների որակին: Հաջորդ պարտադիր պահանջը արտոնագրված ծրագրային ապահովում ունեցող համակարգիչների վաճառքն է:
“Այն մեխանիզմը, որը մենք մշակում ենք, կապված չէ որեւէ կոնկրետ ընկերության արտադրանքի վաճառքի հետ”, - վստահեցրել է Վաչե Կիրակոսյանը: Նա հայտնել է, որ “Համակարգիչ բոլորի համար” ծրագրի մեխանիզմի մշակումը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ տարեվերջ եւ դրա իրագործումը սկսել հաջորդ տարվա սկզբին:

09:33 | 19.10.09 | News | 4636
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Economy of Armenia understands the concern of market participants in connection with implementation of “Computer for all” pilot program and has held a number of meetings with participants of computer equipment retail market.
Mediamax was informed on this by the Head of High and Information Technologies Department of the Ministry of Economy of Armenia Vache Kirakosyan.
According to him, companies expressed concern that “Unicomp”, as the partner of Hewlett Packard (HP) (in cooperation with which the pilot project is being implemented) in Armenia, has gained competitive advantage as compared to the remaining participants of computer equipment retail market.
“We explained to them that in the nearest future the pilot program will end and it does not aim at selling computers”, Vache Kirakosyan stated, explaining that the Ministry and “Enterprise Incubator Foundation” strive for elaborating the final mechanism for implementing the main stage of the project.
“There will be a mechanism elaborated, with the help of which all market participants, who want to participate in the program, will be given that opportunity if they meet certain requirements”, Vache Kirakosyan stated, noting that the requirements will be related to both the external look of computer equipment stores and the quality of services provided. Another obligatory requirement is the sale of computers with licensed software support.
“The mechanism, which we are elaborating, is not related to sale of production of any particular company”, Vache Kirakosyan assured. He informed that they plan to have completed the elaboration of the mechanism for “Computer for all” program by the end of December and start its implementation early next year.