11:13 | 16.07.09 | Հարցազրույցներ | 10065
“Սինտրոնիկս” ԲԲԸ փոխնախագահ Սերգեյ Ուրեզչենկոյի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
Այս տարվա մայիսին “Սինտրոնիկս” ընկերության նախագահ Սերգեյ Ասլանյանն ասել էր, որ Հայաստանում նոր տեխնոլոգիական նախագծերի ներգրավման նպատակով ստեղծվում է ռուս-հայկական վենչուրային հիմնադրամ: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը մանրամասների համար դիմել է “Սինտրոնիկս”-ի փոխնախագահ Սերգեյ Ուրեզչենկոյին:
- Ո՞ր փուլում է հայ-ռուսական վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման նախագիծը:
- Ներկայումս ընթանում է կողմերի ֆինանսական պարտավորությունների համաձայնեցման գործընթացը: Մասնավոր ներդրողների ներգրավման համար անհրաժեշտ է զարգացման ինստիտուտներից կոշտ ֆինանսական պարտավորություններ ստանալ հիմնադրամի ընդհանուր կապիտալիզացիայի առնվազն 20%-ի չափով: Այդ նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ բանակցություններ են անցկացվել Համաշխարհային բանկի եւ Արաբական Միացյալ էմիրությունների կառավարության հետ: Օգոստոսին նախանշված են բանակցություններ Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի հետ: Մենք բանակցել ենք նաեւ Ամերիկայում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
Հիշեցնեմ, որ այդ ամենը տեղի է ունենում համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ընթացքում, այնպես որ առանց ՀՀ կառավարության եւ զարգացման համաշխարհային ինստիտուտների երաշխավորագրերի մեզ շատ դժվար կլինի համոզել մասնավոր ներդրողներին: Այդ համատեքստում պետք է նշել, որ մենք վայելում ենք Հայաստանի իշխանությունների լիարժեք ըմբռնումը:
- Մայիսին Սերգեյ Ասլանյանն ասում էր, որ հիմնադրամը ստեղծվում է Հայաստան նոր տեխնոլոգիական նախագծեր ներգրավելու նպատակով: Նշանակու՞մ է դա արդյոք, որ նախագծերն ընտրվելու են երեւանյան ՙՄարս՚ գործարանում եւ հայաստանյան երեք գիտահետազոտական ինստիտուտներում իրագործման հեռանկարով, թե՞ նախագծերի կյանքի կոչմանը կարող են մասնակցել նաեւ այլ դերակատարներ` մասնավոր ընկերություններ Հայաստանից, Ռուսաստանից կամ այլ երկրներից:
- Ըստ էության, հիմնադրամը ստեղծվում է երկու խնդիրների լուծման նպատակով` “Մարս” ՓԲԸ տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի բարելավման եւ “Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ” ՓԲԸ հիմքի վրա տեխնոլոգիաների մշակման եւ ներդրման կենտրոնի ստեղծման համար:
Այդ ուղով են ընթացել մի շարք երկրներ (հայտնի են Իսրայելի, Ֆինլանդիայի, Սինգապուրի, Թայվանի օրինակները): Սակայն առաջնային հետազոտությունների արդյունքում ՀԲ-ն խորհուրդ է տվել հետեւել Արգենտինայի փորձին, որը վերջին 3-5 տարիների ընթացքում շատ մեծ առաջխաղացում է արձանագրել բիոտեխնոլոգիաների ոլորտում: Հայաստանում ավանդաբար ուժեղ է մշակումների այդ ոլորտը, ձեռնարկությունների աշխատանքի վարչարարական պայմաններն էլ նման են արգենտինականներին:
Ինչ վերաբերում է նախագծերի իրագործմանը, ապա առանց մասնավոր ներդրողների մոդելը փակ եւ ոչ լիովին արդյունավետ բնույթ կկրի Հայաստանում նորարարական տնտեսության ստեղծման համար: Այդ նպատակով “Ռենեսանս Կապիտալ” ընկերության հետ համատեղ եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության անմիջական մասնակցությամբ 2009թ. ապրիլին անց է կացվել հանդիպումների մի ամբողջ շարք Ամերիկայում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
- Պատմեք հիմնադրամի համար արդեն դիտարկված որոշ նորարարական նախագծերի մասին:
