14:48 | 03.05.23 | Նորություններ | 7825
Վիվա-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) համատեղ ծրագրով Վայոց ձորում «Էլեկտրական հովիվների» երկրորդ խմբաքանակն են ներդրել։
Այս նվիրատվության արդյունքում 15 ֆերմերի տնտեսության պահպանման հարց կլուծվի: Արեւային էներգիայով սնվող 15 համակարգ է տրամադրվել Եղեգիս (7), Արենի (4) եւ Վայք (4) համայնքներին:
«Մենք պետք է ոչ թե բավարարվենք Հայաստանն արեւի երկիր անվանելով, այլեւ օգտվենք այդ կարեւորագույն ռեսուրսից: Հատկապես հիմա, երբ աշխարհի զարգացման հիմքում մեծ տեղ է հատկացվում արեւային էներգիայով տեխնոլոգիաների արդիականացմանը: Այս ծրագրի հիմքում կա հետեւյալ տրամաբանությունը. եթե տեխնոլոգիաների զարգացումը թույլ է տալիս կարգավորել բնության հետ հաշտ ապրելու մեխանիզմը, ապա անհրաժեշտ է հնարավորինս օգտվել դրանից»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Սարքավորումների արդյունավետությունն առավելապես ընդգծվում է հատկապես բնակավայրերից հեռու գտնվող արոտների դեպքում։ Այժմ համագյուղացիները մեկ «էլեկտրական հովիվով» կարողանում են պաշտպանել մի քանի տնտեսություն։
Անցնելով «էլեկտրական հովվի» օգտագործման հատուկ դասընթաց՝ ֆերմերը կարող է 10-15 րոպեում ցանկապատել 7500 մ2 տարածք: Համակարգը բաղկացած է արեւային պանելից, միկրոփոխակերպիչից, ակումուլյատորային մարտկոցից, գեներատորից եւ արագ մոնտաժվող ու ապամոնտաժվող 300-գծամետր ցանկապատից:

14:48 | 03.05.23 | News | 7621
Viva-MTS and the Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) implemented a joint project introducing the second batch of electric fences in Vayots Dzor.
As a result of donation, the issue of maintaining the economy of 15 farms will be resolved. 15 solar powered systems were provided to Yeghegis (7), Areni (4) and Vayq (4) communities.
“We should not be satisfied with only calling Armenia “The country of the Sun”, but also make use of this valuable resource. Especially now, when modernization of solar technologies and their usage in various spheres play an important role in the world’s development. Together with our partners, we have chosen our way to move forward. This project is based on the following principle: if the development of technologies allows to regulate the mechanism of living in harmony with the nature, one should make use of it as much as possible,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The efficiency of the equipment is especially emphasized in the case of pastures in places far from settlements. Now fellow villagers are able to protect several households with one electric fence.
By passing a special training on the use of electric fences, a farmer can fence an area of 7500 m2 in 10-15 minutes. The system consists of a solar panel, a micro-inverter, a storage battery, a generator and a 300 linear meter fence that can be quickly assembled and disassembled.