14:34 | 08.12.23 | Նորություններ | 24835
«Wi-Fi Calling» ծառայությունն արդեն հասանելի է Վիվա-ՄՏՍ-ի ցանցում: Կան վայրեր, որտեղ բջջային ցանցի ազդանշանը թույլ է կամ անհասանելի, ինչը խնդիր է առաջացնում զանգահարելիս կամ զանգեր ստանալիս:
Վիվա-ՄՏՍ-ը Wi-Fi Calling ծառայության միջոցով եւ VoWi-Fi տեխնոլոգիայի հետ համատեղելի սմարթֆոնով թույլ է տալիս ընկերության բաժանորդներին զանգեր կատարել Wi-Fi ցանցի միջոցով թե՛ տանը, թե՛ արտերկրում։ Պարզապես պետք է միանալ որեւէ Wi-Fi ցանցի եւ շարունակել օգտվել բջջային ծառայություններից: Զանգահարելիս ու զանգեր ստանալիս գործում են ընթացիկ սակագնային պլանով սահմանված սակագները:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի համար անչափ կարեւոր է, որ ընկերության բաժանորդները սմարթֆոնների գործառույթները կիրառելու ավելի շատ հնարավորություններ ունենան: Ընկերությունն առաջարկում է նորարարական ծառայություններ, որոնց առանցքում IMS (IP Multimedia Subsystem) համակարգն է։ Այսօր դժվար է պատկերացնել կյանքն առանց բջջային հեռախոսի: Շատերիս համար սմարթֆոնները պարզապես անփոխարինելի են։ Մենք սովոր ենք, որ բջջային կապը եւ Wi-Fi-ը գործում են իրարից զատ, բայց երբեմն հայտնվում ենք այնպիսի վայրերում, որտեղ բջջային կապը հասանելի չէ, բայց կա Wi-Fi ցանց։ Հենց այստեղ է օգնության հասնում Wi-Fi Calling-ը, բայց այս տեխնոլոգիայի հնարավորությունները սրանով չեն սահմանափակվում։ Wi-Fi Calling-ի միջոցով կատարված զանգը համարվում է տեղական, այսինքն՝ խոսում եք նույն գնով, ինչ Հայաստանում: Նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելով՝ մենք փորձում ենք մեր բաժանորդների կյանքը դարձնել ոչ միայն հարմարավետ, այլեւ ավելի շահավետ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Wi-Fi Calling-ը կարող է օգնության հասնել այն վայրերում, որտեղ բջջային կապը համեմատաբար թույլ է, օրինակ՝ երբ գտնվում եք ստորգետնյա, կիսանկուղային տարածքներում, ամառանոցներում եւ ցանկացած այլ վայրում, որտեղ կապն անկայուն է, բայց առկա է Wi-Fi ցանց։ Պարտադիր չէ, որ Wi-Fi Calling-ով զանգահարելիս զանգը ստացող անձը նույնպես ունենա ակտիվ Wi-Fi Calling ծառայություն, որպեսզի կարողանա պատասխանել զանգին:
Wi-Fi Calling ծառայությունը չի նախատեսում ռոումինգի ակտիվացում կամ հատուկ OTT հավելվածի ներբեռնում: Ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ունենալ արտադրողի կողմից ներդրված եւ մեր տարածաշրջանի համար ակտիվացված Wi-Fi Calling ֆունկցիայով սմարթֆոն, սմարթֆոնի կարգավորումներում ակտիվացնել Wi-Fi Calling-ը եւ միանալ որեւէ Wi-Fi ցանցի։
Արդյունքում, անգամ բջջային ցանցին միացած չլինելու (անհասանելի) դեպքում կամ ինքնաթիռի ռեժիմում, Wi-Fi ցանցում գրանցվելուն պես զանգերն ավտոմատ կերպով կկատարվեն Wi-Fi Calling-ի միջոցով:
Ծառայության ակտիվ լինելու կարգավիճակը երեւում է սմարթֆոնի էկրանին: VoWi-Fi-ի կարգավիճակը կարելի է ստուգել նաեւ *412# հրահանգի միջոցով:

14:34 | 08.12.23 | Новости | 24342
Зачастую бывает, что из-за слабой сотовой связи, при совершении или приеме звонков возникают проблемы. Однако сегодня, благодаря услуге Wi-Fi Calling, эта проблема стала легко решаемой.
Wi-Fi Calling — технология, позволяющая звонить и принимать звонки через сеть Wi-Fi. При этом, тарификация подобных звонков производится по расценкам текущего тарифного плана абонента. Ведущий мобильный оператор Армении Вива-МТС дает возможность совершать звонки через сеть Wi-Fi как дома, так и за рубежом, посредством услуги Wi-Fi Calling, при условии, что у абонента имеется смартфон, совместимый с технологией VoWi-Fi. Нужно просто подключиться к любой доступной сети Wi-Fi и продолжить пользоваться мобильными услугами.
«Для Вива-МТС крайне важно, чтобы у абонентов компании было больше возможностей использовать функции смартфонов. Компания предлагает инновационные услуги, ядром которых является система IMS (IP Multimedia Subsystem). Сегодня сложно представить жизнь без мобильного телефона. Для многих из нас смартфоны просто незаменимы. Мы привыкли, что сотовая связь и Wi-Fi работают отдельно, но иногда мы оказываемся в местах, где сотовая связь недоступна, но есть Wi-Fi. Вот тут-то и приходят на помощь Wi-Fi-звонки, но это не единственный сценарий, который эта технология реализует․ Кроме всего прочего, находясь за границей, будучи подключенными к сети Wi-Fi, все ваши вызовы, как входящие, так и исходящие, сделанные с использованием технологии Wi-Fi-calling тарифицируются, как локальные, то есть как будто вы находитесь в Армении. Внедряя новые технологии, мы не только стараемся сделать жизнь наших абонентов удобнее, но еще и выгоднее»,- сказал генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Wi-Fi-вызовы могут прийти на помощь в местах, где сотовая связь относительно слабая, например, когда абонент находится в подземных, полуподвальных помещениях, загородных домах и в любом другом месте, где связь нестабильна, но есть доступная сеть Wi-Fi. При этом, при совершении вызова с помощью функции Wi-Fi Calling получателю не обязательно иметь активную услугу Wi-Fi Calling, чтобы иметь возможность ответить на вызов.
Находясь за границей, услуга Wi-Fi Calling не требует активации роуминга или загрузки специального ОТТ-приложения. Для использования услуги необходимо иметь смартфон с функцией Wi-Fi Calling, реализованной производителем и активированной для нашего региона, настроить «Вызовы по Wi-Fi» в смартфоне и подключиться к любой доступной сети Wi-Fi.
В результате, даже если смартфон не подключен к мобильной сети (недоступен) или находится в автономном режиме во время полета, звонок автоматически совершается в режиме VoWi-Fi.
Активный статус услуги отображается на экране смартфона. Статус услуги VoWi-Fi также можно проверить, отправив команду *412#.