- Ընտրական փուլում ներկայացվել են ավելի քան 50 նախագծեր տեխնոլոգիական տարբեր ոլորտներում: Նախագծերը ներկայացվել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն եւ ՀԲ: Ներկայումս մենք խորացված ուսումնասիրության (due diligence) փուլում ենք, որին մասնակցում են ոչ միայն “Սինտրոնիկսի” ներկայացուցիչները, այլեւ փորձագետներ դրսից: Վերլուծության արդյունքում հնարավոր կլինի ավելի կոնկրետ խոսել: Սակայն արդեն կան առաջին արդյունքները, օրինակ, էկոնոմիկայի նախարարության օգնությամբ ձեռք են բերվել առաջնային պայմանավորվածություններ USAID-ի հետ Հայաստանում նորարարական նախագծերի ընտրության աշխատանքների ֆինանսավորման ծրագրի վերաբերյալ:
- Ե՞րբ կարելի է սպասել առաջին նախագծի գործարկմանը:
- Մեր բիզնես պլանում մենք առաջին նախագծերի գործարկումը նախատեսել ենք 2009թ. վերջում-2010թ. սկզբում: Սակայն ֆինանսական ճգնաժամն որոշակի շտկումներ է մտցրել: Բացի այդ, “ՌԱՕ Մարս” ՓԲԸ տեխնոլոգիական նորացման հարցն անբաժանելի է ձեռնարկության տարածքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումից: Այդ հարցը եւս մշակման փուլում է:
Այնուամենայնիվ, մենք դեռեւս չենք փոխում սահմանված ժամկետները, թեեւ դրանք վերջնականապես կպարզվեն ազատ տնտեսական գոտու հաստատման միջոցառումների իրականացումից հետո:
- Ինչպիսի՞ն է նախագծերի ներկայացման մեխանիզմը, ու՞ր պետք է դիմեն նորարարական գաղափարներ ունեցող մասնավոր անձինք եւ ընկերությունները:
- Մենք նախատեսում ենք բաց մրցույթներ անցկացնել ձեռնարկատերերից հայտեր հավաքելու համար, որից հետո դրանք կենթարկվեն պրոֆիլային փորձագիտության: Դա շատ աշխատատար գործընթաց է, որը պահանջում է լիակատար մասնակցություն գործընթացին:
Վիճակագրության համաձայն, նախագծերի միայն 5-10%-ն են ենթակա մանրամասն դիտարկման, որոնցից 2-4%-ը հասնում են ֆինանսավորման փուլին եւ ունակ են հաղթահարել, այսպես կոչված, “մահվան հովիտը” (այս արտահայտությունն օգտագործվում է զարգացման վաղ փուլերում /1-3 տարի/ գտնվող նախագծերի համար):
Դեռեւս պարզ չէ նաեւ մինչմեկնարկային (seed) ֆինանսավորման հարցը: Բոլոր երկրներում այդ ոլորտը կառավարության առաջնահերթությունն է, քանի որ շատ ռիսկային է եւ տնտեսապես անարդյունավետ: Սակայն առանց այդ փուլի վենչուրային գործարքների լիարժեք հոսքի ստեղծումը շատ բարդ է: Որքանով մեզ է հայտնի, ներկայում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը արեւմտյան փորձագետների հետ համատեղ ակտիվորեն զբաղվում է այդ խնդրով:
- Ինչպիսի՞ն է լինելու հիմնադրամի բաժնետերերի կազմը, եւ որքա՞ն է ներդրումների անհրաժեշտ ծավալը:
- Դեռեւս վաղ է այդ մասին խոսելը: Ամեն ինչ կախված է կողմերի, այդ թվում զարգացման ինստիտուտների վերջնական ֆինանսական պարտավորություններից: Ինչ վերաբերում է անհրաժեշտ ներդրումներին, ապա հիմնադրամի շահութաբերությունը նվազագույն մակարդակով ապահովելու համար անհրաժեշտ է հավաքել առնվազն $30-40 մլն: Մենք դրանով զբաղվում ենք “Ռենեսանս Կապիտալ”-ի եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ՀՀ վարչապետին եւ էկոնոմիկայի նախարարին այս նախագծում ցուցաբերած օգնության համար: Առանց նրանց մասնակցության ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը գործնականում անիրականանալի կլիներ:

11:13 | 16.07.09 | Interviews | 10066
Interview of Vice-President of “Sitronics” OJSC Sergey Urezchenko to Mediamax Agency and Itel.am portal
In May, 2009, President of “Sitronics” Company Sergey Aslanyan stated that to attract new technologic projects to the territory of Armenia, a Russian-Armenian Venture Fund was being set up. Mediamax turned to the Vice-President of “Sitronics” Sergey Urezchenko for details.
