11:13 | 16.07.09 | Հարցազրույցներ | 10065
“Սինտրոնիկս” ԲԲԸ փոխնախագահ Սերգեյ Ուրեզչենկոյի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
Այս տարվա մայիսին “Սինտրոնիկս” ընկերության նախագահ Սերգեյ Ասլանյանն ասել էր, որ Հայաստանում նոր տեխնոլոգիական նախագծերի ներգրավման նպատակով ստեղծվում է ռուս-հայկական վենչուրային հիմնադրամ: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը մանրամասների համար դիմել է “Սինտրոնիկս”-ի փոխնախագահ Սերգեյ Ուրեզչենկոյին:
- Ո՞ր փուլում է հայ-ռուսական վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման նախագիծը:
- Ներկայումս ընթանում է կողմերի ֆինանսական պարտավորությունների համաձայնեցման գործընթացը: Մասնավոր ներդրողների ներգրավման համար անհրաժեշտ է զարգացման ինստիտուտներից կոշտ ֆինանսական պարտավորություններ ստանալ հիմնադրամի ընդհանուր կապիտալիզացիայի առնվազն 20%-ի չափով: Այդ նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ բանակցություններ են անցկացվել Համաշխարհային բանկի եւ Արաբական Միացյալ էմիրությունների կառավարության հետ: Օգոստոսին նախանշված են բանակցություններ Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի հետ: Մենք բանակցել ենք նաեւ Ամերիկայում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
Հիշեցնեմ, որ այդ ամենը տեղի է ունենում համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ընթացքում, այնպես որ առանց ՀՀ կառավարության եւ զարգացման համաշխարհային ինստիտուտների երաշխավորագրերի մեզ շատ դժվար կլինի համոզել մասնավոր ներդրողներին: Այդ համատեքստում պետք է նշել, որ մենք վայելում ենք Հայաստանի իշխանությունների լիարժեք ըմբռնումը:
- Մայիսին Սերգեյ Ասլանյանն ասում էր, որ հիմնադրամը ստեղծվում է Հայաստան նոր տեխնոլոգիական նախագծեր ներգրավելու նպատակով: Նշանակու՞մ է դա արդյոք, որ նախագծերն ընտրվելու են երեւանյան ՙՄարս՚ գործարանում եւ հայաստանյան երեք գիտահետազոտական ինստիտուտներում իրագործման հեռանկարով, թե՞ նախագծերի կյանքի կոչմանը կարող են մասնակցել նաեւ այլ դերակատարներ` մասնավոր ընկերություններ Հայաստանից, Ռուսաստանից կամ այլ երկրներից:
- Ըստ էության, հիմնադրամը ստեղծվում է երկու խնդիրների լուծման նպատակով` “Մարս” ՓԲԸ տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի բարելավման եւ “Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ” ՓԲԸ հիմքի վրա տեխնոլոգիաների մշակման եւ ներդրման կենտրոնի ստեղծման համար:
Այդ ուղով են ընթացել մի շարք երկրներ (հայտնի են Իսրայելի, Ֆինլանդիայի, Սինգապուրի, Թայվանի օրինակները): Սակայն առաջնային հետազոտությունների արդյունքում ՀԲ-ն խորհուրդ է տվել հետեւել Արգենտինայի փորձին, որը վերջին 3-5 տարիների ընթացքում շատ մեծ առաջխաղացում է արձանագրել բիոտեխնոլոգիաների ոլորտում: Հայաստանում ավանդաբար ուժեղ է մշակումների այդ ոլորտը, ձեռնարկությունների աշխատանքի վարչարարական պայմաններն էլ նման են արգենտինականներին:
Ինչ վերաբերում է նախագծերի իրագործմանը, ապա առանց մասնավոր ներդրողների մոդելը փակ եւ ոչ լիովին արդյունավետ բնույթ կկրի Հայաստանում նորարարական տնտեսության ստեղծման համար: Այդ նպատակով “Ռենեսանս Կապիտալ” ընկերության հետ համատեղ եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության անմիջական մասնակցությամբ 2009թ. ապրիլին անց է կացվել հանդիպումների մի ամբողջ շարք Ամերիկայում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
- Պատմեք հիմնադրամի համար արդեն դիտարկված որոշ նորարարական նախագծերի մասին:
