15:35 | 02.10.09 | Նորություններ | 4404
Թոնի Այոմին մտադիր է մի երգ վերաձայնագրել Black Sabbath խմբի երգացանկից` աղետի գոտում օգնություն ցուցաբերելու նպատակով
Երեւան /Մեդիամաքս/. Կիթարահար Թոնի Այոմին մտադիր է մի երգվերաձայնագրել լեգենդար Black Sabbath խմբի երգացանկից` Հայաստանի աղետի գոտում օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին նա հայտարարել է այսօր Երեւանում` ուր գտնվում է Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) նախագծի շրջանակներում:
Թոնի Այոմին ասել է, որ երեկ Սպիտակ եւ Գյումրի այցելելուց հետո նա հասկացել է, որ Հայաստանին դարձյալ օգնություն է անհրաժեշտ: Այոմին տեղեկացրել է, որ այդ ձայնագրության վաճառքից գոյացած հասույթը կփոխանցվի Գումրիի երաժշտական դպրոցի շինարարությանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որ երգի վերաձայնագրությունն է պատրաստվում իրականացնել` Թոնի Այիմին ասել է. “Հնարավոր է դա լինի Paranoid-ը, կամ մեկ այլ երգ”:
Armenia Grateful 2 Rock (Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին) նախագծի շրջանակներում Երեւան են ժամանել նաեւ “Դիփ Փարփլ” խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանը, “Ասիա” խմբի անդամ Ջոուֆ Դաունսը եւ ավստրիալական լեգենդար թենիսիստ Փեթ Քեշը:
Armenia Grateful 2 Rock նախագծի նպատակն է երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia նախագծի մասնակիցներին, որն իրականացվել է 20 տարի առաջ` 1989 թվին: Այն ժամանակ բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին “Դիփ Փարփլ” խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ լույս ընծայեցին հատուկ Earthquake Album ձայնասկավառակը, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Նախագիծը հնարավոր եղավ իրագործել ՀՀ Նախագահի Աշխատակազմի աջակցության, “Հայռուսգազարդ” ընկերության գլխավոր հովանավորության եւ BMI ավիաընկերության հովանավորության շնորհիվ:

15:35 | 02.10.09 | News | 4724
Yerevan /Mediamax/. Guitarist Tony Iommi intends to rerecord one of “Black Sabbath” legendary rock band’s songs to render assistance to the earthquake zone in Armenia.
Mediamax reports that he announced this in Yerevan today. Tony Iommi is in Yerevan within the framework of “Armenia Grateful 2 Rock” project.
Tony Iommi stated that, having visited Spitak and Gyumri towns yesterday, he realized that Armenia still needs help. He informed that the funds raised from sales of this recording will be spent for building a new musical school in Gyumri.
Answering the question concerning the song to be rerecorded, Tony Iommi stated: “Probably, it will be “Paranoid”, or any others song”.
Vocalist of “Deep Purple” band Ian Gillan, member of “Asia” band Geoff Downes and legendary Australian tennis player Pat Cash are also in Yerevan within the framework of “Armenia Grateful 2 Rock” project.
Goal of Mediamax’s “Armenia Grateful 2 Rock” project is to express gratitude to participants of “Rock Aid Armenia” project, realized 20 years ago in 1989. At that time, the British rock stars recorded a cover-version of Deep Purple’s “Smoke on the Water” song and produced the special “Earthquake Album”, and the entire proceeds from sale of the album were sent to Armenia, which had suffered from disastrous Spitak earthquake in 1988.