13:31 | 02.07.09 | Նորություններ | 5167
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր պարգեւատրել է Հայաստանի հանրակրթական դպրոցների մեդալակիր շրջանավարտներին եւ «Կենգուրու 2009» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կրթությունը եւ ինտելեկտը թույլ են տալիս դառնալ լավ մարդ եւ երկրի արժանի քաղաքացի:
«Ձեր առավելությունն այն է, որ դուք տարբերվում եք ձեր լավագույն որակներով եւ կարող եք դիմակայել առաջիկա մարտահրավերներին», - ասել է ՀՀ նախագահը: Միաժամանակ, Սերժ Սարգսյանը կոչ է արել հիշել, որ ոչ միշտ է «նպատակը արդարացնում միջոցները»:
Երկի ղեկավարը հանրակրթական դպրոցների 31 շրջանավարտներին հանձնել է ոսկե մեդալներ, իսկ «Այբ» կրթական հիմնադրամի կազմակերպած «Կենգուրու 2009» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի 3 հաղթողներին` ուղեգրեր Ռումինիայի միջազգային ամառային ճամբար:
ՀՀ նախագահը հավաստագրեր է հանձնել նաեւ «Կենգուրու 2009» մրցույթի 11 մասնակիցների` իրենց մարզերում լավագույն արդյունքների համար:
Պատասխանելով դպրոցականների հարցերին` Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՀՀ մարզերի հավասարաչափ զարգացումն երկրի ղեկավարության առջեւ դրված կարեւորագույն խնդիրներից մեկն է: Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը մշակել է մարզերի հավասարաչափ զարգացման ծրագիր, եւ նշել է, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարումից հետո կառավարությունը առավելագույն ջանքեր կգործադրի դրա իրագործման համար:

13:31 | 02.07.09 | Новости | 3901
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян наградил сегодня выпускников-медалистов армянских общеобразовательных школ и победителей международного математического конкурса «Кенгуру-2009».
Как сообщает агентство Медиамакс, Серж Саргсян подчеркнул, что образование и интеллект позволяют стать хорошими людьми и достойными гражданами своей страны.
«Ваша привилегия заключается в том, что вы отличаетесь своими лучшими качествами и может противостоять предстоящим вызовам», - сказал президент Армении. При этом Серж Саргсян призвал помнить, что не всегда «цель оправдывает средства».
Глава государства вручил золотые медали 31 выпускникам общеобразовательных школ и путевки в международный летний лагерь в Румынии трем победителям международного математического конкурса «Кенгуру-2009», организованного образовательным фондом «Айб».
Президент Армении вручил также сертификаты 11 участникам конкурса «Кенгуру» за лучшие результаты в своих марзах.
Отвечая на вопросы школьников, Серж Саргсян заявил, что вопрос равномерного развития регионов Армении является одной из важнейших задач, стоящих перед руководством страны.
Он напомнил, что правительство Армении разработало программу равномерного развития регионов, и отметил, что после преодоления последствий финансово-экономического кризиса кабинет министров приложит максимум усилий для ее реализации.