13:48 | 07.10.09 | Հարցազրույցներ | exclusive 10449
“ԼՍՈՖՏ” ընկերության տնօրեն Լարիսա Լալայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am ու Itel.am կայքերին
“ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը հիմնադրվել է 1995 թվականին, մասնագիտացած է ֆինանսական համակարգի համար ծրագրային ապահովման մշակման և սպասարկման գործում` շուկայի մասնակիցներին առաջարկելով համալիր լուծումներ տարբեր ուղղություններով: Ընկերությունը հանդիսանում է նաեւ Oracle ընկերության պաշտոնական գործընկերը Հայաստանում:
2000թ. “ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը արժանացել է  Gold Star Award for Quality  մրցանակի  Business Initiative Directions (BID)-ի կողմից:  2008թ. հոկտեմբերին ընկերությանը շնորհվել է Որակի կառավարման համակարգի (ՈԿՀ) ISO 9001:2000 միջազգային ստանդարտի պահանջներին համապատասխանության վկայագիր:
- Իրենց մրցակցային առավելությունների թվում բանկերը սկսել են կարեւոր տեղ հատկացնել նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Ինչպիսի՞ լուծումներ է առաջարկում “ԼՍՈՖՏ”-ը բանկային համակարգին:
- Բանկային համակարգում նորագույն IT-տեխնոլոգիաների թափանցելիության մակարդակը մեծանում է բանկերի ֆունկցիոնալ հնարավորությունների ընդլայնմանը, մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ, միաժամանակ, աշխատանքային գործընթացները օպտիմիզացնելու ձգտմանը զուգահեռ: Եվ այդ իմաստով, բանկի IT-բաղադրիչը պետք է հուսալի հիմք հանդիսանա բոլոր բիզնես-գործընթացների համար:
Մեր ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունն է մշակել եւ ներդնել ծրագրային ապրանքատեսակներ, որոնք ուղղված են ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության ավտոմատացմանը: Առեւտրային բանկերի մասով վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր կողմից մշակվել եւ ներդրվել է LSBank Ավտոմատացված բանկային համակարգը (ԱԲՀ), որն աշխատում է on-line ռեժիմում: Դա սկզբունքորեն նոր մոտեցում է, որը թույլ է տալիս որակապես նոր մակարդակի հասցնել բանկերի աշխատանքը:
Համակարգն ուղղված է բանկի աշխատանքի կենտրոնացմանը, բոլոր աշխատանքային գործընթացների արդյունավետության եւ վերահսկելիության բարձրացմանը: Բացի այդ, LSBank-ի ներդրման շնորհիվ ապահովվում է տվյալների մշակման առավելագույն օպերատիվությունը, օրական մեծ քանակությամբ հաճախորդներ սպասարկելու հնարավորությունը, որոնք հնարավորություն են ստանում ծառայություններից օգտվել բանկի ցանկացած մասնաճյուղում, անկախ այն բանից, թե մասնաճյուղերից որում են իրենք գրանցված:
LSBank համալիր ԱԲՀ-ը կառուցված է միասնական հաշվապահական առանցքի շուրջ եւ ներառում է Կենտրոնական բանկի եւ առեւտրային բանկերի աշխատանքի բոլոր հիմնական ուղղությունները: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսված է կոնկրետ հաճախորդի պահանջներին համակարգը հարմարեցնելու հնարավորություն:
Մենք արդեն ավարտել ենք ծրագրի on-line տարբերակի ներդրումը մեր ամենախոշոր հաճախորդներից երկուսի մոտ` “ՎՏԲ- Հայաստանում բանկ”-ում եւ “Յունիբանկ”-ում եւ պատրաստվում ենք ներդնել այն “Արցախբանկ”-ում եւ “Անելիք բանկ”-ում:
Մեր ընկերության կողմից մշակվել են նաեւ ապրանքատեսակներ հեռահար բանկային սպասարկման ոլորտում` մասնավորապես “Բանկ-Հաճախորդ”, “Հեռախոս-Հաճախորդ”, SMS-Բանկինգ համակարգերը:
- Որքանո՞վ է լայն ձեր ապրանքատեսակների ծածկույթը, շուկայի ո՞ր հատվածներն է այն ներառում:
- Մեր բոլոր արտադրատեսակների հիմքում դրված է աշխատանքային գործընթացների ավտոմատացման մեխանիզմը, որն ուղղված է ֆինանսական շուկայի բոլոր մասնակիցներին: Մասնավորապես, մեր ընկերության կողմից մշակվել եւ ներդրվել են ավտոմատացված համակարգեր Կենտրոնական բանկի (LSBank), վարկային կազակերպությունների (LSLoan) եւ գրավատների համար (LSLombard): Իրագործվել է LSFinance ծրագիրը` Հայաստանի բոլոր գանձապետարանների եւ Ֆինանսների նախարարության վարչությունների մեծ մասի գործունեության լրիվ ավտոմատացումը, ինչպես նաեւ պետական բյուջեի կազմավորման եւ տպագրման ծրագիրը (LSBudget):
