13:53 | 02.10.09 | Նորություններ | 4866
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ նախագահի անունից “Պատվո Շքանշաններ” է հանձնել Deep Purple ռոք-խմբի մենակատար Իէն Գիլանին, Black Sabbath ռոք-խմբի կիթարահար Թոնի Այոմիին, Asia ռոք-խմբի անդամ Ջոուֆ Դաունսին եւ “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի հեղինակ Ջոն Դիին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ “այսօր առանձնահատուկ օր է հայ ժողովրդի համար”:
“Այսօր մենք հյուրընկալում են հանրահայտ մարդկանց, որպեսզի ողջ հայ ժողովրդի անունից հայտնենք մեր երախտագիտությունը: 20 տարի է անցել այն ողբերգական օրերից, սակայն ժողովուրդը մի կողմից մինչ օրս հիշում է այն մարդկային կորուստները, որոնք ապրել է 1988 թվականին, մյուս կողմից` լցված է երախտիքի մեծ զգացմունքով այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր օգնության ձեռք են մեկնել այն դժվարին օրերին”,- նշել է վարչապետը:
Նրա խոսքերով, “այն օրերին մեզ թվում էր, որ աշխարհը շատ փոքր է, քանի որ Հայաստանը օգնություն էր ստանում աշխարհի բոլոր անկյուններից, եւ այսօր մեզ հնարավորություն է ընձեռնվել ձեր միջոցով շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, որքեր օգնեցին մեզ 20 տարի առաջ”:
“Լինելով այս մարդկանց մեծ երկրպագուն, ես իմ կյանքում երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ երբեւէ հնարավորություն կունենամ հանձնել իրենց այս պարգեւները: Այսօր իմ կյանքի ամենաերջանիկ օրերից մեկն է”, - խոստովանել է Հայաստանի վարչապետը:
Լեգենդար թենիսիստ Փեթ Քեշին այսօր հանձվել է Հայաստանի վարչապետի հուշամեդալը:
“Ռոքն օգնում է Հայաստանին՚ նախագծի հեղինակ, Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի նախագահին եւ վարչապետին բարձր պարգեւների համար` նշելով, որ իրենք այսօր էլ պատրաստ են շարունակել աջակցել երկրաշարժից տուժած ընտանիքներին, մասնավորապես` երեխաներին: ՙՄենք հաճույքով պատրաստ ենք վերադառնալ Հայաստան եւ օգնել Գյումրիի երաժշտական դպրոցին”, - ասել է նա:
Armenia Grateful 2 Rock նախագծի նպատակն է երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia նախագծի մասնակիցներին, որն իրականացվել է 20 տարի առաջ` 1989 թվին: Այն ժամանակ բրիտանացի ռոք-աստղերը ձայնագրեցին “Դիփ Փարփլ” խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ լույս ընծայեցին հատուկ Earthquake Album ձայնասկավառակը, որի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Նախագիծը հնարավոր եղավ իրագործել ՀՀ Նախագահի Աշխատակազմի աջակցության, “Հայռուսգազարդ” ընկերության գլխավոր հովանավորության եւ BMI ավիաընկերության հովանավորության շնորհիվ:

Беседа с Тиграном Саргсяном
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян вручил сегодня от имени президента страны «Ордена Почета» вокалисту группы Deep Purple Иэну Гиллану, гитаристу группы Black Sabbath Тони Айомми, члену группы Asia Джоуфу Даунсу и автору проекта Rock Aid Armenia Джону Ди
Как сообщает Медиамакс, Тигран Саргсян заявил, что «сегодня особенный день для армянского народа».
«Мы принимаем всемирно известных людей, чтобы от имени армянского народа выразить им благодарность. С той трагической даты прошло 20 лет, но наш народ до сих пор помнит те потери, которые мы пережили в 1988 году, и выражает огромную признательность всем тем, кто в те трудные дни протянул нам руку помощи», - подчеркнул премьер-министр.
По его словам, «в те дни казалось, что мир очень маленький, так как Армения получала помощь со всех концов мира, и сегодня, поблагодарив вас, нам представилась возможность поблагодарить также всех людей на земле, кто помог нам 20 лет назад».
«Я не мог себе представить, что буду вручать награды людям, фанатом которых я был. Сегодня один из счастливейших дней в моей жизни», - признался премьер-министр Армении.
Легендарному теннисисту Пэту Кешу была вручена памятная медаль премьер-министра Армении.
Автор проекта Rock Aid Armenia, глава австралийской неправительственной организации Do Something Джон Ди поблагодарил президента и премьер-министра Армении за высокую награду, отметив, что они и сегодня готовы продолжать оказывать содействие пострадавшим от землетрясения, особенно детям. «Мы с удовольствием готовы вернуться в Армению и помочь восстановить музыкальную школу в Гюмри», - сказал он.
Цель проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного агентством Медиамакс, выразить благодарность участникам проекта Rock Aid Armenia, реализованного 20 лет назад, в 1989 году. Тогда британские рок-звезды записали кавер-версию песни Smoke on the Water группы Deep Purple и выпустили специальный Earthquake Album, все средства от продажи которого были направлены в Армению, пострадавшую от разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года.