- At which stage is the project to set up the Russian-Armenian Venture Fund?
- At present, the process of coordinating financial liabilities of the sides is on. To attract private investors, one should gain tough financial liabilities from development institutions at the volume of no less than 20% of the total capitalization of the Fund. To this end, talks are held with the World Bank (WB) and UAE government jointly with the Ministry of Economy of Armenia. Talks are planned with the International Finance Corporation for August. For our part, we held talks with representatives of the Armenian Diaspora in America.
I will remind that all this takes place against the background of the global financial crisis, this is why without guarantees of the Armenian government and international development institutions, it will be very difficult for us to persuade private investors. In this contest, one should note that we enjoy absolute understanding from the part of Armenia authorities.
- In May, Sergey Aslanyan stated that the Fund was being set up to attract new technologic projects to the territory of Armenia. Does this mean that the projects will be selected with the prospect of realization at Yerevan “Mars” plant and three Armenian scientific-research institutions, or may other players, such as private companies from Armenia, Russia or other countries, participate in realizing the projects?
- Per se, the Fund is being set up to solve two tasks: improvement of technologic infrastructure of “Mars” CJSC and establishment of a center on the basis of “Yerevan Scientific-Research Institute of Mathematical Machines” CJSC for elaborating and implementing technologies.
A few countries have taken this path (examples of Israel, Finland, Singapore, Taiwan are known). However, as a result of primary research realized, WB recommended to turn to the experience of Argentina, which has made a very strong breakthrough in the sphere of bioengineering over the past 3-5 years. This sphere of product elaboration is very strong in Armenia traditionally. There are administrative conditions for the functioning of enterprises similar with Argentina.
Concerning implementation of projects, without private investors the model will be of closed, not quite efficient nature in the context of creating innovative economy in Armenia. To this end, jointly with “Renaissance Capital” Company and given direct participation of the Ministry of Economy of Armenia, a complete series of meetings with representatives of Armenian Diaspora of America was carried out in April, 2009.
- Can you, please, tell about certain innovative projects already considered for the given Fund?
- There are over 50 projects in various technology spheres revealed in the selection process. The projects were presented to the Ministry of Economy of Armenia and WB. Now we are at the stage of thorough study (due diligence), which involves not only “Sitronics” representatives, but also experts from outside. Following the results of the analysis, one will be able to provide more concrete information. But we already have first results, for instance, with the help of the Ministry of Economy, initial agreements with USAID program are reached on financing the works to select innovative projects in the territory of Armenia.
- When is the expected launch of the first project?
- In our business plan, we intended to undertake the launch of first projects in late 2009 early 2010. However, the financial crisis made its corrections. Besides, the issue of technologically upgrading “RAO Mars” CJSC is inseparable from establishment of a free economic zone in the territory of the enterprise. And this issue is yet at the stage of elaboration.
Nevertheless, we do not delay the approved timeframes yet, although they will be finally clear after realizing the measures to approve the free economic zone.
-What is the mechanism for presenting projects? Where should individuals and companies, having innovative ideas, turn?
- We plan to realize open competitions to collect applications from entrepreneurs, after which they will undergo profile expertise. This is a very laborious process, which requires full involvement.
Following statistical data, only 5-10% of all projects are suitable for detailed consideration, out of which 2-4% reach the stage of funding and are able to overcome the so-called “death valley” (this expression is applied for projects at early stages of their development – 1-3 years).
Also, the issue of seed financing procedure is not quite clear yet. In all counties, this sphere is a priority for the government, since it is very risky and economically inefficient. But without this stage, it is very difficult to set up full-fledged inflow of venture deals. As far as we know, the Ministry of Economy of Armenia is now actively dealing with the issue jointly with western experts.
- What will the structure of the Fund’s shareholders be and what is the volume of necessary investments?
- It is yet early talking about that. Everything depends on the final financial liabilities of sides, including from development institutions. What concerns the necessary investments, to secure the minimum level of the Fund’s profitability; one should collect at least $30-40mln. We deal with this issue jointly with “Renaissance Capital” IG and the Ministry of Economy of Armenia.
I would like to express my gratitude for the Prime Minister and the Minister of Economy of Armenia for the help in this project. Without their participation and in conditions of the financial crisis, the idea of establishing the Fund would be practically impossible to realize.