12:07 | 26.01.23 | Նորություններ | 11900
Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վանեվան գյուղն արդեն ունի արտաքին լուսավորության ժամանակակից, էներգախնայող LED-համակարգ։ Գյուղում լուսավորվել է շուրջ 1600 մետր ճանապարհահատված, մասնավորապես` գյուղի կենտրոնական եւ երկրորդական մի քանի փողոց։
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ծրագիրն այս գյուղում իրականացված առաջիններից էր: Վանեվան գյուղը երբեւէ չի ունեցել արտաքին լուսավորություն, ինչի բացակայության հետեւանքները բնակիչները զգացել են հատկապես սահմանային լարվածության պայմաններում տեղաշարժվելիս։
«Խելահեղ տեմպերով զարգացող աշխարհում, որում ամեն օր նոր տեխնոլոգիաներ են ի հայտ գալիս, լուսավորված փողոցում քայլելը պետք է լինի ոչ թե երազանք, այլ՝ իրականություն: Այս ծախսարդյունավետ, էներգախնայող եւ բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված համակարգի գործարկումը կարեւոր աջակցություն է համայնքներին: Սա երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագիր է: Այն թույլ է տալիս մեծ խնդիրները լուծել աստիճանաբար, մեղմել մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ զարգացման տեմպերի առկա տարբերությունը, տնտեսել համայնքի միջոցները եւ հատկապես սահմանամերձ գյուղերում՝ մարդկանց անվտանգության որոշակի հարցեր լուծել»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող, ժամանակակից համակարգերի ներդրումը, որն իրականացվում է «Էկոգյուղերի ցանց» նախագծի շրջանակում, արդյունավետ է բնապահպանական եւ համայնքային միջոցների տնտեսման տեսանկյունից: Ծրագրի արդյունքում էապես կրճատվում են համայնքի բյուջետային ծախսերը, լինում են խնայողություններ, որոնք ուղղվում են այլ խնդիրների լուծմանը:
2022 թվականին Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն դրամ:

12:07 | 26.01.23 | News | 11697
Vanevan, the border village of Gegharkunik region already has a modern, energy-efficient LED system for outdoor lighting. About 1600 meters of road was lit, in particular - several central and secondary streets of the village.
The joint project of Viva-MTS and the Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) was one of the first to be implemented in this village. The village of Vanevan has never had outdoor lighting, and the residents have felt the consequences of its lack, especially when moving around in the conditions of border tension.
“In this fast-developing world, where new technologies appear daily, walking down illuminated streets is not supposed to be something to dream about. The launching of this cost-effective, energy-saving and environmentally friendly system is a major help to communities. This is a project with long-lasting effect. It gives a step-by-step solution to large-scale problems, shorten the existing growth gap between the capital and the regions, save community budget and, what’s more, to some of the safety issues that people in borderland villages face,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The implementation of energy-saving, modern outdoor lighting systems, which is implemented within the framework of the “Ecovillage Network” project, is effective from the point of view of saving environmental and community funds. As a result of the project, the budgetary costs of the community are significantly reduced, there are savings, which are directed to the solution of other problems.
In 2022, Viva-MTS invested more than AMD 120 million for the development of infrastructure in different communities of Armenia.