- Ընտրական փուլում ներկայացվել են ավելի քան 50 նախագծեր տեխնոլոգիական տարբեր ոլորտներում: Նախագծերը ներկայացվել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն եւ ՀԲ: Ներկայումս մենք խորացված ուսումնասիրության (due diligence) փուլում ենք, որին մասնակցում են ոչ միայն “Սինտրոնիկսի” ներկայացուցիչները, այլեւ փորձագետներ դրսից: Վերլուծության արդյունքում հնարավոր կլինի ավելի կոնկրետ խոսել: Սակայն արդեն կան առաջին արդյունքները, օրինակ, էկոնոմիկայի նախարարության օգնությամբ ձեռք են բերվել առաջնային պայմանավորվածություններ USAID-ի հետ Հայաստանում նորարարական նախագծերի ընտրության աշխատանքների ֆինանսավորման ծրագրի վերաբերյալ:
- Ե՞րբ կարելի է սպասել առաջին նախագծի գործարկմանը:
- Մեր բիզնես պլանում մենք առաջին նախագծերի գործարկումը նախատեսել ենք 2009թ. վերջում-2010թ. սկզբում: Սակայն ֆինանսական ճգնաժամն որոշակի շտկումներ է մտցրել: Բացի այդ, “ՌԱՕ Մարս” ՓԲԸ տեխնոլոգիական նորացման հարցն անբաժանելի է ձեռնարկության տարածքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումից: Այդ հարցը եւս մշակման փուլում է:
Այնուամենայնիվ, մենք դեռեւս չենք փոխում սահմանված ժամկետները, թեեւ դրանք վերջնականապես կպարզվեն ազատ տնտեսական գոտու հաստատման միջոցառումների իրականացումից հետո:
- Ինչպիսի՞ն է նախագծերի ներկայացման մեխանիզմը, ու՞ր պետք է դիմեն նորարարական գաղափարներ ունեցող մասնավոր անձինք եւ ընկերությունները:
- Մենք նախատեսում ենք բաց մրցույթներ անցկացնել ձեռնարկատերերից հայտեր հավաքելու համար, որից հետո դրանք կենթարկվեն պրոֆիլային փորձագիտության: Դա շատ աշխատատար գործընթաց է, որը պահանջում է լիակատար մասնակցություն գործընթացին:
Վիճակագրության համաձայն, նախագծերի միայն 5-10%-ն են ենթակա մանրամասն դիտարկման, որոնցից 2-4%-ը հասնում են ֆինանսավորման փուլին եւ ունակ են հաղթահարել, այսպես կոչված, “մահվան հովիտը” (այս արտահայտությունն օգտագործվում է զարգացման վաղ փուլերում /1-3 տարի/ գտնվող նախագծերի համար):
Դեռեւս պարզ չէ նաեւ մինչմեկնարկային (seed) ֆինանսավորման հարցը: Բոլոր երկրներում այդ ոլորտը կառավարության առաջնահերթությունն է, քանի որ շատ ռիսկային է եւ տնտեսապես անարդյունավետ: Սակայն առանց այդ փուլի վենչուրային գործարքների լիարժեք հոսքի ստեղծումը շատ բարդ է: Որքանով մեզ է հայտնի, ներկայում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը արեւմտյան փորձագետների հետ համատեղ ակտիվորեն զբաղվում է այդ խնդրով:
- Ինչպիսի՞ն է լինելու հիմնադրամի բաժնետերերի կազմը, եւ որքա՞ն է ներդրումների անհրաժեշտ ծավալը:
- Դեռեւս վաղ է այդ մասին խոսելը: Ամեն ինչ կախված է կողմերի, այդ թվում զարգացման ինստիտուտների վերջնական ֆինանսական պարտավորություններից: Ինչ վերաբերում է անհրաժեշտ ներդրումներին, ապա հիմնադրամի շահութաբերությունը նվազագույն մակարդակով ապահովելու համար անհրաժեշտ է հավաքել առնվազն $30-40 մլն: Մենք դրանով զբաղվում ենք “Ռենեսանս Կապիտալ”-ի եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ՀՀ վարչապետին եւ էկոնոմիկայի նախարարին այս նախագծում ցուցաբերած օգնության համար: Առանց նրանց մասնակցության ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը գործնականում անիրականանալի կլիներ:

11:13 | 16.07.09 | Интервью | 9673
В мае этого года президент компании «Ситроникс» Сергей Асланян сказал, что для привлечения новых технологических проектов на территорию Армении создается российско-армянский венчурный фонд. Медиамакс обратилось за подробностями к вице-президенту «Ситроникс» Сергей Урезченко.
- На какой стадии находится проект создания российско-армянского венчурного фонда?
