16:51 | 25.02.26 | Նորություններ | 5411
Ucom-ը միաժամանակ հինգ մրցանակի է արժանացել Ookla® ընկերության կողմից շնորհվող Speedtest Awards հեղինակավոր մրցանակաբաշխության շրջանակում:
Ucom-ը լավագույնն է «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ինտերնետ» (Fastest Mobile Network), «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ցանց» (Best Fixed Network) եւ «Հայաստանում լավագույն շարժական ցանց» (Best Mobile Network) անվանակարգերում՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի արդյունքներով։
Ookla® Speedtest Intelligence® հարթակի՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակի նույն տվյալների հիման վրա Ucom-ն ստացել է նաեւ հետեւյալ մրցանակները․  «Հայաստանում լավագույն շարժական ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Mobile Gaming Experience) եւ «Հայաստանում լավագույն ֆիքսված ինտերնետով խաղային փորձառություն» (Best Internet Gaming Experience)։
Այս մրցանակները հաստատում են, որ Ucom-ի ցանցը կայուն եւ բարձրորակ փորձառություն է ապահովում ինչպես առօրյա ու աշխատանքային օգտագործման, այնպես էլ` բովանդակության դիտման եւ խաղային փորձառության ընթացքում։
«Speedtest Awards մրցանակները մեր թիմի երկարաժամկետ եւ հետեւողական աշխատանքի արդյունքն են։ Դրանք եւս մեկ անգամ հաստատում են, որ Ucom-ը ոչ միայն ներդնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այլեւ կառուցում է այնպիսի ցանց, որը իրական արժեք է ստեղծում մեր երկրի եւ բաժանորդների համար։ Ucom-ի 5G-ն արդեն ներդրվել է Հայաստանի գրեթե բոլոր քաղաքներում։  Մեր նպատակն է ապահովել կայուն, արագ եւ հուսալի կապ երկրի բոլոր բնակիչների համար՝ անկախ գտնվելու վայրից, եւ այս գնահատականները ցույց են տալիս, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է Ucom-ին շնորհավորելն այս նշանակալի հաջողության եւ ճանաչման կապակցությամբ՝ 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում Speedtest Awards մրցանակաբաշխության շրջանակում հինգ մրցանակ, այդ թվում՝ լավագույն ֆիքսված եւ լավագույն շարժական ցանց մրցանակները նվաճելու համար։ Այս բարձր գնահատականը վկայում է Ucom-ի հետեւողական եւ նպատակասլաց աշխատանքի մասին՝ իր բաժանորդներին ոլորտում առաջատար շարժական եւ ինտերնետ ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ։
Բարձր մրցակցային պայմաններում Ucom-ի ցուցանիշներն առանձնացան՝ ապահովելով ամենաարագ շարժական արագությունների եւ լավագույն խաղային փորձի մրցանակները թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ։ Ookla-ի Speedtest Awards մրցանակաբաշխությունը հայտնի է իր խիստ եւ համապարփակ մեթոդաբանությամբ, որի միջոցով գնահատվում են շարժական եւ ինտերնետային ցանցերի կատարողականի ոլորտում լավագույն ընկերությունները», - նշել է Ziff Davis ընկերության ստորաբաժանում հանդիսացող Ookla-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։
Speedtest Awards մրցանակները շնորհվում են ինտերնետի արագության եւ կապի որակի գլոբալ առաջատար հարթակ Ookla Speedtest-ի կողմից։ Մրցանակները շնորհվել են Ucom-ին ՀՀ շուկայում ամենաբարձր ցուցանիշները ապահովելու համար, որոնք հիմնված են ինտերնետի իրական օգտատերերի Speedtest թեստերի լայնածավալ վերլուծության վրա։
Speedtest Awards-ի մեթոդաբանությունը հիմնված է մի շարք առանցքային ցուցանիշների համադրության վրա, այդ թվում՝  ներբեռնման (download) եւ փոխանցման (upload) արագությունների, համացանցի զննում  (web browsing)  եւ  տեսանյութերի սթրիմինգ (video streaming), իսկ որոշ կատեգորիաներում՝ նաեւ խաղային փորձի գնահատում (Game Score), որը հաշվի է առնում ազդանշանի ուշացումն (latency) ու տատանումները (jitter)՝ իրական խաղային սերվերների հետ կապի պայմաններում։
Ucom-ը Ookla Speedtest Awards կողմից նախկինում ստացել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021», «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2022» եւ «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանց 2022» մրցանակները։ Այս մրցանակները հաստատում են Ucom-ի շարունակական ներդրումը Հայաստանի թվային   ենթակառուցվածքների զարգացման գործում եւ ընդգծում են ընկերության առանցքային դերը երկրի կապի ապագայի ձեւավորման հարցում։

16:51 | 25.02.26 | News | 5425
Ucom has received five prestigious awards within the framework of the Ookla® Speedtest Awards™, including “Fastest Mobile Network in Armenia”, “Best Fixed Network in Armenia”, “Best Mobile Network in Armenia”.
Based on data for the second half of 2025 from the Ookla® Speedtest Intelligence® platform, Ucom also received the following awards: “Best Mobile Gaming Experience in Armenia,” and “Best Internet Gaming Experience in Armenia”. These accolades confirm that Ucom’s network delivers a reliable and high-quality experience for everyday and professional use, as well as for content streaming and gaming experience.
“Speedtest Awards are the result of our team’s long-term and consistent efforts. They once again confirm that Ucom not only invests in modern technologies but also builds a network that creates real value for our country and our subscribers. The expansion of our 5G network already covers nearly all cities in Armenia, enabling wider access to faster and higher-quality connectivity. Our goal is to ensure stable, fast, and reliable communication for all residents of the country, regardless of their location, and these recognitions show that we are moving in the right direction,” mentioned Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
"We are honored to congratulate Ucom for their outstanding achievement and recognition in winning five Speedtest Awards including the Best Fixed and Best Mobile Networks in Armenia during 2H 2025. This accolade is a testament to Ucom’s unwavering commitment to delivering industry leading mobile and internet services to their customers. Ucom’s performance stood out among highly competitive fields, securing the Fastest Mobile Speeds and Best Gaming Experience awards across fixed and mobile technologies. At Ookla, our Speedtest Awards are renowned for their rigorous and comprehensive methodology, which benchmarks the best of the best in mobile and internet performance,“ said Stephen Bye, President and CEO of Ookla, a division of Ziff Davis.
The Speedtest Awards are presented by Ookla® Speedtest®, a global leader in internet speed and connectivity quality measurement. The awards were granted to Ucom for achieving the highest performance indicators in the Armenian market, based on extensive analysis of real-user Speedtest results.
The Speedtest Awards methodology is based on a combination of key performance indicators, including download and upload speeds, web browsing and video streaming, and in certain categories, gaming experience metrics (Game Score), which take into account latency and jitter in real connections to game servers.
Ucom’s track record of excellence includes several Ookla® Speedtest ® Awards from previous years: “Fastest Mobile Network in Armenia” (2022) and “Fastest Fixed Network in Armenia” (2021, 2022). These awards reaffirm Ucom’s ongoing investment in the development of Armenia’s digital infrastructure and highlight the company’s key role in shaping the future of connectivity in the country.