Մեր ծրագրային ապրանքատեսակները դուրս են գալիս ֆինանսական շուկայի շրջանակներից: Մասնավորապես, Կրթության նախարարության պատվերով մեր կողմից մշակվել է Հայաստանի հանրակրթական դպրոցների գործունեության վիճակագրական տվյալների հաշվարկման համակարգը:
- Չի՞ ազդել ճգնաժամը նոր նախագծերի իրականացման վրա:
- Առանձնակի “արգելակում” նոր նախագծերի իրագործման մեջ մենք չենք զգում: Պատճառներից մեկն այն է, որ գաղափարից մինչեւ դրա իրագործումը` ծրագրային արտադրանքի տեսքով, շատ ժամանակ է անցնում, եւ այդ ժամանակի ընթացքում պատվիրատուները կարող են պլանավորել իրենց բյուջեն` հաշվի առնելով ապագա ներդրումները:
Միեւնույն ժամանակ բնական եմ համարում, որ ճգնաժամի պայմաններում ընկերությունները զգույշ են երկարատեւ եւ հարաբերականորեն թանկարժեք նախագծերի իրականացման հարցում:
- Որո՞նք են ձեր ընկերության առավելությունները:
- Մենք արտադրում եւ ուղեկցում ենք յուրահատուկ ապրանքատեսակներ, որոնք նախատեսված չեն զանգվածային սպառողի համար: Այդ կապակցությամբ կարելի է հասկանալ, որ մշակող ընկերություններն այս ոլորտում շատ չեն, սակայն մասնակիցների քանակության տեսակետից շուկան նույնպես մեծ չէ:
Անկասկած, մրցակցություն կա, այդ պատճառով “ԼՍՈՖՏ”-ի զարգացման ռազմավարությունը հիմնվում է պատվիրատուների պահանջների եւ առաջարկների մշտական ուսումնասիրության եւ դրանց արձագանքման, ապրանքատեսակների շարքի նորացման անհրաժեշտության վրա: Միակ խնդիրը կայանում է նրանում, որ պատվիրատուները ոչ միշտ են հստակ պատկերացնում, թե ինչ է իրենց անհրաժեշտ, չեն ունենում մանրամասն մշակված եւ ձեւակերպված պահանջներ:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի բարձր գնահատական տալ Oracle-ի հետ մեր բիզնես-գործընկերությանը, որը իրավունք է տալիս մեզ ներկայացնել այդ ընկերության արտադրանքը, իրականացնել ծրագրային ապահովման տեղադրումը, տրամադրել տեխնիկական խորհրդատվություն` մեր պատվիրատուների համար զեղչված գներով:
Բացի այդ, այսօր մենք դուրս ենք գալիս բիզնես-գործընթացների կազմակերպման նոր մակարդակ, մեծ մասամբ շնորհիվ Որակի Կառավարման Համակարգի (ՈԿՀ) ներդրմանը:
- Կարծիք կա, որ ՈԿՀ-ն սահմանափակվում է գործավարության մեջ փաստաթղթերի որոշակի հավաքածուի ներդրմամբ եւ արտոնագիր ստանալով: Ի՞նչ նշանակություն ունի Ձեզ համար այդ համակարգը:
- Առաջին հերթին դա մտածելակերպի եւ կարծրատիպերի ձեւափոխումն է, աշխատանքի եւ կառավարման կազմակերպման նոր մեթոդների որոնումը: ՈԿՀ-ն գործիքների հավաքածու է, որը հմուտ օգտագործման դեպքում թույլ է տալիս բացահայտել ընկերության ուժեղ եւ թույլ կողմերը, զարգացնել եւ բարելավել այն:
ՈԿՀ-ն գործընթացների անընդհատ բարելավումն է կազմակերպության ներսում: Ընդ որում, բարելավումը երբեք ինքնանպատակ չի եւ միշտ ուղղված է պատվիրատուների պահանջների բավարարմանը: Մենք ներգրավում ենք պատվիրատուներին ընկերության գործունեության բարելավման գործընթացում, համատեղ բացահայտում ենք ՙնեղ կողմերն՚ աշխատանքում եւ վերացնում դրանք: Միեւնույն ժամանակ մենք հանդես ենք գալիս առաջարկներով, իսկ երբեմն ներկայացնում ենք մեր պահանջները, որոնք ուղղված են համատեղ աշխատանքի արդյունավետությանը եւ որակի բարձրացմանը: Մենք շնորհակալ ենք մեր հաճախորդներին այն բանի համար, որ նրանք գիտակցում են փոփոխությունների կարեւորությունն ու անհրաժեշտությունը, օգնում են մեզ եւ նույնիսկ նախաձեռնություն են ցուցաբերում:

13:48 | 07.10.09 | Interviews | exclusive 10457
Interview of the Director of “LSOFT” Company Larisa Lalayan to Mediamax Agency and Banks.am and Itel.am portals
“LSOFT” Company was founded in 1995. It is specializing in elaboration and maintenance of software support for companies of the financial sector, offering complex solutions in various directions to market participants. The Company is also the official partner of Oracle Company in Armenia.
