14:34 | 08.12.23 | Նորություններ | 24835
«Wi-Fi Calling» ծառայությունն արդեն հասանելի է Վիվա-ՄՏՍ-ի ցանցում: Կան վայրեր, որտեղ բջջային ցանցի ազդանշանը թույլ է կամ անհասանելի, ինչը խնդիր է առաջացնում զանգահարելիս կամ զանգեր ստանալիս:
Վիվա-ՄՏՍ-ը Wi-Fi Calling ծառայության միջոցով եւ VoWi-Fi տեխնոլոգիայի հետ համատեղելի սմարթֆոնով թույլ է տալիս ընկերության բաժանորդներին զանգեր կատարել Wi-Fi ցանցի միջոցով թե՛ տանը, թե՛ արտերկրում։ Պարզապես պետք է միանալ որեւէ Wi-Fi ցանցի եւ շարունակել օգտվել բջջային ծառայություններից: Զանգահարելիս ու զանգեր ստանալիս գործում են ընթացիկ սակագնային պլանով սահմանված սակագները:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի համար անչափ կարեւոր է, որ ընկերության բաժանորդները սմարթֆոնների գործառույթները կիրառելու ավելի շատ հնարավորություններ ունենան: Ընկերությունն առաջարկում է նորարարական ծառայություններ, որոնց առանցքում IMS (IP Multimedia Subsystem) համակարգն է։ Այսօր դժվար է պատկերացնել կյանքն առանց բջջային հեռախոսի: Շատերիս համար սմարթֆոնները պարզապես անփոխարինելի են։ Մենք սովոր ենք, որ բջջային կապը եւ Wi-Fi-ը գործում են իրարից զատ, բայց երբեմն հայտնվում ենք այնպիսի վայրերում, որտեղ բջջային կապը հասանելի չէ, բայց կա Wi-Fi ցանց։ Հենց այստեղ է օգնության հասնում Wi-Fi Calling-ը, բայց այս տեխնոլոգիայի հնարավորությունները սրանով չեն սահմանափակվում։ Wi-Fi Calling-ի միջոցով կատարված զանգը համարվում է տեղական, այսինքն՝ խոսում եք նույն գնով, ինչ Հայաստանում: Նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելով՝ մենք փորձում ենք մեր բաժանորդների կյանքը դարձնել ոչ միայն հարմարավետ, այլեւ ավելի շահավետ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Wi-Fi Calling-ը կարող է օգնության հասնել այն վայրերում, որտեղ բջջային կապը համեմատաբար թույլ է, օրինակ՝ երբ գտնվում եք ստորգետնյա, կիսանկուղային տարածքներում, ամառանոցներում եւ ցանկացած այլ վայրում, որտեղ կապն անկայուն է, բայց առկա է Wi-Fi ցանց։ Պարտադիր չէ, որ Wi-Fi Calling-ով զանգահարելիս զանգը ստացող անձը նույնպես ունենա ակտիվ Wi-Fi Calling ծառայություն, որպեսզի կարողանա պատասխանել զանգին:
Wi-Fi Calling ծառայությունը չի նախատեսում ռոումինգի ակտիվացում կամ հատուկ OTT հավելվածի ներբեռնում: Ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ունենալ արտադրողի կողմից ներդրված եւ մեր տարածաշրջանի համար ակտիվացված Wi-Fi Calling ֆունկցիայով սմարթֆոն, սմարթֆոնի կարգավորումներում ակտիվացնել Wi-Fi Calling-ը եւ միանալ որեւէ Wi-Fi ցանցի։
Արդյունքում, անգամ բջջային ցանցին միացած չլինելու (անհասանելի) դեպքում կամ ինքնաթիռի ռեժիմում, Wi-Fi ցանցում գրանցվելուն պես զանգերն ավտոմատ կերպով կկատարվեն Wi-Fi Calling-ի միջոցով:
Ծառայության ակտիվ լինելու կարգավիճակը երեւում է սմարթֆոնի էկրանին: VoWi-Fi-ի կարգավիճակը կարելի է ստուգել նաեւ *412# հրահանգի միջոցով:

Wi-Fi Calling is now available at Viva-MTS. Every now and then, we find ourselves in places, where the mobile signal is not strong enough to let us make or receive calls.
“Wi-Fi Calling” is the solution to this problem now available with Viva-MTS. Viva-MTS, the leading mobile operator of Armenia, allows its subscribers to make calls over Wi-Fi at home or abroad through “Wi-Fi Calling” and a VoWiFi compatible smartphone. You simply need to connect to a Wi-Fi network and continue using mobile services. It’s the tariffs and voice service inclusions set by the current tariff plan that are used for all the calls.
“It is extremely important for Viva-MTS to provide its subscribers with more opportunities to use the functions of smartphones. The IMS system (IP Multimedia Subsystem) is at the core of the company's innovative services. Today it is difficult to imagine life without mobile phones. Smartphones are irreplaceable for most of us. We’re used to the idea of having cellular network and Wi-Fi working separately, yet, sometimes, the mobile network turns unavailable, while the Wi-Fi remains there. This is where “Wi-Fi Calling” comes in handy, but it is not the only scenario in which it can be used: while abroad and connected to a Wi-Fi network, all your calls, both incoming and outgoing, made using “Wi-Fi Calling” technology are charged as local, that is, as if you were in Armenia. By adding new technology, we hope to make our subscribers’ life both easier and more profitable,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
“Wi-Fi Calling” can help you in situations where the cellular connection is weak, such as underground infrastructures, semi-basement locations, summer houses, and anywhere else where the connection is unstable, but where a Wi-Fi network is available. When calling with VoWi-Fi, it is not mandatory for the recipient to have a VoWiFi-compatible smartphone or an active Wi-Fi calling to answer the call.
VoWi-Fi doesn’t require activating roaming or downloading any OTT app. To use the VoWi-Fi service, the subscriber needs to have a phone with the appropriate Wi-Fi calling function installed and activated by the manufacturer for our region. As a result, even when not connected to the mobile network (when it is unavailable) or in airplane mode, the call is automatically made in VoWi-Fi mode.
The active status of the service is visible on the smartphone screen. The status of VoWi-Fi can also be checked sending the command *412#.