15:42 | 08.05.24 | Նորություններ | 16117
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) արդիականացնում են մարզերում համատեղ կառուցած ենթակառուցվածքները:
Վայոց ձորի մարզի Գոմք բնակավայրում արտաքին լուսավորության համակարգի կառավարումն իրականացվում է եւ´ ավտոմատ, եւ´ հեռավար կառավարմամբ: Նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ լույսերի միացման կարգավորումն իրականացվում է առավել ճկուն սկզբունքով. բնական լույսին արձագանքող ֆոտոռելեով եւ բջջային հեռախոսով: Կառավարման այդ մեխանիզմը նպաստում է էներգախնայողության բարձրացմանը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում ընդամենը մեկ զանգով կամ կարճ հաղորդագրությամբ՝ սահմանված ժամանակացույցին միջամտելու հնարավորությանը:
«Ավելի քան 9 տարի գործընկեր կազմակերպությունները կանգնած են մեր սահմանամերձ բնակավայրի կողքին, որպեսզի զարգացնենք ենթակառուցվածքները: Արդիականացումը մեզ համար նորություն էր, օգտագործվեցին նոր տեխնոլոգիաներ: Այժմ, բացի համակարգի ավտոմատ կառավարումից, արտակարգ իրավիճակներում հնարավոր է լույսերն անջատել կամ միացնել հեռախոսազանգի կամ կարճ հաղորդագրության միջոցով: Երբ գյուղում հոսանք չի լինում, ես հաղորդագրության միջոցով տեղեկանում եմ նաեւ այդ մասին»,- ասել է Գոմքի վարչական ղեկավար Մխիթար Հովհաննիսյանը:
Սահմանամերձ Գոմքը Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում է 2015 թվականից: Ինչպես Հայաստանի այլ հեռավոր, սահմանամերձ գյուղերում, այստեղ եւս լուսադիոդային համակարգերի ծրագիրն իրականացվել է փուլային սկզբունքով. նախ՝ լուսավորվել են հիմնական, ապա՝ երկրորդական փողոցները: Գոմքում իրականացված վերջին ծրագրով համակարգի արդիականացման նպատակով կատարելագործվել է կառավարման վահանակը, փոխարինվել է երաշխիքային ժամկետն անցած եւ շահագործումից շարքից դուրս եկած 71 LED-լուսարձակ, ներկվել են հոսանքի լարերի սյուները: Նոր՝ 50 Վտ հզորությամբ աշխատող լուսարձակներն առավել ծախսարդյունավետ են եւ ապահովում են ավելի բարձր լուսատվություն:
Էկոգյուղերի ցանկում ընդգրկված բոլոր բնակավայրերում բնապահպանական եւ էներգաարդյունավետ LED-լուսավորությունը 80%-ով կրճատում է էներգիայի ծախսը: Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ը կարեւոր են համարում նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ բնապահպանության, էներգախնայողության բարձրացման եւ համայնքային զարգացման տեսանկյունից:
Գոմքում գործընկերների իրականացրած ծրագրերը չեն սահմանափակվում արտաքին լուսավորության ենթակառուցվածքներ ստեղծելով: Գյուղում հասցրել են զգալ նաեւ նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող՝ «էլեկտրական հովիվների» արդյունավետությունը:

15:42 | 08.05.24 | Новости | 16127
Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) модернизируют совместно построенную инфраструктуру в регионах.
В поселке Гомк Вайоцдзорского марза управление системой наружного освещения осуществляется как автоматическим, так и дистанционным способом. Благодаря новым технологиям регулировка освещения осуществляется с использованием фотореле, реагирующим на естественное освещение, а также посредством сотовой связи, таким образом обеспечивая наибольшую гибкость в эксплуатации системы. Использование данного подхода позволяет экономить электроэнергию, потребляя ее согласно установленному графику, и управлять системой всего одним звонком или коротким сообщением.
«Уже больше 9 лет партнерские организации поддерживают наше село в вопросах развития инфраструктуры. При модернизации используются новые для нас технологии. Теперь, помимо автоматического управления системой, выключить или включить свет в экстренной ситуации можно с помощью телефонного звонка или текстового сообщения. Кроме того, при отключении электричества в селе я получаю уведомление», − говорит глава администрации села Гомк Мхитар Оганесян.
Приграничное село Гомк находится в центре внимания Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей с 2015 года. В селе Гомк, как и в других отдаленных приграничных селах Армении, программа внедрения системы уличного освещения с использованием светодиодных ламп реализовывалась поэтапно. В рамках программы прежде всего были освещены главные улицы, затем – также второстепенные. В ходе недавно реализованной инициативы была усовершенствована система управления освещением, заменена 71 светодиодная лампа, заменены лампы, вышедшие из строя, а также лампы с истекшим сроком годности; также были покрашены опоры линий электропередач. Установленные лампы мощностью 50 Вт и более экономичны и обеспечивают более высокую светоотдачу.
Экологическое и энергоэффективное светодиодное освещение, внедренное в селах в рамках программы формирования экосел, снижает потребление электричества на 80%. Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей и генеральный партнер фонда компания Вива-МТС считают важным использование новых технологий как с точки зрения защиты окружающей среды и повышения энергосбережения, так и в плане развития общин.
Проекты, реализуемые партнерами в Гомке, не ограничиваются созданием инфраструктуры уличного освещения. В селе ранее уже были установлены «электрические пастухи», основанные на новых технологиях и уже доказавшие свою эффективность.