- В настощее время идет процесс согласования финансовых обязательств сторон. Для привлечения частных инвесторов необходимо получить жесткие финансовые обязательства от институтов развития в размере не менее 20% от общей капитализации фонда. В этих целях совместно с министерством экономики Армении проведены переговоры со Всемирным банком (ВБ) и правительством ОАЭ. На август намечены переговоры с Международной Финансовой Корпорацией. Со своей стороны мы провели переговоры с представителями армянской диаспоры в Америке.
Напомню, что все это происходит на фоне финансового мирового кризиса, так что без поручительств правительства Армении и мировых институтов развития нам будет очень сложно уговорить частных инвесторов. В этом смысле следует отметить, что мы встречаем полное взаимопонимание со стороны властных структур Армении.
- В мае Сергей Асланян говорил, что фонд создается для привлечения новых технологических проектов на территорию Армении. Означает ли это, что проекты будут отбираться с перспективой реализации на ереванском заводе «Марс» и трех армянских НИИ, или в воплощении проектов в жизнь могут принимать участие и другие игроки – частные компании из Армении, России, или других стран?
- По сути, фонд создается для решения двух задач: улучшения технологической инфраструктуры ЗАО «Марс» и создания на базе ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин» центра разработок и внедрения технологий.
По этому пути двигались несколько стран (известны примеры Израиля, Финляндии, Сингапура, Тайваня). Однако, в результате проведенных первичных исследований ВБ рекомендовал обратиться к опыту Аргентины, которая сделала очень сильный рывок в области биотехнологий за последние 3-5 лет. В Армении традиционно сильна эта область разработок, существуют схожие с Аргентиной административные условия работы предприятий.
Что касается воплощения проектов, то без частных инвесторов модель будет носить закрытый и не вполне эффективный характер для создания инновационной экономики в Армении. С этой целью, совместно с компанией «Ренессанс Капитал» и при непосредственном участии министерства экономики Армении в апреле 2009 года была проведена целая серия встреч с представителями армянской диаспоры Америки.
- Расскажите о некоторых инновационных проектах, уже рассмотренных для данного фонда.
- В процессе отбора было выявлено более 50 проектов в разных технологических областях. Проекты были представлены в министерство экономики Армении и ВБ. Сейчас мы на стадии углубленного изучения (due diligence), в которой участвуют не только представители «Ситроникса», но и эксперты извне. По результатам анализа можно будет говорить более конкретно. Но первые результаты уже есть, например, с помощью министерства экономики достигнуты первичные договоренности с программой USAID о финансировании работ по отбору инновационных проектов на территории Армении.
- Когда можно ожидать запуска первого проекта в производство?
- В своем бизнес-плане мы планировали запуск первых проектов на конец 2009-начало 2010 года. Однако, финансовый кризис внес свои коррективы. Кроме того, вопрос технологического обновления ЗАО «РАО Марс» неразделим с созданием свободной экономической зоны на территории предприятия. А этот вопрос тоже пока находится в стадии разработки.
Тем не менее, мы пока не переносим установленные сроки, хотя они окончательно прояснятся после реализации мероприятий по утверждению свободной экономической зоны.
- Каков механизм представления проектов, куда следует обращаться частным лицам и компаниям, обладающим инновационными идеями?
- Мы планируем проводить открытые конкурсы для сбора заявок от предпринимателей, после чего они будут подвергаться профильной экспертизе. Это очень трудоемкий процесс, требующий полного погружения в процесс.
По статистике, только 5-10 % всех проектов пригодны для детального рассмотрения, из которых 2-4 % доходят до стадии финансирования и способны преодолеть, так называемую, «долину смерти» (это выражение применяется для проектов на ранних стадиях своего развития - 1-3 года).
Так же пока неясен вопрос о процедуре достартового (seed) финансирования. Во всех странах эта область является приоритетом правительства, так как очень рискованна и экономически неэффективна. Но без этой стадии создать полноценный поток венчурных сделок очень сложно. Насколько нам известно, министерство экономики Армении сейчас активно занимается этим вопросом совместно с западными экспертами.
- Какой будет структура акционеров фонда, и каков объем необходимых инвестиций?
- Говорить об этом пока рано. Все зависит от окончательных финансовых обязательств сторон, в том числе от институтов развития. Что касается необходимых инвестиций, то для обеспечения минимального уровня рентабельности фонда необходимо собрать минимум $ 30-40 млн. Мы занимаемся этим совместно с ИГ «Ренессанс Капитал» и министерством экономики Армении.
Пользуясь случаем, хотел бы выразить благодарность премьер-министру и министру экономики Армении за помощь в этом проекте. Без их участия и в условиях финансового кризиса идея создания фонда была практически нереализуема.