In 2000 “LSOFT”  company was awarded International Gold Star Award for Quality by Business Initiative Directions (BID). In October, 2008, the company was issued a certificate on meeting requirements of Quality Management System International Standards - ISO 9001:2000.
- Banks have started attaching a significant role to implementation of new technologies among their competitive advantages. What solutions are offered by “LSOFT” to the banking system?
- The level of IT advanced technologies’ penetration into the banking system increases along with expansion of functional capacities of banks, the striving for increase of the quality of provided services and, simultaneously, for optimization of operational processes. In this context, IT components of a bank should represent a reliable basis for all business processes.
The main direction of our company’s activity is elaboration and implementation of software products, aiming at automating the activity of financial organizations. Concerning commercial banks, we have elaborated and implemented an Automated Banking System (ABS) LSBank over the past two years. The system works in on-line mode. This is a fundamentally new approach, which allows taking the functioning of banks to a new quality level.
The system aims at centralizing work of banks, increasing efficiency and manageability of all operational processes. Besides, due to introduction of LSBank, maximum efficiency in data processing is secured, as well as the opportunity to provide services to a large number of customers, who gain the chance to receive the bank’s services in any branch of the bank, irrespective of the registration in a particular branch.
Complex LSBank ABS is built on the basis of a single accounting core and covers all basic directions in the functioning of the Central Bank and commercial banks. At the same time, the opportunity to adapt the system to the requirements of a particular customer is also provided for.
We have already completed introduction of the program on-line version in our two largest customers: in “VTB Bank (Armenia)” CJSC and “Unibank” CJC. And we are preparing to introduce the system in “Artsakhbank” CJSC and “Anelik Bank” CJSC.
Our company has elaborated products also in the sphere of distance banking service, in particular, “Bank-Client”, “Phone-Client, “SMS-Banking” systems.
- How wide is the range of your products? What segments of the market does it cover?
- The mechanism of automation of operational processes is the basis of our products. It is meant for almost all participants of the financial market. In particular, the company has elaborated and implemented automated systems for the Central Bank – (LSBank), for credit organizations – (LSLoan), for pawn shops – (LSLombard). LSFinance program –a full solution for automation of activities of Central Treasuries of the Ministry of Finance, as well as (LSBudget) program, meant for providing formation and print of state budget, are realized.
Our software products cross the limits of the financial market. In particular, by the order of the Ministry of Education, we have elaborated a system for calculating statistic data of Armenian comprehensive schools’ activity.
- Has the crisis influenced the realization of new projects?
- We do not feel any special “breaking” in realization of new projects. One of the reasons is that quite some time passes from the moment of the idea being born and its realization in the form of a software product, and in that period the customers can plan their budget taking into account future investments.
At the same time, I consider it natural that under crisis, companies are careful as to realization of long-term and relatively costly projects.
- What are the advantages of your company?
- We produce and maintain specific products, meant for mass consumption. In this context, one can understand that there are not many companies dealing with developing products in this sphere, however the market, as to the number of participants, is not large either.
Of course, there is competition and this is why the development strategy of “LSOFT” is based on the necessity of constant research and reaction to the needs and suggestions of customers, update of the product line. The only problem is that the customers do not always clearly present their needs, they do not have detailed and well-worded requirements.
Taking advantage of the opportunity, I would like to highly assess our business partnership with Oracle, which gives us the right to represent this company’s products, realize installation of software support and provide technical consultations at preferential tariffs for our customers.
Besides, today we are entering a new level of organizing business processes, in many respects due to implementation of the Quality Management System (QMS).
- There is opinion that QMS is limited to introduction of a certain set of documents in the records management and receiving a certificate. What does this system mean for you?
- First of all, this is transformation of the way of thinking and stereotypes, search for new methods for organizing work and management. QMS is a set of tools, which allows, given competent use, revealing strengths and weaknesses of the company, developing and improving it.
QMS is constant improvement of processes inside an organization. At that, improvement never becomes an end in itself and is always directed at meeting the needs of the customers. We involve customers in the process of improving the company’s activity, jointly reveal the “bottlenecks” in work and eliminate them. At the same time we make suggestions, and sometimes put forward our requirements, aiming at increasing efficiency and quality of the joint work. We are grateful to our customers for the fact that they realize the importance and the necessity of changes, help us and even demonstrate initiative.